TEST: AutáTesty

TEST: Mercedes-Benz GLS 450d – Kráľovský koč a elektráreň v jednom, posadené na obláčiku

TEST: Mercedes-Benz GLS 450d 4MATIC Facelift

Milí naši čitatelia. Na začiatok nášho testu sa vás opýtame, čo by ste si mohli kúpiť za 160 000 eur? Tak napríklad aktuálne 2-izbový byt v bratislavskej mestskej časti Ružinov (čo vôbec nie je zlá adresa), alebo houseboat v Štúrove (dokonalý na víkendy s priateľmi), či 9000 m2 pozemku pri Liptovskej Mare, alebo nový ťahač Scania, alebo prímestský autobus Isuzu, či 7 nových elektrických Smartov, alebo túto brutálnu loď s hviezdou na nose menom Mercedes-Benz GLS 450d. Je to najväčší Mercedes, ktorý aktuálne na trhu môžete dostať a povieme vám, že jeho majestátnosť sme si zamilovali hneď na prvý pohľad. Nevadil nám ani fakt, že v bratislavskom Starom meste sme sa nedokázali vmestiť do každého parkovacieho miesta a tak nám parkovanie v uliciach Bratislavy trvalo o niečo dlhšie. Ten pocit z jazdy nám to veru vynahrádzal. A ako sa nám na tomto obrovi jazdilo počas týždňa nášho testu, hovorí asi zamilovaný úvod tohto článku jasne. Má vôbec toto auto nejakú chybu?

S minimálnym faceliftom…

Miernym osviežením prešla maska chladiča, ktorá dostala štvoricu lamiel a väčšie proporcie.

Aj napriek faktu, že model Mercedes-Benz GLS prešiel na jar minulého roka faceliftom, zmeny sú oproti predchádzajúcej verzii len minimálne, doslova kozmetické. Miernym osviežením prešla maska chladiča, ktorá dostala štvoricu lamiel a mierne väčšie proporcie. Zmenu si vyslúžili aj zadné svetlomety, ktoré disponujú novou grafikou v podobe trojice horizontálnych svietiacich blokov. Tieto zmeny však nijak negatívne neovplyvnili vzhľad najväčšieho obra zo Stuttgartu, ktorý je od svojho vzniku synonymom luxusu, prémie a exkluzivity. A presne o tom bola aj naša testovačka, ktorá so všetkými príplatkovými vymoženosťami zastavila počítadlo účtovníkovej kalkulačky na hodnote 157 368 eur.


  Obrovský kusisko luxusného auta…

  Zovňajšok automobilu je, veľmi skromne povedané, skvostny. Je to obrovský kusisko auta, ktorého masívna predná maska je tak vysoko, že keby sme nemali kamery a senzory, tak si cez ňu nevšimneme deti na bicykli, menšie zvieratá, vysoké obrubníky, lavičky, kríky, kvetináče, jednoducho všetko, čo je menšie ako „meterdvadsať“. A to je veru už poriadna výška. A ak si ešte stlačíte sedadlo tak nízko, že nedovidíte na koniec kapoty, kľudne môže stáť pred autom osoba, ktorá má výšku meter a pol, a neuvídite ani tú. Boh žehnaj kamerám a senzorom pri tomto mastodontovi. Aj napriek obrovským rozmerom 5209 mm na dĺžku, 2157 mm na šírku (vrátane späťákov), 1823 mm na výšku a s neskutočným rázvorom 3135 mm, je automobil dostatočne aerodynamický na to, aby ste stovku s trojlitrovým naftovým šesťvalcom zdolali za neuveriteľných 6,1 sekundy a to aj napriek pohotovostnej hmotnosti 2615 kg. Automobil bol postavený na obrovských 23-palcových kolesách AMG, ktoré sa mu veľmi hodia a tiež na ceste držia auto ako prikované v zákrutách aj pri vyššej rýchlosti.

   Koho zaujíma, koľko “žerie” auto za 160 000 eur?

