TEST: AutáTesty
Trendy

TEST JAZDENKY: Mercedes GLE 350d 4Matic 2018 – Jedna báseň aj po rokoch! Chce to len starostlivosť

TEST JAZDENKY: Mercedes GLE 350d 4Matic 2018

Pri voľbe jazdeného automobilu sa rozhodujeme na základe rôznych faktorov. Ak si chceme overiť, či je daný automobil o ktorý máme záujem kvalitný a čo najmenej poruchový, zabehneme ku kamarátovi do servisu, ak takého máme, opýtame sa známych, čo sa vyznajú do áut, no asi na prvom mieste nahodíme do vyhľadávača meno typ a motorizáciu nami zvoleného auta a vyhľadávame na nete o sto šesť. My nie sme iní. Rovnako si informácie vyhľadávame z rôznych zdrojov. Preto sme sa rozhodli, že sa postupne budeme venovať aj testom jazdených automobilov, ktoré sa nám dostanú do rúk. Ako prvým je sebavedomý, veľmi obľúbený, SUV model nemeckej značky Mercedes. Posadili sme sa za volant Mercedesu GLE 350d z druhej polovice roku 2018, prejazdili pár nádrží, preverili sme ho aj v značkovom servise a výsledok nás úprimne potešil.

Dovoz z Talianska…

V roku 2018 jeho nadobúdacia cena presahovala hranicu 100 000 eur, čo v preklade znamená, že testovaná mašina bola skutočne poriadne naložená.

Testovaný automobil pol po prvom majiteľovi dovezený z Talianska, kde ho po skončení leasingu ponúkli na predaj a priviezol ho slovenský dovozca automobilov. Na základe kladných hodnotení a referencií bol automobil od predajcu kúpený. V roku 2018 jeho nadobúdacia cena presahovala hranicu 100 000 eur, čo v preklade znamená, že testovaná mašina bola skutočne poriadne naložená. Nadobúdacia cena 3,5 ročného automobilu (v čase testu) vrátane prihlásenia na slovenské značky a ostatných nákladov bola 43 000 eur s DPH, čo po porovnaní s inými ponukami na obľúbených bazárových internetových stránkach bola jedna z najnižších cien. Tým sa väčšinou pri kúpe automobilov vyhýbame no tu bola spravená výnimka, ktorá nakoniec stála za to.


AdBlue radšej vždy doplna…

Poďme sa však pozrieť na zúbky luxusného nemeckého SUV Mercedes GLE 350d z roku 2018. Dizajnovo vychádza z modelov triedy M poslednej generácie. Čisté línie, namosúrený výraz masky, celkovo svalnatý postoj na ceste. S farbou Polar White, nášľapnými lištami prahov, zatmavenými zadnými sklami a 20-palcovými diskami vyzerá jednoducho nádherne. Osloví tak konzervatívneho, ako aj liberálnejšieho motoristu. Je vidieť, že sa Mercedes s dizajnom tak triedy M ako aj z nej vzniknutej triedy GLE naozaj poriadne zapotil a dotiahol ju do dokonalosti. Automatická deväťstupňová prevodovka 9G-Tronic šliapala ako hodinky. Ani náznak šklbnutia, trhnutia, nerozhodnosti. Jednoducho ako nová. Pod kapotou má overený šesťvalcový trojlitrový naftový motor s výkonom 190 kW, ktorý je jedným z najspoľahlivejších a najmenej poruchových z rodiny modelov Mercedes. Hoci výrobca udáva priaznivejšie kombinované spotreby, my sme sa v režime Comfort nedostali pod 9 litrov na 100 km. Je pravda, že sme jazdili viac v meste ako mimo neho. Ale očakávať od šesťvalca a takmer trojtonového auta spotreby dvojlitrového štvorvalcového Golfa asi nie je reálne. Potiahne si len toľko, koľko má. Pri jazde s Mercedesom GLE 350d netreba zabúdať ani na dopĺňanie močoviny (AdBlue). Ako nm pri kontrole v servise poradil technik, je lepšie ju mať naplnenú po maximum ako chodiť s polkou či s menším objemom. Má to jeden a dosť závažný dôvod. Močovina totižto kryštalizuje a ak jazdíte permanentne s malým množstvom, ktoré pochopiteľne v nádrži špliecha, na členitej nádrži sa tvoria kryštáliky, ktoré postupne upchávajú nádrž a znižujú jej objem. Je ťažké, ba až nemožné, ju následne vyčistiť.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Spotreba zodpovedá veľkosti auta…

