TEST: AutáTesty

TEST: Hyundai IONIQ 5 – Prechod zo spaľováku do elektromobilu nebol nikdy jednoduchší

TEST: Hyundai IONIQ 5 4x2 Style 160 kW 72 kWh

S elektromobilmi sme vždy tak nejak bojovali. Nie že by sme ich nevedeli ovládať. To nie. Skôr nám robil problém dojazd, ktorý síce na displeji ukazoval vysoké čísla, no v skutočnosti bol oveľa menší. A potom sa k nám na test dostal retro-future štýlový elektrický crossover Hyundai IONIQ 5. Nezameniteľný dizajn s odkazom na svojich predkov zaručil, že sa za nami otočil takmer každý okoloidúci. Na displeji pri preberaní vozidla svietil dojazd 380 km. S vypeckovaným kúrením a v režime Normal sme sa vydali do mesta. Čakali sme, že pri nulových až mínusových teplotách prejdeme tak polovicu svietiacich kilometrov a budeme musieť rýchlo utekať na nabíjačku. Na naše prekvapenie, sme pri 4 percentách baterky mali prejdených už 388 kilometrov a ešte by sme vedeli nejakých pár pridať. Doslova sme neverili, že tak štýlový, dizajnový a tvarovo dokonalý model na elektrinu juhokórejskej značky môže byť tak “úprimným”, čo sa týka dojazdu. Jeho prednosti sme objavovali každým dňom a musíme uznať, že ak sa chystáte prestúpiť z klasického auta so spaľovacím motorom do nového elektromobilu, Hyundai IONIQ 5 je tým pravým autom pre túto zmenu. Aj napriek elektrickému pohonu sa v ňom necítite ako vo vesmírnej lodi a aj konzervatívnejšiemu šoférovi bude vďaka IONIQ-u 5 prestup z konvenčného pohonu na elektrický jednoduchým, bezproblémovým a aj zábavným.

Moderný dizajn nezapiera svoje korene…

Zapustené kľučky dverí či špeciálne navrhnuté disky kolies nie sú len aerodynamickým, ale aj veľmi štýlovým prvkom, ktorý dokresľuje celkovú tvarovú celistvosť automobilu.

O elektromobile Hyundai IONIQ 5 sa dočítame v rôznych médiách, že jeho dizajn je na jednej strane futuristický a na druhej strane veľmi retro. Takzvaný retro-future dizajn. Je to do veľkej miery aj vďaka tomu, že dizajnéri značky Hyundai čerpali inšpiráciu v histórii juhokórejskej značky. Hyundai IONIQ 5 nesie odkaz modelu Hyundai Pony, ktorý sa na cesty dostal v roku 1975. A keďže je dnes retro v móde, Hyundai IONIQ 5 je jednoducho trendovým autom, za ktorým sa otáčajú nielen okoloidúci, ale aj šoféri okolo stojacich automobilov. Všade kde s ním pristanete, zdvihnete vlnu obdivu a diskusie. A v porovnaní s konkurenciou pôsobí elektrický crossover naozaj hrdo a majestátne. Podpis tak predných ako aj zadných LED-kových svetiel vytvára až kubistické formy priestorového zobrazenia a v spojení s industriálnym spracovaním zaujme širokú paletu motoristov, od konzervatívnejších až po tých, ktorí vyhľadávajú najnovšie a najextravagantnejšie trendy. Zapustené kľučky dverí či špeciálne navrhnuté disky kolies nie sú len aerodynamickým, ale aj veľmi štýlovým prvkom, ktorý dokresľuje celkovú tvarovú celistvosť automobilu. No ak to máme povedať jednoducho, Hyundai IONIQ 5 sme si zamilovali na prvý pohľad.