   Keď už hovoríme o zrýchlení, predstavme si agregát, ktorý poháňa túto elektráreň na štyroch kolesách. Prečo elektráreň? To zistíme, keď nasadneme do interiéru. GLS-ko je možné dostať v štyroch variantoch pohonov. Dvojici benzínových a dvojici naftových. Benzínové nájdete pod označeniami GLS 580 a GLS 450. Tie naftové sú označené ako 350d a 450d. A nechýba ani piata, exkluzívna a zároveň šialená verzia AMG 63. Pod kapotou našej testovačky sa nachádza trojlitrový naftový šesťvalec s turbom, doplnený o mild-hybridný 48V systém. Jeho výkon je 367 koní + 20 koní elektromotora s krútiacim momentom krásnych 750 Nm. Z nuly na stovky vypáli len za 6,1 sekundy, čo je naozaj pôsobivé. Jeho maximálka je žiaľ elektronicky obmedzená na 250 km/h, no hravo by ju vedel prekročiť. A aká je spotreba tohto mastodonta? Pre ľudí, ktorí si kúpia auto za takmer 160 000 eur, je spotreba absolútne nepodstatný údaj. Avšak aj napriek opulentnej konštrukcii, vysokej hmotnosti a veľkému motoru zožerie GLS 450d len niečo cez 10 litrov nafty na 100 km, čo je úplne pochopiteľné, akceptovateľné a bežné. Ak však vo veľkej miere využívate režim Šport, tak sa pripravte na spotreby presahujúce 15 litrov. Ale tá zábava, tá stojí veru za to.

    Je hopsací režim len pre instagramerov?

    Keď sme sa medzi priateľmi zmienili o tom, aké auto budeme testovať, hneď nás zahrnuli otázkou, či bude mať aj ten skákací podvozok, na ktorom sa natriasajú youtouberkovia a instagramerkovia. No samozrejmeze budeme, neváhali sme s odpoveďou ani sekundu. Chcete sa natriasať aj vy? Samozrejme, vzduchový podvozok s technológiou hydropneumatického pruženia E-Active Body Control nie je len o natriasaní sa na parkovisku či na červenej na križovatke. Podvozok je brutááááálny a ako žehlí nerovnosti, to je niečo, na čo môže byť Mercedes právom hrdý. Túto technológiu vylepšuje už 25 rokov a jej aktuálna podoba je naozaj niečo neuveriteľné a nádherné. Hmotnosť a rozmery auta však vďaka tomuto podvozku absolútne neevidujete a zdá sa vám, že jazdíte na malom Mercedese triedy A. Systém ovláda výšku každého kolesa zvlášť, čo je veľká výhoda tak na nerovnej ceste, ako aj mimo cesty či v teréne. A keď už sme spomenuli ten skackací systém, tak to nie je len obyčajný výstrelok pre followerov. Je to systém, ktorý by vo veľkej miere mali využívať majitelia GLS-iek z Blízkeho východu, ktorí sa radi so svojim autom preháňajú po púšti a sem-tam sa im stane, že v nej aj zapadnú. Asistent vyslobodzovania sa z piesku alebo sypkého podkladu vďaka nadskakovaniu automobilu zvyšovaním a znižovaním tlaku vo vankúšoch zabezpečí, že sa auto dokáže vyslobodiť ľahšie, ako len vďaka štvorkolke a zaberaniu kolies. Ale priznáme sa, veru aj my sme si tento systém viackrát zapli či už na semaforoch, alebo len tak na parkovisku a ponatáčali sme sa v rôznych vtipných pozíciách. Mimochodom, funguje až do rýchlosti 15 km/h.

     Luxusná izba lomeno elektráreň…

     Vnútro automobilu je doslova luxusná izba lomeno elektráreň. V kožených sedačkách vo všetkých troch radoch sa sedí maximálne pohodlne. Dvojmetrový šofér si sadne za seba a dokonca by sa vedel vtrepať aj za seba, ale v treťom rade predsa len pre dvojmetrového dlháňa miesto nie je, ale pre kompaktnejšieho pasažiera sa aj tam otvorí po vyklopení sedačky v druhom rade na gombík, pekné miesto na sedenie. Pre deti tam viete stvoriť doslova bunker či luxusnú pevnosť, v ktorej pohodlne precestujú aj na dovolenku k moru. Sedadlá v druhom rade v našej príplatkovej výbave dostali na zábavu aj displeje umiestnené v opierkach predných sedadiel a pod lakťovou opierkou, ktorá sa vyklápa z prostredného miesta na sedenie, sa nachádza tablet, ktorým sa dokážu ovládať zadné displeje a ich obsah. Neuveriteľné? Tak to ešte nesmieme zabudnúť na luxusné slúchadlá Mercedes, ktoré dostanete k displejom, pomocou ktorých sa doslova zvukovo odstrihnete od okolitého sveta. Aby vám nesvietilo slnko do tvárí, vo dverách sú elektronicky nastaviteľné zásterky okien. Sedačky nie sú len nastaviteľné, ale aj ventilované či vyhrievané. Ešte vám to nestačí? V zadnej časti sa nachádzajú v strope tiež výkonné reproduuktory sound systému Burmester. Priestor otvorí aj panoramatická strecha s obrovským sklom potiahnutým až nad tretí rad sedadiel. Hviezdy tak môžete pozorovať doslova ako v luxusnom observatóriu.