Poďme sa vrátiť k jazde a fungovaniu všetkého, čo nafullovaný Mercedes GLE 350d z roku 2018 ponúkol. Snažili sme sa obťukať a ocapkať naozaj všetky jeho funkcie, keďže sme tak trochu škodoradostne chceli nájsť nejaký systém, ktorý nefunguje. No márne. Vzduchový podvozok vystrelil aj hore aj dole hneď, ako sme otočili voličom na stredovej konzole. Mimochodom, nepoznáte jazdu na Mercedese, ak nejazdíte na vzduchu. Otestovali sme ho aj v miernom teréne, kde sme ocenili svetlú výšku pri maximálnom zdvihu nahor. Ani koľaje od traktora nás nezastavili v jazde vpred. Štvorkolka pri našej jazde v blate poskytla to, čo sa od nej očakávalo. Vyhrabala nás. Motor je oproti jeho predchodcom o niečo miernejší po zošliapnutí plynového pedálu. Odozva je dlhšia, no je to kvôli “úspore” emisií. Tento jav, ktorým mimochodom trpia aj najnovšie modely, by sme najradšej eliminovali, no z pozície šoféra to nie je možné inak, len prepnutím do režimu Sport. Okrem zníženia podvozku sme samozrejme zažili aj zvýšenie spotreby o takmer dva litre. Nie že by sme sa snažili jazdiť na spotrebu. Ale pre šoféra, ktorý nie je úplne zvyknutý na dvojciferné čísla svietiace pri spotrebe na 100 km to môže byť mierny šok.

Vnútro je jednoducho prémiové…

Interiér testovaného jazdeného modelu Mercedes GLE 350d 4Matic z roku 2018 je vďaka príplatkovej výbave naozaj luxusný. Okrem tmavého dreva, ktoré bolo vo veľkej miere využité na obloženiach, sme si naše zadky posadili do jemnej kože, ktorá ani po tri a pol roku nejavila ale absolútne žiadne známky opotrebenia, hoci na automobile bolo prejdených takmer 145 000 km. V podstate žiadna časť interiéru nepôsobila opotrebovane čo je ukazovateľom kvality použitých materiálov v tomto SUV-čku. V interiéri by sme vytkli možno zastaralejší infotainment, ktorý bol prevzatý z triedy M a jeho ovládanie je mierne kostrbaté. Tento neduh bol však vyriešený v novej generácii modelov Mercedes triedy GLE. Parkovacia kamera je však veľmi pekne čitateľná. Rozlíšenie je v poriadku a ešte jednoduchšiemu parkovaniu napomáha aj 360-stupňová kamera. Vyzdvihnúť môžeme rozloženie mechanických prepínačov, ako aj ďalšie prednosti palubného počítača, ktorý je inteligentne rozložený a graficky veľmi pekne zvládnutý. Naša testovačka disponovala aj strešným oknom, ktoré nielen že nepretekalo (čo by bola hanba), ale aj vynikajúco poslúžilo v teplých dňoch namiesto klimatizácie. Aby sa nám nepotili zadky, s veľkou radosťou sme si zapli aj odvetrávanie sedačiek.

Vyniakjúci stav aj po rokoch prekvapil…

Keď sme prišli k technikovi a zapojili automobil na originálnu diagnostiku Mercedes, počítač ani po tri a pol roku neukázal ani jednu chybičku.

Celkovo Mercedes GLE 350d 4Matic z roku 2018 bol naozaj bez chyby, a vo vynikajúcom stave, čo nám potvrdil aj značkový servis. Keď sme prišli k technikovi a zapojili automobil na originálnu diagnostiku Mercedes, počítač ani po tri a pol roku neukázal ani jednu chybičku. A to sme mali už najazdených viac ako 2000 kilometrov. Tým sme eliminovali prípadnú možnosť, že by sa predajca hral s elektronikou auta. Jednoducho všetko svietilo na zeleno a popravde, prekvapený bol aj sám technik. Automobilu sme dali spraviť malý servis, ktorý nás vyšiel 330 eur bez DPH (automobil je kúpený na firmu), čo je naozaj veľmi priateľská a veľmi férová suma.


Ako hodnotíme pro-rodinné kombi SUV my?

