TEST: AutáTesty

TEST: Mitsubishi ASX 1.6 Hybrid – Francúzsky Japonec s nízkou spotrebou a elektrifikovaným pohonom

TEST: Mitsubishi ASX 1.6 HEV Instyle

Po spaľovacom aliančnom súrodencovi modelu Renault Captur, modeli Mitsubishi ASX s 1,3 litrovým štvorvalcom, sme nasadli aj do jeho hybridného dvojčaťa s 1,6 litrovým štvorvalcovým srdcom a elektromotom. Tento automobil dostal označenie HEV čo znamená, že sa nejedná o plug-in hybrid. Aké sú jeho prednosti oproti jeho spaľovaciemu mild-hybridnému súrodencovi? Na prvom mieste je určite spotreba, no nemôžeme vynechať ani dynamiku automobilu. Poďme si ale prednosti či nedostatky modelu Mitsubishi ASX Hybrid alias HEV rozobrať podrobnejšie v našom ďalšom redakčnom teste modelu z dielne troch diamantov.

Mitsubishi ASX v hybridnom prevedení ešte ekonomickejšie…

Znak troch diamantov sa hrdo týči na „nose“ auta, na prednej maske, kde zasahuje až do výrezu kapoty.

Ako sme to spomenuli aj pri minulom teste spaľovacieho modelu Mitsubishi ASX, japonský automobil vo svojej druhej generácii preberá podobizeň svojho aliančného súrodenca, crossoveru Renault Captur. Okrem dizajnu zmenila druhá generácia modelu ASX aj vybavenie pod kapotou. Na scénu sa tak dostáva hybridné prevedenie modelu ASX, ktoré sa dnes dostalo aj do našej redakčnej garáže. Po dizajnovej stránke navonok nedáva nič znať, no pod kapotou sa odohráva hybridná symfónia. Mestskému crossoveru sa hybridné pohonné ústrojenstvo naozaj hodí, aj keď, dopriali by sme mu niekoľko vylepšení.

Inzercia Odťahová služba Rečičár


  V režime Normal sme si jazdu užívali najviac

  O benzínovom modeli Mitsubishi sme písali v predchádzajúcom teste. A popravde, nám sa prejam tohto francúzsko-japonského crossoveru páčil. A preto sme neváhali a siahli aj po teste jeho hybridného súrodenca. Poďme si teda rozmeniť na drobné naše pocity z jazdy. Na výber pri jazde v hybridnom Mitsubishi ASX máte tri jazdné režimy z ktorých sme si najviac obľúbili práve Normal. Eco mód bol o dosť lenivejší, čo sa nám až tak nepáčilo, ani keď sme pri tomto režime najviac šetrili energiu či palivo. Sport režim oproti Normalu až tak športovejší nebol a vyššie otáčky sme pri našej jazde považovali za zbytočné, keďže automobil nie je športiakom, ale rodinným crossoverom primárne určeným do mesta. Šesťstupňová automatická prevodovka radí plynulo a aj celkom rýchlo. Nemôžeme na ňu povedať nič zlé. Na stovky by to mal zvládnuť pod 10 sekúnd, no nám dvom stokilovým koňom na palube sa to veru nepodarilo.

   Spotreba o liter vyššia ako udáva výrobca, ako aj pri spaľovacom dvojčati…

   Pod kapotou hybridného modelu Mitsubishi ASX hrá prvé husle 1.6 litrový štvorvalcový atmosférický motor s výkonom 69 kW. Spriahnutý je elektromotorom s výkonom 36 kW. Výkon sústavy je teda 105 kW a to už je slušné na auto, ktorého pohotovostná hmotnosť je len 1631 kg aj napriek hybridnému pohonu s akumulátorom. Ak spomíname baterku, tak jej kapacita je 1,26 kWh a teda stovky kilometrov na čisto elektrický pohon nečakajte. Na čisto elektrický pohon prejdete tak možno jeden a pol, možno 2 km. Je však dostatočne veľká na to, aby súhra motora a elektromotora spojená s rekuperáciou a dobíjaním motorom vystačila na to, aby ste v meste dosahovali priemerné spotreby v okolí 2-3 litrov. Prepínanie medzi motorom a elektromotorom je tak plynulé a tiché, že ho ledva spozorujete. Čo je naozaj veľkou prednosťou hybridu. Hoci výrobca udáva kombinovanú spotrebu spotrebu 4,8 litra na 100 km, nám sa to veru takto presne dosiahnuť nepodarilo. No spotreba pod šesť litrov, pri kombinovanej jazde je pre nás obrovský úspech. A to sme sa nijak neobmedzovali na Eco režime. Klíma naplno, noha na plyne tak, ako by auto užíval aj nový majiteľ, ktorý s ním chce jazdiť normálnou jazdou v hraniciach povolených rýchlostí bez pocitu potreby sa nejakým spôsobom obmedzovať. Pozitívne hodnotíme, že sa oficiálna a naša spotreba počas testu líšili len o jeden liter na 100 km.

