TEST: AutáTesty
Trendy

TEST: Hyundai Kona N – Nefalšovaná radosť po zošliapnutí plynového pedálu v rodinnom balení

TEST: Hyundai Kona N

Hot-SUV, Hot-Hatch SUV či ostrý crossover. Týmito označeniami je častovaný veľmi podarený model Hyundai Kona N. Ak si sadnete do klasickej Kony, je to pomerne cenovo výhodné, praktické mestské SUV či crossover, do ktorého sa bez problémov vmestí rodina s dvomi malými deťmi. Výkonom neurazí, no ani nevytrhne zo sedačiek. Je to praktický model pre rodinne zameraného jazdca. Ak však ste síce rodinne zameraný, no milujete bublanie výfuku, divoký výkon a pišťanie pneumatík, no do superšportu rodinu nevmestíte a praktickosť väčšieho kufra by ste dokázali oceniť napríklad pri dovolenkovej ceste k moru, prichádza na scénu Hyundai Kona N. Mestské ostré hot-hatch SUV, ktoré je nielen praktické, ale aj poriadne divoké a hlučné. My sme po sadnutí za volant a vypálení z miesta v režime “N” nemohli skryť naše nadšenie a radosť z jazdy. Dúfame len, že nás počas našich testovacích jázd na ceste nikde nevymákol nejaký radar. No úprimne? Stálo by to za pokutu…

Dizajn dravého pretekára…

Výraz prednej masky modelu Hyundai Kona N je drzý, športový, odvážny, miestami až agresívny.

Pri tomto modeli nám nedá neporovnávať s “tradičnou” nešportovou verziou. Tá je takpovediac taká, obyčajná. Nemôžeme povedať že škaredá či nudná, to vôbec. Ale je jednoducho obyčajná, prirodzená, na nič sa nehrá. Ponúkne dizajn tak konzervatívcovi, ako aj mladšej generácii motoristov. Kona N je však iná. Výraz jej prednej masky je drzý, športový, odvážny, miestami až agresívny. Keď sa k tomu pridá pohľad zboku, ktorý ponúkne, rovnako ako predok, červené línie kontrastujúce s čiernymi časťami, ako spoiler či prahy, veľké 19-palcové čierne disky kolies spod ktorých vykúkajú červené brzdové strmene s veľkým “N-kom” na nich, láska na prvý pohľad je na svete. A to sme neprešli ešte ani k zadnej časti, ktorá sa môže hrdiť opäť čiernym spojlerom, dvomi okrúhlymi koncovkami výfuku či krídlom na vrchu piatych dverí. Príslušnosť k športovým modelom divízie N, a nielen tej, je hneď jasná. A keď automobil naštartuje motory a prepne sa do jedného zo športových režimov, je to jednoducho nádhera. Ani nám nevadí, že má automobil vyššiu svetlú výšku tak, ako sa to na kompaktné praktické SUV patrí.

Inzercia Odťahová služba Rečičár


  Podľa nosa spoznáš… Alebo podľa zvuku spoznáte Konu N…

  Výsadou športových automobilov je ich zvuk, ktorý milujú tak ich majitelia, ako aj mnohí okoloidúci. Tých, ktorým lezú revy motorov na nervy teraz necháme tak. Kona N je síce dizajnovo podobná svojej sestre Kone N-Line, no divoké N-ko prezrádza zvuk, ktorý sa valí z výfuku. Hoci Pri režimoch Normal a Sport výraznú zmenu zvuku nebadáme, pri prepnutí do Sport+ sa už klapka na pravom zvode otvára a auto začne príjemne priasť ako veľká mačka. Ak preklikneme do režimu N, vreskot je na svete. Automobil nielen krásne bubloce, ale aj pri vytočení otáčok a ich padnutí krásne poprdkáva do výfuku. Je to pohladenie srdiečka všetkých milovníkov superšportov, ktorí okrem ich vzhľadu vychutnávajú aj ich orchester z výfuku. Ani by sme neverili, že si nás Kona N takto opantá.