    Jednoduchý prechod zo spaľováku na elektromobilitu…

    Ako sme už v úvode načrtli, ak by sme si mali vybrať elektromobil, do ktorého by sme presadli ako do prvého potom, čo sme sa rozhodli skončiť jazdiť v autách s konvenčným pohonom, bol by to Hyundai IONIQ 5. Prečo? Odpoveď je jednoduchá a aj zložitejšia zároveň. Ak neriešime fakt, že so zapustenými kľučkami sa chvíľku musíte zohrávať, tak IONIQ 5 je naozaj veľmi jednoduchým a intuitívnym automobilom pre každú vekovú kategóriu. Už navonok nevyzerá ako vesmírna loď, čo mnohých dokáže osloviť, a ani vo vnútri sa nemusíme báť pretechnizovaného kokpitu, v ktorom neviete nájsť ani len tlačidlo štartovania automobilu. Po presadnutí do elektrického crossoveru uvidíte pred sebou len jeden veľký digitálny prístrojový štít, tvorený dvojicou spojených tabletových displejov s uhlopriečkami 12,25-palcov. Zobrazovanie na nich je veľmi podobné súrodencom so spaľovacím motorom. Ovládanie je jednoduché a intuitívne a nastavenie displejov podľa vašich predstáv zaberie pár minút. A nepotrebujete k tomu žiadny manuál. Pod volantom vidíte informácie o spotrebe v takom istom rozložení, ako by ste jazdili na svojom benziňáku či dízlaku. Namiesto litrov na 100 km, je tam údaj v kWh na 100 km. Pekne si tak viete sledovať, ako ekonomicky jazdíte.

    Interiér je príjemný, priestranný, sedadlá nastavujete elektronicky alebo manuálne klasickými ovládacími prvkami na sedačke v závislosti od výbavy. Ovládanie vyhrievania či klimatizácie ostalo polo-mechanické. Ovládate ho na dotykovom panely v miestach, kde ste v spaľovákoch mali klasické tlačidlá. Okrem ovládanie vzduchotechniky si tu viete prepnúť aj niekoľko funkcií zobrazovania displeja ako napríklad mapy, navigáciu či médiá. Kufor je primárne ako aj pri iných autách vzadu, ale v “motorovom” priestore nájdete ďalší, menší, do ktorého poľahky odložíte káble na nabíjanie, ktoré vám tak nemusia zavadzať v zadnom kufre. Ak si odmyslíte, že jazdíte na elektrinu v elektromobile (aute budúcnosti), nijak výrazne nebadáte, že sedíte v inakšom automobile, na aký ste boli zvyknutí predtým. A to je podľa nás obrovská výhoda pre všetkých, ktorí sa boja presadnúť do elektromobilu kvôli strachu z nových, nezrozumiteľných a zbytočne “premakaných” technológií a zobrazovacím prvkov.

    Interiér by si zaslúžil prémiovejšie prvky…

    Na jednej strane je interiér veľmi jednoduchý a intuitívny z používateľského hľadiska, no na druhej strane by sme mu dopriali prémiovejšie materiály, ktoré by zvýraznili jedinečnosť modelu Hyundai IONIQ 5 a jeho minimálne dizajnovú, ako aj technologickú, príslušnosť k automobilom z vyšších tried. Avšak musíme vyzdvihnúť snahu spoločnosti Hyundai, ktorá sa snaží svoje automobily vyrábať s čo najnižšou uhlíkovou stopou a s čo najmenším dopadom na životné prostredie. Tu sa nám tak bijú naše požiadavky s ideou spoločnosti. Nie že by materiály použité v interiéri elektrického crossoveru Hyundai IONIQ 5 neboli dostatočne kvalitné. To vôbec. Tým, že sú z veľkej časti tvorené z recyklovaných či udržateľných zdrojov, sú pre ekologicky založených motoristov ešte zaujímavejšími a milšími. Dokonca nám interiér, hoci bez prítomnosti prémiovejších materiálov, závidel aj majiteľ elektromobilu Tesla Model 3, ktorý svoje auto nazval “nevkusným plasťákom” v porovnaní s modelom Hyundai IONIQ 5. Jeho názor v tomto prípade veru zdieľame aj my. Modelu IONIQ 5 by sme napriek tomu dopriali napríklad viac chrómových či drevených detailov (napríklad z bambusového dreva) či luxusnejšie kožené dekory (napríklad z eko-kože). Toto auto by si ich doslova zaslúžilo. Okrem pohodlia za jeho volantom by pasažierom dodalo ešte väčší pocit luxusu a jedinečnosti.