   Ak sa akumulátor vybil tak, že sa automobil musel prepnúť do režimu stálej jazdy na spaľovací agregát, alebo pri vyšších diaľničných rýchlostiach, tak sme dosahovali spotrebu v okolí ôsmich litrov na 100 km. Stále akceptovateľná spotreba avšak to sme stále jazdili po prevažne robinatom kraji, sem tam kopček. Pri jazde cez horský prechod automobil mierne tratil na výkone a predbiehanie v strmšom svahu a s naloženým autom je tu trošku problém. Je si to treba dostatočne pred jazdou uvedomiť a zbytočne neriskovať. Pokiaľ však aute sedí šofér sám, prípadne dvojica pasažierov, tak na výkone to nie je vôbec poznať. Tak ako aj pri spaľovacej verzii, tak aj pri tej hybridnej, nám pri tomto crossoveri chýbalo 4×4. Predokolka je síce postačujúca, ale tento typ autíčka by si veru štvorkolku dostal. Keď už je to Mitsubishi, a ešte aj s príplatkovými nášľapnými rampami, tak si tú štvorkolku naozaj pýta.

   Vnútro s výbavou a materiálmi vyšších tried…

   Interiér hybridného modelu Mitsubishi ASX je v podstate úplne rovnaký ako pri jeho dvojčati so spaľovacím motorom, ktorý sme testovali pred nedávnom. Tak ako predošlé ASX, aj toto hybridné sme dostali v najvyššej výbave Instyle, tentokrát však v pútavej sexi Sunrise červenej, skombinovanej s kontrastnou čiernou farbou na streche. Pritom testovaná hybridná verzia crossoveru od troch diamantov je stále veľmi cenovo výhodná. Konkrétne 35 590 eur s príplatkovými off-roadovými prahovými nášľapmi, ktoré mimochodom udržia až 150 kg (ja mám 115 a udržali ma v pohodičke), ako aj s vaničkou kufra, kobercami a špeciálnymi prahovými lištami. Základ stojí aktuálne 20 450 eur vo výbave Ice. Tak, ako aj pri spaľovacom ASX-e, tak aj pri tomto hybridnom, musíme pochváliť prevedenie interiéru, kožené sedačky s dokonalým bočným vedením, ako aj výborne spracovaný infotainment a grafika tak digitálneho prístrojového štítu, ako aj hlavného dotykového displeja v strede prístrojovej dosky. Prémiovo pôsobí aj nastaviteľné ambientné osvetlenie interiéru.

    A ako hodnotíme hybridný crossover Mitsubishi ASX my?