      O interiéri sme toho povedali zatiaľ dosť, no len z pohľadu cestujúcich sediacich na dvoch zadných radoch. Okrem toho, za tretím radom sa nachádza stále aj batožinový priestor s objemom 355 litrov. Keď sklopíte tretí aj druhý rad sedadiel, mimochodom tlačidlami z kufra, spravíte si objem až 2400 litrov. A to je naozaj obrovský priestor na prevezenie naozaj rozmerných nákladov. Sedadlá si môžete z kufra sklápať v rôznych variáchiách, aby ste tak čo najviac dokázali využiť tento obrovský priestor. Pod spodným krytom kufra sa ešte nachádza aj ďalší priestor na menšie veci či ruksaky. Čo je obrovským plusom, tak v kufri sa nachádza aj tlačidlo na zníženie podvozku, aby ste nakladaciu hranu spustili čo najnižšie pre čo najjednoduchšie nakladanie. Aj napriek takémuto zníženiu je veko kufra, či piate dvere, v takej výške, že sa pod tento plechový baldachýn vmestí bez problémov dvojmetrová postava, ktorá má ešte nad hlavou pár centimetrov miesta. To je naozaj solídny výkon.

       Keď ste ospalí, Mercedes GLS vás osvieži…

       Už sa pomaly ale isto dostávame do riadiaceho centra tejto elektrárne a teda do predného radu sedadiel, pred ktorými sa rozprestiera dvojica displejov združených pod jedným sklom v systéme MBUX. No a kde len začať. Azda vo vychválení grafického spracovania, ktoré je vidieť, že dávali dokopa renomovaní a hlavne veľmi šikovní dizajnéri. Grafika je naozaj úžasná, jednoduchá na ovládanie a nadôvažok honosná. Ovládanie displejov z volantu je jednoduché. Dotykové plochy prešli veľkú cestu, aby sa z nich stalo to, čo dnes zdobí volant s hviezdou na klaxóne. Dotykové plochy pri pohybe po nich vydávajú klikavý zvuk a podľa neho viete, že sa niečo deje bez toho, aby ste sa museli pozerať na displej. Ani raz sa nám nestalo, že by sme sa preklikli inde ako sme chceli, či klikli naraz niekoľko tlačidiel naraz.

       Displej je ostrý s maximálne živými farbami. Je plne nastaviteľný podľa požiadaviek šoféra. Na výber máte z mnohých farieb motívov podľa chuti, s ktorých zmenami sa vie zmeniť aj ambientné osvetlenie. Tiež si môžete navoliť športový displej či iné špecifické displeje, na ktorých si tiež môžete zvoliť ďalšie zobrazované údaje o jazde. Druhý displej, obrazovka infotainmentu, je rovnako ostrá, graficky prepracovaná a tiež honosná ako displej prístrojového štítu. Nájdete tu množstvo informácií a vymožeností, ktoré v autách stredných tried, a aj v niektorých prémiovejších, nenájdete ani v najvyšších výbavách. Okrem toho, všetko ostalo maximálne intuitívne. Ako príklad môžeme uviesť, že manželka šoféra si sadla na miesto spolujazdca a do pár minút si už púšťala jednu masáž za druhou bez toho, aby infotainment predtým poznala. VIdela ho po prvýkrát a hneď sa v ňom vedela vyznať. A mimochodom, áno, sedačky nie sú len vyhrievané či odvetrávané, ale aj masážne. A tých masáží máte neúrekom. Okrem toho dojala nás možnosť parfumácie interiéru. Kartridž s vôňou je umiestnený v kastlíku pred spolujazdcom a nádherne prevonia interiér tak vpredu, ako aj vzadu cez výdychy kúrenia. S ventiláciou je spojený aj bonusový paket Energizing, vďaka ktorému si na základe zvoleného režimu viete v aute navoliť rôzne atmosféry, ktoré vás môžu osviežiť vďaka rôznym intenzitám prúdenia vzduchu v kombinácií s hodbou a ambientným osvetlením. Je to proste paráda.

       A ako hodnotíme luxusné SUV Mercedes GLS 450d my?