      Pohodlná jazda aj pri plne naloženom aute…

      Vďaka synchrónnemu elektromotoru s permanentným magnetom a výkonom 160 kW a krútiacim momentom 350 Nm (s pohonom zadného páru kolies pri verzii Style), sme na ceste vôbec nepostrehli, že by tratil na svojej sile či sme sedeli v aute dvaja s prázdnym kufrom, alebo sme šli v pätici na výlet s kufrom naloženým dovrchu. Elektrina v tomto prípade robí divy a aj pri prejazde horským prechodom necítite, že by ste začali v jazde hore kopcom nejak zaostávať. Okrem toho vďaka rázvoru 3000 mm a absencii stredového tunela je vo vnútri auta naozaj veľkolepý priestor, ktorý bez problémov pohltí piatich pasažierov aj s väčšími telesnými rozmermi. Dvojmetrový šofér si sadne za seba tak pohodlne, že medzi jeho kolenami a sedadlom pred ním mu ostáva ešte 5 centimetrová medzera. Predné sedadlá sú tvarované tak, že aj rozmernejšiu postavu veľmi príjemne, no zároveň pevne, držia v sebe vďaka pevným bokom. Aj vo väčších náklonoch v zákrutách z nich šofér a spolujazdec nikam neujdú. Keď hovoríme o náklonoch v zákrutách, Hyundai IONIQ 5 sedí na ceste ako kačica, vďaka dokonale rozloženému ťažisku. Podvozok je naladený aj na naše cesty a bez problémov zožerie aj väčšie nerovnosti. Samozrejme, ak v šesťdesiatke preletíte retardérom, patrične síce nadskočíte, no v kabíne nebudete ohlušení nepríjemnými zvukmi od spodku auta.

        Technológiami IONIQ 5 veru nešetrí…

        Veľkým plusom je technológia V2L (Vehicle-to-Load). Vo voľnom preklade by sme mohli túto technológiu označiť ako využitie elektromobilu ako powerbanky.

        Stále tvrdíme, že aj napriek príslušnosti k elektrickým automobilom, je Hyundai IONIQ 5 dokonale vybalansovaný čo sa technologickej výbavy týka tak, aby sa v nej nestratil ani starší, konzervatívnejší či technicky menej zdatný šofér. Medzi azda najväčšie zaujímavosti, ktorými sa môže elektrický crossover pochváliť, patrí prepracovaný asistent na zmenu jazdného pruhu nastavený tak, že doslova pripomína pokročilejšie prvky autonómnej jazdy. Pruhy dokáže meniť jemne, relatívne rýchlo a hlavne bezpečne. Stále je potreba držať volant, no aj keď sme ho trošku popustili, automobil zvládal jazdu sám veľmi pohodlne. Pohyb na parkovisku uľahčuje 360-stupňová kamera, ktorá mimochodom zobrazuje obraz na displeji s veľmi solídnym rozlíšením. V našej výbave sme ju však nemali. Je k dispozícii v príplatkovej výbave Premium, kde ku nej dostanete tiež 20-palcové disky kolies či Bose audiosystém. Nám napomáhala pri mestských parkovacích manévroch zadná parkovacia kamera, tiež s vynikajúcim rozlíšením. Taktiež nemôžeme zabudnúť na početné USB-prípojky, ako aj na bezdrôtovú nabíjačku smartfónov, ale ani na 220/230 Voltovú zástrčku, ktorá poskytne šťavu napríklad notebooku, na ktorom si počas jazdy, respektíve po zastavení a napríklad dobíjaní auta, budete môcť poriešiť pracovné hovory či maily bez toho, aby ste sa museli obávať o vybitie batérie. Alebo si jednoducho viete na ňom pustiť film či obľúbený seriál a tak si skrátiť čakanie na dobitie z minima na maximum. To mimochodom Hyundai IONIQ 5 zvládne na rýchlonabíjačke za hodinku a pol (nabíjali sme na ZSE Drive CCS 50 kW nabíjačke od 4 do 100%). Ideálny čas na poriešenie si meetingu či odpovedania na pár mailov. Ak si popri tom aj sklopíte zadnú sedačku do pololežiacej polohy, budete sa pri práci cítiť ako doma na gauči. Proste paráda… A aby ste sa nedotrápili s hľadaním nabíjačiek, nielen že vás na najbližšie vďaka navigácii sám upozorňuje elektrický autiak, ale vďaka appke Charge myHyundai s mapou partnerských nabíjacích staníc, nainštalovanej v smartfóne, môžete nabíjať bez problémov na nabíjačkách rôznych poskytovateľov nielen doma, ale aj v zahraničí. Tiež veľkým plusom je technológia V2L (Vehicle-to-Load). Vo voľnom preklade by sme mohli túto technológiu označiť ako využitie elektromobilu ako powerbanky. Dokážete z modelu Hyundai IONIQ 5 dobíjať okolité elektrické zariadenia a využívať ho ako záložný zdroj či doslova obrovskú powerbanku. Elektrický bicykel či campingové náčinie tak neostane s vybitou baterkou stáť niekde v kúte.