    A ako hodnotíme hybridný crossover Mitsubishi ASX 1.6 HEV vo výbave Instile my? Tak ako aj spaľovaciu verziu, tak po dizajnovej stránke ceníme aj hybridné dvojča. Druhá generácia modelu ASX s krivkami aliančného súrodenca je naozaj veľmi pôsobivá a pútavá. Má potenciál osloviť širokú paletu motoristov. Ak sa k tomu pridajú ešte zaujímavá cena, nízke prevádzkové náklady a dokonalá výbava, hybridné Mitsubishi ASX môže byť naozaj veľmi silným konkurentom tak juhokórejskej, ako aj európskej strednej triedy. Interiér auta je tak o triedu vyššie čo sa týka prevedenia a spracovania materiálov. Po jazdnej stránke je síce naladený tvrdšie, no v tejto triede to nie je nijak nezvyčajné. Pohodlie majú tak sediaci na predných sedačkách, ako aj pasažieri vzadu. Dlháňom však bude chýbať priestor na hlavu a prostredné zadné miesto je skôr na odloženie kabelky ako na sedenie. Dynamika v meste a mimo mesta je dostatočná, na diaľnici sa musí rozbiehať dlhšie. V horských prechodoch pri plne obsadenom aute a plnom kufri je treba počítať s menším výkonom. Poriešilo by to určite turbo. Avšak ak jazdíte jeden alebo dvaja vo vnútri hybridného ASX-ka s 1,6 litrovým atmosférickým štvorvalcom a elektromotorm, tak sa na dynamiku sťažovať nebudete. Pokiaľ si nezapnete režim Eco, ktorý sa so znížením otáčok a výkonu snaží ušetriť čo najviac energie. Naša kombinovaná spotreba sa počas testu, pri ktorom sme prešli cez 700 km, ustálila na hranici 5,8 l na 100 km, čo je stále veľmi príjemná spotreba rodinného crossoveru a ocenia ju aj sporovliví šoféri. S cenovkou 34 850 eur v hybridnom prevedení vo výbave Instyle (resp. 35 590 eur v prípade našej testovačky), je hybridné Mitsubishi ASX dostupným rodinným crossoverom, ktorého štýlové prevedenie nezovšednie ani o pár rokov. S hybridným pohonným ústrojenstvom vám okrem toho pomôže pošetriť aj nejaké to euríčko, ktoré môžete využiť rozumnejšie, ako ho len naliať do nádrže.

    Foto: Matúš Paločko & Marcel Szabó  Video: Marcel Szabó

    Celkové hodnotenie

    Pohodlie - 85%
    Motorizácia - 80%
    Jazda - 85%
    Variabilita - 80%
    Spracovanie - 80%

    82%

    Pútavý dizajn snúbený s ekonomickou prevádzkou

    Druhá generácia modelu ASX s krivkami aliančného súrodenca je naozaj veľmi pôsobivá a pútavá. Ak sa k tomu pridajú ešte zaujímavá cena, nízke prevádzkové náklady a dokonalá výbava, hybridné Mitsubishi ASX môže byť silným konkurentom tak juhokórejskej, ako aj európskej strednej triedy. Interiér auta je tak o triedu vyššie čo sa týka prevedenia a spracovania materiálov. Po jazdnej stránke je naladený tvrdšie. Dynamika v meste a mimo mesta je dostatočná, na diaľnici sa musí rozbiehať dlhšie. V horských prechodoch pri plne obsadenom aute a plnom kufri je treba počítať s menším výkonom. Naša kombinovaná spotreba sa počas testu, pri ktorom sme prešli cez 700 km, ustálila na hranici 5,8 l na 100 km. S cenovkou 34 850 eur v hybridnom prevedení vo výbave Instile (resp. 35 590 eur v prípade testovačky), je hybridné Mitsubishi ASX dostupným štýlovým a pútavým rodinným crossoverom.

    User Rating: 4.37 ( 10 votes)

     

    Plusy:

    • priestranný interiér
    • nízke prevádzkové náklady
    • dokonalá grafika a ovládateľnosť displejov
    • solídny rázvor
    • väčšie strešné okno s nastaveniami výklopu
    • audiosystém BOSE

    Mínusy:

    • chýbajúce madlá nad dverami
    • páčka na ovládanie rádia pod volantom
    • úzke stredné zadné miesto na sedenie
    • menej priestoru na hlavu v zadnom rade
    • slabšia dynamika pri plne naloženom aute

    Cena základného / testovaného modelu:

    • 20 450 eur / 35 590 eur

    Technické parametre:

    Zdvihový objem:

    1598 ccm L4 + elektromotor

    Počet valcov spaľovacieho motora:

    4

    Maximálny výkon sústavy:

    105 kW

    Maximálny krútiaci moment:

    148 Nm spaľovák + 225 Nm elektromotor

    Palivo:

    benzín + elektrina

    Pohon:

    predná náprava

    Prevodovka:

    automatická 6-stupňová (AT6)

    Dĺžka/Šírka/Výška:

    4 227/2003/1576 mm

    Rázvor:

    2639 mm

    Objem batožinového priestoru:

    326-440 / 1149 l (po sklopení)

    Maximálna rýchlosť:

    170 km/h

    Zrýchlenie 0-100 km/h:

    9,9 s

    Kombinovaná spotreba (výrobca):

    4,8 l/100 km

    Emisie CO2:

    107 – 108 g/km

    Kapacita akumulátora:

    1,26 kWh

    Matúš Paločko

    Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

    Súvisiace články

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Back to top button