Automobily

Nová Škoda Kodiaq odhalená! Krajšia a technologicky vyspelejšia + VEĽKÁ GALÉRIA

Škoda Kodiaq

Škoda posledné týždne neúnavne poodhaľovala populárne a obľúbené SUV Kodiaq druhej generácie, no dnes čakanie konči s premiérou vynoveného českého SUV. Je to sesterský model nedávno predstaveného Volkswagenu Tiguan pre modelový rok 2024. Česká verzia koncernového súrodenca bude opäť k dispozícii v päť- a sedemmiestnej konfigurácii a bude ešte väčšia ako jeho predchodca. Už oznámené technické špecifikácie odhalili, že dĺžka narastie o 61 mm na aktuálnych 4758 mm. Vylepšený Kodiaq s okamžite rozpoznateľným evolučným dizajnom bude ponúkaný s maticovými LED svetlometmi druhej generácie a zadnou svetelnou lištou. Škoda bude svoje najväčšie a najobľúbenejšie SUV predávať so 17- až 20-palcovými kolesami, pričom vzdialenosť medzi nápravami (rázvor) zostane nezmenená a to 2791 mm. Pohon predných kolies bude štandardom, ale výkonnejšie motory budú vybavené štvorkolkou.

Nová Škoda Kodiaq je poriadne vážne auto…

Mladoboleslavská automobilka sľubuje ešte viac miesta pre nohy a hlavu pre cestujúcich vzadu.

Najväčšie zmeny nastali vo vnútri, kde nám už Škoda ukázala vynovenú palubnú dosku s takzvanými Smart Dials, ktoré bude mať aj budúci Superb. Ide o tri 1,25-palcové obrazovky zabudované do otočných gombíkov, ktoré možno nakonfigurovať tak, aby poskytovali prístup k rôznym funkciám. Medzi tieto malé displeje bude umiestnená skupina ovládacích prvkov klimatizácie, zatiaľ čo väčšina funkcií bude zabudovaná do 13-palcového infotainmentu. Okrem toho bude nový Kodiaq ťažiť aj z 10-palcového digitálneho prístrojového panelu.

Mladoboleslavská automobilka sľubuje ešte viac miesta pre nohy a hlavu pre cestujúcich vzadu spolu s väčším priestorom medzi prednými masážnymi sedadlami po presunutí voliča prevodovky na stĺpik riadenia. Ozdobné prešívanie v tvare X a veľkorysejšie použitie kože spôsobia, že kabína bude vyzerať luxusnejšie, rovnako tak aj jemné ambientné osvetlenie a perforované čalúnenie sedadiel. Druhý a tretí rad ešte nebol odhalený, ale očakávame veľa funkcií vhodných pre rodinu.

Základný Kodiaq pre rok 2024, jazdiaci na platforme MQB Evo, bude poháňaný mild-hybridným benzínovým motorom 1,5 TSI s výkonom 150 k (110 kW). Ak by to nestačilo, zákazníci môžu využiť väčší 2,0 TSI s výkonom 204 k (150 kW) s pohonom všetkých kolies. K dispozícii je aj diesel 2.0 TDI s výkonom 150 k (110 kW) s pohonom predných kolkes, alebo 193 k (142 kW) pre variant AWD. Bez ohľadu na motor, sedemstupňová dvojspojková automatická prevodovka bude k dispozícii pre všetky verzie.

Najväčšiu novinku predstavuje plug-in hybridná pohonná zostava na báze 1,5 litrového benziňáku TSI. Môže sa pochváliť šesťstupňovou prevodovkou DSG, elektromotorom a 25,7 kWh batériou s dostatkom šťavy na prejdenie viac ako 100 kilometrov pri čisto elektrickej jazde. Dá sa nabíjať striedavým prúdom s výkonom 11 kW alebo jednosmerným prúdom až do výkonu 50 kW. Tento Kodiaq PHEV sa bude predávať výhradne ako predokolka. Po dnešnej svetovej premiére sa nová generácia Škody Kodiaq začne predávať začiatkom roka 2024.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button