Naše hodnotenie je v tomto prípade úplne jasné. Mercedes GLE 350d 4Matic je aj po takmer štyroch rokoch stále veľmi dizajnovo pútavým, neprehliadnuteľným automobilom, ktorý poteší tak rodinne orientovaného šoféra, ako aj milovníka vyšších rýchlostí. S hmotnosťou takmer tri tony si je však aj v režime Sport nutné uvedomovať jeho proporcie. V zákrutách drží aj vo vysokých rýchlostiach ako prikovaný a to aj vďaka adaptívnemu vzduchovému podvozku. Jeho spotreba je priamo úmerná hmotnosti a sile 190 kW trojlitrového naftového šesťvalca. My sme sa dostali pod 10 litrov na 100 kilometrov a to sme ho ani veľmi nešetrili. Pod 9 sa nám však nepodarilo klesnúť. Pri ľahšej nohe sa dá zajazdiť aj na 8,5 litra. Všetko záleží od medzikusu medzi sedačkou a volantom. Aj napriek tomu, že sa jedná o Mercedes, oservisovať sa dá za veľmi rozumnú cenu aj v značkovom servise. Ak dostane všetko, čo si od majiteľa vyžiada, bude spoľahlivo jazdiť stovky tisíc kilometrov. Motor je jedným z najspoľahlivejších, aký nemecká hviezda montuje do svojich modelov. Oproti rovnako starým konkurentom je jeho cena výhodnejšia, čo mu dodáva akúsi pomyselnú väčšiu obľúbenosť u druhých či tretích majiteľov. Samozrejme, tak ako pri kúpe aj akéhokoľvek iného jazdeného automobilu je potrebné si poriadne preveriť automobil pred kúpou, najlepšie je ho napichnúť na originálnu diagnostiku, alebo prípadne sa previezť s technikom či odborníkom, ktorý by vám dokázal pri kúpe poradiť a prípadne ušetriť stovky až tisícky eur na servisoch. Náš testovaný model bol v stave takmer nového stroja aj po prejazdených 143 000 kilometroch, čo mu slúži k veľkej cti.

Foto: Matúš Paločko

Celkové hodnotenie

Pohodlie - 99%
Motorizácia - 90%
Jazda - 99%
Variabilita - 90%
Spracovanie - 99%

95%

Druhý majiteľ získa za málo peňazí brutálny stroj

Mercedes GLE 350d 4Matic je aj po takmer štyroch rokoch stále veľmi dizajnovo pútavým, neprehliadnuteľným automobilom, ktorý poteší tak rodinne orientovaného šoféra, ako aj milovníka vyšších rýchlostí. S hmotnosťou takmer tri tony si je v režime Sport nutné uvedomiť jeho proporcie. V zákrutách drží aj vo vysokých rýchlostiach ako prikovaný a to vďaka adaptívnemu vzduchovému podvozku. Jeho spotreba je priamo úmerná hmotnosti a sile 190 kW trojlitrového naftového šesťvalca. Oservisovať sa dá za veľmi rozumnú cenu aj v značkovom servise. Ak dostane všetko, čo si od majiteľa vyžiada, bude spoľahlivo jazdiť stovky tisíc kilometrov. Náš testovaný model bol v stave takmer nového stroja aj po prejazdených 143 000 kilometroch, čo mu slúži k veľkej cti.

User Rating: 4.3 ( 9 votes)

Plusy:

  • nízka cena oproti cene nového auta
  • bohatá prémiová výbava
  • veľký vnútorný priestor
  • odolnosť a kvalita materiálov
  • nestarnúci dizajn
  • nízke servisné náklady

Mínusy:

  • vyššia spotreba
  • absencia bezkľúčového štartovania

Cena nového modelu / Cena testovaného jazdeného modelu:

  • nad 100 000 eur / 43 000 eur

Technické parametre:

Značka:

Mercedes-Benz

Model:

GLE 350 d 4Matic SUV 

Počet valcov:

6

Zdvihový objem motora:

2987 cm3

Prevodovka:

9-stupňová automatická 9G-Tronic

Poháňaná náprava:

predná aj zadná

Výkon: 

190 kW

Krútiaci moment:

620 Nm

Maximálna rýchlosť (udávaná výrobcom):

226 km/h

Zrýchlenie 0 – 100 km/h:

7,1 s

Spotreba mesto/mimo mesta/kombinovaná (udávaná výrobcom):

7,3/6,2/6,6 l/100 km

Dĺžka/šírka/výška:

4819/1935/1796 mm

Rázvor:

2915 mm

Objem batožinového priestoru / po sklopení:

690/2010 l

Objem palivovej nádrže:

90 l

Pohotovostná hmotnosť:

2175 kg

Užitočná zaťaženie:

775 kg

Rozmer pneumatík:

285/40 R20

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button