          Jazdíte úsporne aj keď sa nesnažíte…

          S elektromobilmi či hybridmi nás to vždy tak nejak núti jazdiť ekonomicky a nespoliehať sa na spotrebu, ktorú vidíme na displeji. Aj s crossoverom Hyundai IONIQ 5 sme najskôr veľmi sledovali displej, ako rýchlo budú z neho kilometre ubúdať. Energiu čerpal zo 72,6 kWh akumulátora (dnes je v ponuke už s väčším 74 kWh akumulátorom). Na naše prekvapenie sme sa po pár prejdených kilometroch zarazili, keď sme videli, ako nám dojazd stúpol. Musíme sa však priznať, že sme šli mierne s kopca a pri najvyššej rekuperácii v režime i-Pedal sme po celý čas mierne dobíjali baterku. Ak nechcete byť “obmedzovaní” silnou mierou rekuperovania, je možné si zvoliť z niekoľkých síl (možností) rekuperácie. Nám i-Pedal a teda najsilnejšie rekuperovanie vyhovovalo. Auto sme tak ovládali takmer naplno len zošliapnutím a pustením plynového pedálu. Vráťme sa však k jazde. Na kilometre sme teda hneď od prvého štartu dosť dbali, lebo sme si neboli istí, či nám zo zobrazených kilometrov dojazdu na displeji nebude pri mínusových či nulových teplotách dojazd ubúdať geometrickým radom. A ostali sme veru veľmi milo prekvapení. Automobil dokonale kopíroval dojazd v porovnaní s prejdeným kilometrami, ale vďaka rekuperácii sa nám podarilo prejsť ešte v priemere o 5 percent viac, ako napočítal počítač. A to sme sa v jazde už neskôr nijak neobmedzovali a jazdili sme úplne bez strachu o spotrebu. Musíme však podotknúť, že sme jazdili v meste a na prvotriedkach v rýchlostiach od 50 do max. 100 km/h (v Rakúsku). Ak sme vybehli na diaľnicu, dojazd klesal rýchlejšie v závislosti od našej rýchlosti. Pri stotridsiatke sme badali, že by sa nám zišla väčšia baterka. Pre porovnanie, v meste sme jazdili za zhruba 15-16 kWh na 100 km, na prvotriedkach v okolí 18-19 kWh na 100 km a teda kombinovane za zhruba 17,5 kWh na 100 km. Diaľnica nám zožrala pri 130-tke zhruba 23 kWh na 100 km, čo v preklade znamená, že pri 72,6 kWh akumulátore, by ste dokázali na diaľnici prejsť pri tejto spotrebe zhruba 300 kilometrov, čo je o zhruba stopäťdesiat km menej, ako pri jazde v meste. Treba tiež dbať na klímu či ohrev. Čím viac klímujete alebo hrejete, tým viac ide spotreba hore. Ale aj na tento jav sme zvyknutí z klasických automobilov so spaľovacím motorom. Akurát niekedy si to hneď neuvedomíme a ľahko odsúdime elektromobil za to, že dojazd po zapnutí klímy hneď o cca 20-30 km padne, pretože to vidíme ihneď zobrazené na displeji. .

          A ako hodnotíme Hyundai IONIQ 5 my?

          Je ambicióznym elektrickým štýlovým a dizajnovým crossoverom, ktorý nás presviedča o tom, že aj dojazd elektromobilu môže byť zaujímavý a údaj na displeji nemusí klamať. Pri našom teste sme pri oboch plných dobíjaniach prevýšili odhadovaný dojazd auta o zhruba 5-6 percent, čo je veľmi pozitívnym faktom. A to sme sa pri jazde nijak neobmedzovali. Ale tiež sme nejazdili s pedálom non-stop na podlahe. Interiér automobilu je síce futuristickejší, no užívateľsky prívetivý s intuitívnymi ovládacími prvkami aj pre konzervatívnejšieho či menej technicky zdatného vodiča. Aj keď ponúkne materiály z udržateľných zdrojov, ktoré sú pohodlne udržiavateľné a vôbec nie sú prehnane tvrdé, takému autu ako je IONIQ 5 by sme dopriali väčší luxus. Jazda je dynamická a veľmi živá aj v režime ECO, ako aj v ostatných jazdných režimoch. Vďaka možnosti zvolenia si miery rekuperácie pomocou pádiel pod volantom môžete plne rekuperovať v režime i-Pedal, alebo si zvoliť nižšiu silu pribrzďovania pre udržanie čo najvyššej kapacity baterky. V zákrutách sedí ako kačica vďaka nízko položenému ťažisku. Vnútorný priestor je veľkolepý a bez problémov odvezie päticu pasažierov pohodlne aj na dlhšej trase. S cenovkou 41 390 eur v základe vo výbave Family či v plnej paľbe s cenovkou 54 190 eur vo výbave Premium, je síce o niečo drahší ako ekvivalenty so spaľovacím motorom, no ak chcete jazdiť ekonomicky a ekologicky na elektrinu a k tomu ešte aj štýlovo, retro-future elektrický crossover Hyundai IONIQ 5 stojí za každé euro. My sme si ho počas nášho testu veľmi obľúbili a už teraz sa tešíme na test jeho súrodenca Hyundai IONIQ 6.