   Jazdné režimy aj ich využitie…

   Na výber má majiteľ modelu Hyundai Kona N tri, respektíve štyri jazdné režimy. Prvým je režim Eco, ktorý sa sústreďuje na čo najekonomickejšiu jazdu. Druhým je Normal, v ktorom sa Kona N správa ako bežná nešportová Kona. Jazda mestom i mimomesto je pohodlná, na mäkkom podvozku, s akceptovateľnou spotrebou. Sport je už o niečo zaujímavejší. Cítime, ako automobil začína prudšie reagovať na zatlačenie plynu, ale aj cítime, že prevodovka s motorom trošku inak spolupracuje. Rýchlejšie podraďuje a dlhšie (do vyšších otáčok) drží zaradený rýchlostný stupeň. Režim “N” okrem nastavenia auta poriadne pritvrdí muziku aj v oblasti podvozku, ktorý stuhne, stane sa športovým, a je to veru cítiť poriadne aj na volante. Radenie je rýchle, presné, odozva na plyn je stotinová a auto začína poriadne vrčať a trhať asfalt a strieľať do výfuku.

    Najlepšie je radiť si pádlami na volante, no prevodovka, automatická, mimochodom osemstupňová, dokáže tiež reagovať veľmi pohotovo a športovo až máte pocit, že pádla ani nepotrebujete. Na okruhu by asi vynikol najlepšie, no radosť dodá aj na diaľnici či na kľukatých prvotriedkach. Jazdné režimy sa jednoducho volia na tlačidlách na volante. Ak chcete dostať z auta maximum, pomôže vám k tomu novodobé “nitro” ako z filmov rýchlo s zbesilo. Tentokrát vám však netečie do systému oxid dusný, ale elektronika spraví svoje. Tlačidlo NGS (N Grin Shift) zvyšuje výkon motora na maximálne 20 sekúnd v súhre s prevodovkou DCT. Keď vodič stlačí tlačidlo NGS na volante, prevodovka automaticky preradí nadol na prevodový stupeň, ktorý je optimálny pre maximálnu akceleráciu. A je to masaker. Auto hneď začne drať asfalt, skákať a vzpínať sa. Je to zážitok. A keď vypnete ESP, vtedy len začína tá pravá zábava. Už len mať neobmedzené množstvo nových pneumatík na dratie.

    Extrémne vybavený model…

    Hyundai Kona N dostal poriadnu technologickú výbavu. Za zmienku stojí hneď niekoľko systémov, ktoré robia zážitok z jazdy na tomto rodinnom športovcovi nezabudnuteľnou. Ako prvá stojí za zmienku automatická prevodovka N DCT. Je to vylepšená verzia dvojspojkového automatu s ôsmimi prevodovými stupňami. Dve spojky v olejovom kúpeli slúžia na rýchlejšie radenie a lepšiu akceleráciu. Zmenené prevodové pomery umožňujú optimálne využiť vysoký výkonový potenciál motora 2,0 T-GDi. NPS – N Power Shift sa aktivuje, keď vozidlo akceleruje so škrtiacou klapkou otvorenou na vyše 90 % a zabraňuje poklesu krútiaceho momentu motora pri radení nahor. NTS – N Track Sense Shift, ktorý sa aktivuje automaticky, optimalizuje adaptívne radenie pri jazde po pretekovom okruhu, čím umožňuje vodičovi maximálne sa sústrediť na riadenie. Elektronicky ovládaný samosvorný diferenciál (e-LSD) reguluje prenos krútiaceho momentu na predné kolesá. A áno, Hyundai Kona N je len predokolka, čo je z nášho pohľadu jeden veľký mínus. Dopriali by sme autu štvorkolku. A to poriadne. 4WD sa snaží nahradiť trakčná kontrola. Vďaka nej je možné prepínať medzi režimami Deep Snow, Snow, Mud a Sand. ESC – elektronický stabilizačný systém pomáha pri zatáčaní či vyhýbacích manévroch. Keď je to potrebné, systém stabilizuje vozidlo individuálnym pribrzdením jednotlivých kolies a znížením krútiaceho momentu motora. Nesmieme zabudnúť ani na elektronicky regulovaný podvozok. Tvrdosť podvozku sa dá ovplyvniť stlačením tlačidla. Systém tak v sekunde optimalizuje jazdné vlastnosti vozidla v rôznych situáciách.

