Automobily

Nová čínska značka BeyonCa s nemeckým vedením a francúzskou podporou ponúkne exkluzivitu a luxus

BeyonCa

Ďalšia nová značka prichádza na čínsky trh. Jej meno je BeyonCa a hneď sa nechala počuť, že chce konkurovať európskym premiantom ako Audi A8L, BMW rady 7 či Mercedesu triedy S. Tieto plány hodlá naplniť vďaka ponuke luxusných  modelov, ktorých cena by mala byť v porovnaní s európskymi konkurentmi veľmi zaujímavá. Či sú to len smelé plány nového start-upu, alebo reálna marketingová stratégia, to uvidíme v nasledujúcich mesiacoch či rokoch.

BeyonCa má veľké plány ako ovládnuť trh…

Spoločnosť BeyonCa už pred rokom založil bývalý výkonný prezident koncernu Volkswagen Group, Soh Weiming, ktorý dnes stojí v čele čínskeho zastúpenia spoločnosti Renault.

Čínsky automobilový priemysel dnes disponuje tými najmodernejšími technológiami, ktoré sa aj za nižšiu cenu nebojí masovo využívať v novovyprodukovaných automobiloch. Tieto autá sú častokrát vybavené technickými vymoženosťami s ešte lepšími technickými parametrami, aké ponúkajú európske či japonské značky. Aká je však ich kvalita? To ukážu až najbližšie roky užívania týchto áut. Pravdou však je, že nové automobilky a značky v Číne vznikajú ako huby po daždi. Dnes sa o slovo hlási značka BeyonCa, ktorá chce patriť k prémiovým výrobcom.

Túto spoločnosť už pred rokom založil bývalý výkonný prezident koncernu Volkswagen Group, Soh Weiming, ktorý dnes stojí v čele čínskeho zastúpenia spoločnosti Renault. A práve Renault, spoločne s automobilkou Dongfeng Motor, by mal novú značku BeyonCa finančne podporovať. Okrem Weiminga sa v novovzniknutej značke angažuje aj ďalší ex-volkswagenovec Christian Klinger, bývalý člen predstavenstva. Divíziu výskumu a vývoja novej čínskej značky povedie zas Hans-Joachim Rothenpieler, ktorý sa značne pričinil na uvedení do života viac ako dvadsiatky automobilov koncernu Volkswagen. Medzi inými napríklad aj Porsche 911, Lamborghini Urus či Bugatti Chiron. Šéfa dizajnu bude robiť ďalší bývalý zamestnanec Volkswagenu, konkrétne Dirk van Braeckel. S týmto tímom by mohla nová čínska značka BeyonCa napredovať míľovými krokmi ruka v ruke s nemeckou precíznosťou a čínskou chuťou po ovládnutí trhu s autami.

Zaujímavý príbeh má aj samotný názov spoločnosti BeyonCa. Je to skratka z anglických slov Beyond cars (v preklade: za autami) čo v širšom význame znamená, že sa značka svoje produkty posnaží dostať až za hranicu bežných automobilov. Svoje motto bude realizovať nielen po dizajnovej, ale aj po technickej stránke. Cieľom spoločnosti je výroba luxusných elektrických automobilov s cenou v okolí, v prepočte, 139 000 eur. Je to naozaj obrovská suma, no ak vezmeme do úvahy, akú silu má čínsky trh a aký je na ňom dopyt po luxusných autách, značka BeyonCa to má veľmi dobre spočítané.

Prvým modelom novej čínskej značky by sa mal stať elegantný elektrický sedan, predstavený pod konceptovým označením BeyonCa GT Opus. Toto vozidlo dokonale reprezentuje hodnoty značky a ukazuje smer, akým sa budú automobily BeyonCa v budúcnosti uberať. Jeho úlohou je položiť základy super-prémiového segmentu inteligentných elektrických a hlavne luxusných automobilov. Aj napriek faktu, že je dizajn automobilu celkom jednoduchý, dokáže zaujať vďaka výraznej maske, vystúpeným blatníkom či dlhému rázvoru, ktorý sľubuje kráľovský priestor vo vnútri vozidla. Interiér je samozrejme maximálne luxusný. Dizajnéri sa nehanbili použiť tie najexkluzívnejšie materiály pri jeho tvorbe.

Pod kapotou bude pracovať elektrické pohonné ústrojenstvo, postavené na platforme s 800V architektúrou. Akumulátor poskytne vozu kapacitu 130 kWh. Prvé modely by sa na domáce cesty mohli dostať už budúci rok. Fabrika spoločnosti BeyonCa má svoje sídlo v Pekingu, no dizajnové centrum sídli v Mníchove. Technologický výskum umelej inteligencie zas prebieha v Singapure. V priebehu nasledujúcich piatich rokov počíta automobilka BeyonCa s vybudovaním ďalšej fabriky, tentokrát v zámorí. Tá by mala pokryť dopyt európskeho a stredovýchodného trhu.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button