       Čo by sme mohli asi tak povedať o aute za takmer 160 000 eur? Je mu možné vôbec niečo vyčítať? O tomto stroji a jeho vymoženostiach by sa dalo rozprávať hodiny a náš článok by mohol mať ešte o niekoľko strán viac. Automobil okrem toho, že je najväčším Mercedesom na trhu, tak vo výbave, ktorú sme mohli otestovať, je aj poriadne luxusný, čoho dôkazom sú kožené sedačky vo všetkých troch radoch, množstvo displejov tak vpredu, ako aj v opierkach sedadiel či tablete, ktorým zadné displeje ovládate, masážne sedadlá vpredu a obrovské množstvo elektroniky a systémov, ktoré robia z jazdy naozajstný zážitok. Ale to nie je všetko. Automobil dostal unikátny podvozok, ktorý vďaka hydropneumatickému pruženiu E-Active Bodycontrol dokáže aj tú nahhrboľatejšiu cestu vyžehliť ako rolba na ľade a vy v aute ani neviete, že ste práve prešli obrovským výmoľom či spomaľovákom. A samozrejme, môžete si na tomto stroji aj zaskackať vďaka systému vyslobodzovania. My sme to odskúšali priamo v akcii na dunách slovenskej Sahary a ako ste mohli vidieť vo videu, veľmi nám to nepomohlo. Ale musíme podotknúť, že nás limitovala mierna nedôvera a pre skúsenejších terénnych hopsačov by vyslobodenie sa z piesku bolo možno úspešným. Vyčítať automobilu môžeme azda len jeho cenu. Keby stál menej, mohlo by si ho dovoliť viac ľudí. Ale pri exkluzívnych veciach sa na cenu takýmto spôsobom pozerať nedá. Aj napriek takmer trom tonám sa auto ovláda tak ľahko, ako najmenšie A-čko a vďačí tomu špičkovo spravenému podvozku. Celkovo sme sa zamilovali do techologických vymožeností tohto auta. Keď raz vyhráme nejaký jackpot, tak si toto nemecké delo zaparkujeme do garáže. A možno hneď aj v najvyššej verzii s označením Maybach.

       Foto: Matúš Paločko & Marcel Szabó  Video: Marcel Szabó

       Celkové hodnotenie

       Pohodlie - 99%
       Motorizácia - 90%
       Jazda - 99%
       Variabilita - 99%
       Spracovanie - 95%

       96%

       Luxusná elektráreň posadená na obláčiku

       Automobil je poriadne luxusný, čoho dôkazom sú kožené sedačky vo všetkých troch radoch, množstvo displejov tak vpredu, ako aj v opierkach sedadiel či tablete, ktorým zadné displeje ovládate, masážne sedadlá vpredu a obrovské množstvo elektroniky a systémov, ktoré robia z jazdy naozajstný zážitok. Dostal unikátny podvozok, ktorý vďaka hydropneumatickému pruženiu E-Active Bodycontrol dokáže aj tú nahhrboľatejšiu cestu vyžehliť ako rolba na ľade. Vyčítať automobilu môžeme azda len jeho cenu. Keby stál menej, mohlo by si ho dovoliť viac ľudí. Ale pri exkluzívnych veciach sa na cenu takýmto spôsobom pozerať nedá. Aj napriek takmer trom tonám sa auto ovláda tak ľahko, ako najmenšie A-čko a vďači tomu špičkovo spravenému podvozku. Celkovo sme sa zamilovali do techologických vymožeností tohto auta. Keď raz vyhráme nejaký jackpot, tak si toto nemecké delo zaparkujeme do garáže.

       User Rating: 4.45 ( 12 votes)

        

       Plusy:

       • luxusná výbava
       • motor
       • dokonalá grafika displejov
       • obrovský priestor 
       • podvozok 

       Mínusy:

       • vyššia cena 

       Cena základného / testovaného modelu:

       • 109 440 eur / 157 368 eur

       Technické parametre:

       Motor:

       naftový šesťvalec + Mild-hybrid

       Zdvihový objem:

       2989 cm3

       Výkon:

       270/367 kW/k + 15 kW/20k

       Maximálny krútiaci moment:

       750 Nm

       Prevodovka:

       Automatická 9G-Tronic

       Kombinovaná spotreba (udávaná výrobcom):

       9,1 l /100 km

       Emisie CO2:

       238 g/km

       Zrýchlenie z 0 na 100 km/h

       6,1 s

       Maximálna rýchlosť

       250 km/h

       Objem palivovej nádrže:

       90 l

       Dĺžka/Šírka/Výška:

       5209/1956/1823 mm

       Rázvor:

       3135 mm

       Objem batožinového priestoru:

       355 – 2400 l

       Prevádzková hmotnosť:

       2615 kg

       Priemer otáčania:

       12,54 m

       Počet miest na sedenie:

       7

       Cena základnej verzie:

       109 440 eur

       Cena testovaného modelu:

       157 368 eur

       Matúš Paločko

       Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

       Súvisiace články

       Pridaj komentár

       Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

       Back to top button