     Tak svižné rodinné kompantké SUV nájdete len ťažko…

     Hoci sa mnohé značky snažia vyrábať akože športové, alebo športovo vyzerajúce rodinné crossovery, stále im niečo chýba. Buď vyzerajú športovo, no športový zvuk na vás reve len z reprákov a vonku znejú ako nas*atá kosačka, alebo svoju športovosť skrývajú pod škrupinou jednoduchého zovňajšku, alebo sa do nich vmestí tak maximálne šofér so svojou polovičkou… Hyundai Kona N poskytne tak športový zovňajšok, ktorý okukávajú okoloidúci či okolostojaci, tiež kufor, do ktorého dáte viac ako len víkendový nákup, no to najpodstatnejšie sa ukrýva pod kapotou. Model Kona N dostal 2,0 litrový  T-GDi benzínový štvorvalec, ktorý poskytne autu výkon 206 kW (280 k). Zvýšený krútiaci moment 392 Nm pri nízkych otáčkach a lineárny priebeh maximálneho výkonu pri vysokých otáčkach zvyšujú pružnosť, agilitu a pôžitok z jazdy. A veru, môžeme to potvrdiť. Ten výkon, ktorý sa v režime N a po stlačení tlačidla NGS, je na auto s hmotnosťou len 1510 kg naozaj dobrá nálož. Z nuly na stovku pod 6 sekúnd s revom a streľbou z výfuku, proste paráda. Čo sa týka spotreby, tak samozrejme, keď autu nakladáte, tak spapká dvojciferné čísla. Je to však o radosti z jazdy a nie o spotrebe. Ak chcete jazdiť za zhruba 8 litrov v rámci povolených rýchlostí, tak zvoľte režim Eco a Kona N sa zrazu zmení na klasickú “civilnú” Konu s prednosťami ekonomického mestského crossoveru. My sme však eko-jazdci veru neboli a užívali sme si plný kotol kde to dalo. Toto auto vás doslova núti využiť celý jeho potenciál. Priznáme sa, že po skončení týždňového testu sme sa pohrávali s myšlienkou, že na ňom zmizneme a už nás nikto neuvidí… Potom sme si uvedomili, že nás čaká aj i30 N-ko, aj IONIQ 6 či Staria a radšej sme teda Konu N vrátili, pre pokoj v Hyundai rodine.

      Interiér by si zaslúžil prinajmenšom karbón…

      Interiér preberá športový model Hyundai Kona N od svojho nešportového dvojčaťa. Čiže materiály sú tak nejak trošku všedné. Určite by sme tomuto stroju dopriali minimálne karbón, aby sa ešte viac vyzdvihol jeho športový charakter. Ale, aby sme materiály len neohovárali, musíme vyzdvihnúť hneď niekoľko jeho predností. Ako prvé sú to športové sedačky s dokonalým bočným vedením, ako aj časťou pod zadkom, ktorá sa nezľakne ani ponad stokilových pasažierov. Dokonale uchopia aj ich (naše) krivky a držia nás bez nepríjemného tlačenia či bolesti vo svojom sedle aj pri vyšších náklonoch. Digitálny prístrojový štít nechýba ani v tomto mestskom športovcovi a svojim rozlíšením, ako aj veľkosťou 10,25 palca či grafikou poteší aj toho najnáročnejšieho motoristu. Nechýba ani farebný a celkom príjemne graficky spracovaný head-up displej. Z prístrojovej dosky vyčnieva aj tabletoidný dotykový displej infotainmentu s uhlopriečkou rovnakou, akú poskytne aj digitálny prístrojový štít. Zobrazuje nielen štandardné údaje na aké sme pri infotainmentoch zvyknutí, no ponúkne aj Performance Driving Data System, ktorý poskytne údaje, ktoré poznáme z tuningových či superšportových áut a rôznych budíkov, ktorými je šofér obklopený. Je to distingvované zobrazenie dát, ktoré jazdec vyžaduje pri športovej jazde či na okruhu. Systém zobrazuje a uchováva jazdné dáta ako výkon, krútiaci moment, preplňovací tlak, akceleráciu a časy kôl na okruhu. O displeji a jeho funkciách či možnostiach zobrazenia by sa dal napísať samostatný článok. Toľko toho ponúkne jazdcovi. Samozrejme nechýbajú ani rozhrania Android Auto a Apple CarPlay na prepojenie smartfónu s autom. Displej ako aj celý infotainment je však tak dokonalý a graficky špičkovo spracovaný, že zrkadlenie telefónov nás ani nelákalo a užívali sme si jeho ponúknutý štandard.

       A ako hodnotíme Hyundai Kona N my?