          Foto: Matúš Paločko, Video: Marcel Szabó

          Celkové hodnotenie

          Pohodlie - 90%
          Motorizácia - 90%
          Jazda - 90%
          Variabilita - 95%
          Spracovanie - 85%

          90%

          Jednoduchý praktický štýlový a úsporný elektromobil pre každého

          Je ambicióznym elektrickým štýlovým a dizajnovým crossoverom, ktorý nás presviedča o tom, že aj dojazd elektromobilu môže byť zaujímavý a údaj na displeji nemusí klamať. Pri našom teste sme pri oboch dobíjaniach prevýšili odhadovaný dojazd auta o zhruba 5 percent, čo je veľmi pozitívnym faktom. Interiér automobilu je síce futuristickejší, no užívateľsky prívetivý s intuitívnymi ovládacími prvkami aj pre konzervatívnejšieho vodiča. Jazda je dynamická a veľmi živá aj v režime ECO, ako aj v ostatných jazdných režimoch. Vďaka možnosti zvolenia si miery rekuperácie pomocou pádiel pod volantom môžete plne rekuperovať v režime i-Pedal, alebo si zvoliť nižšiu silu pribrzďovania. V zákrutách sedí ako kačica vďaka nízko položenému ťažisku. Vnútorný priestor je veľkolepý a bez problémov odvezie päticu pasažierov. S cenovkou 41 390 eur v základe vo výbave Family či v plnej paľbe s cenovkou 54 190 eur vo výbave Premium, je síce o niečo drahší ako ekvivalenty so spaľovacím motorom, no ak chcete jazdiť ekonomicky a ekologicky na elektrinu a k tomu ešte aj štýlovo, retro-future elektrický crossover Hyundai IONIQ 5 stojí za každé euro.

          User Rating: 3.91 ( 10 votes)

          Plusy:

          • retro-futuristický dizajn
          • jednoduché ovládanie všetkých prvkov
          • veľký vnútorný priestor
          • variabilný batožinový priestor
          • zástrčka na 230 V a funkcia V2L
          • ekonomická prevádzka s reálnym ukazovateľom dojazdu

          Mínusy:

          • použité materiály interiéru
          • vyššia cena v porovnaní so spaľovacím pohonom

          Cena základného / testovaného modelu:

          • 42 890 eur / 47 240 eur

          Technické parametre:

          Pohonné ústrojenstvo:

          elektromotor synchrónny s permanentným magnetom

          Náhon:

          2×4

          Výkon elektromotora:

          160 kW

          Kapacita akumulátora:

          72,6 kWh

          Prevodovka:

          bezstupňová

          Pohon kolies:

          2WD (zadný náhon)

          Dĺžka/šírka/výška:

          4 635 / 1890 / 1605 mm

          Svetlá výška:

          160 mm

          Rázvor náprav:

          3 000 mm

          Prevádzková hmotnosť:

          1 990 kg

          Objem batožinového priestoru:

          527 l (1587 l po sklopení zadného radu)

          Objem predného batožinového priestoru:

          57 l

          Maximálna rýchlosť:

          185 km/h

          Kombinovaná spotreba energie:

          16,9 kWh/100 km (udávaná výrobcom)

          Zrýchlenie z 0 na 100 km/h:

          7,4 s (udávané výrobcom)

          Cena testovaného modelu:

          47 240 eur (v akcii 45 740 eur)

          Cena základného modelu:

          42 890 eur (v akcii 41 390 eur)

          Matúš Paločko

          Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

          Súvisiace články

          Pridaj komentár

          Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

          Back to top button