       Sme očarení a maximálne potešení. Je to zaujímavý rodinne i športovo orientovaný model, ktorý na jednej strane ponúkne prednosti mestského crossoveru či kompaktného SUV, no na druhej strane prenesie šoféra za volant športového auta s poriadnym motorom, výfukovým systémom, zvukom… Jednoducho sa v sekunde stane z rodinného modelu okruhový špeciál. Vyššia svetlá výška je praktická pri výlete na chalupu, kufor s objemom 361 litrov (1143 l po sklopení sedadiel) postačí tak na zložený kočík, ako aj na pár ďalších drobností. Výkon motora 280 koní na jedenapoltonové auto je viac než dosť a po stlačení novodobého nitro-tlačidla sa auto stáva beštiou na ceste, hoci je kompaktným ostrým SUV-čkom. Automobilu by sme vytkli azda len dve veci a to absenciu 4×4, ako aj absenciu karbónu v interiéri. Vnútro je jednoduchšie avšak sedenie v športových sedačkách je veľmi pohodlné. Bočné vedenie drží aj mohutnejších jazdcov. Zvuk auta je vďaka športovému výfuku a klapke v športových režimoch brutálny, až sa vám na prvé počutie nezdá, že spoza zákruty vybehne rodinný športovec Hyundai Kona N. Jeho cenovka v základe je 37 490 eur (testovačka stála 38 080 eur) je síce vyššia, ale ten zážitok, prevedenie a štýl, ktoré dostanete navyše oproti klasickému modelu Kona, je na nezaplatenie. Doslova nebudete mať chuť vysadnúť a veru, ani jazdiť v režimoch Eco a Normal.

       Foto a video: Marcel Szabó

       Celkové hodnotenie

       Pohodlie - 85%
       Motorizácia - 85%
       Jazda - 90%
       Variabilita - 85%
       Spracovanie - 85%

       86%

       Rodinné kompaktné SUV s výkonom športiaka, ktoré dožičí nefalšovaný zážitok z jazdy

       Hyundai Kona N je brutálny rodinný crossover, alebo ostrý SUV-Hatch, ktorý hneď po zošliapnutí plynového pedálu dožičí pasažierom nefalšovaný zážitok z jazdy. Vyššia svetlá výška je praktická, kufor s objemom 361 litrov (1143 l po sklopení sedadiel) je postačujúci. Výkon motora 280 koní na jedenapoltonové auto je viac než dosť a po stlačení novodobého nitro-tlačidla sa auto stáva beštiou na ceste, Automobilu by sme vytkli azda len dve veci - absenciu 4x4, ako aj absenciu karbónu v interiéri. Vnútro je jednoduchšie avšak sedenie v športových sedačkách je veľmi pohodlné. Zvuk auta je vďaka športovému výfuku a klapke v športových režimoch brutálny. Jeho cenovka v základe je 37 490 eur (testovačka stála 38 080 eur) je síce vyššia, ale ten zážitok, prevedenie a štýl, ktoré dostanete navyše oproti klasickému modelu Kona, je na nezaplatenie.

       User Rating: 4.44 ( 12 votes)

       Plusy:

       • nezameniteľný a športový dizajn
       • dostatočný vnútorný priestor
       • brutálny športový prejav
       • prepracovaná grafika digitálneho prístrojového štítu
       • N jazdný režim
       • dokonalý pôžitok z jazdy
       • brutálny zvuk z výfuku

       Mínusy:

       • lacnejšie materiály prístrojovej dosky
       • absencia 4×4

       Cena základného / testovaného modelu:

       • 37 490 eur / 38 080 eur

       Technické parametre:

       Model:

       Hyundai Kona N 2,0 T-GDi

       Počet valcov:

       4

       Zdvihový objem motora:

       1998 cm3

       Prevodovka:

       8-stupňová DCT N

       Pohon:

       Predná náprava

       Výkon:

       206 kW (280 k)

       Krútiaci moment:

       392 Nm

       Maximálna rýchlosť:

       240 km/h

       Zrýchlenie 0 – 100 km/h (udávaná výrobcom):

       5,5 s

       Spotreba kombinovaná (udávaná výrobcom):

       8,6 l/100 km

       Dĺžka/šírka/výška:

       4215/1800/1560 mm

       Rázvor náprav:

       2600 mm

       Svetlá výška:

       170 mm

       Objem batožinového priestoru:

       361 l (po sklopení 1143 l)

       Objem palivovej nádrže:

       50 l

       Pohotovostná hmotnosť:

       1510 kg

       Maximálna hmotnosť brzdeného prívesu:

       1600 kg

       Pneumatiky:

       Pirelli PZero 235/40 R19

       Cena (základ/test):

       37 490 € / 38 080 €

       Matúš Paločko

       Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

       Súvisiace články

       Pridaj komentár

       Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

       Back to top button