Automobily

Národné symboly na kambodžskej bankovke vystriedal Nissan Juke! Ako je to možné?

Nissan Juke

Keď si predstavíme naše európske bankovky, a tými nemyslíme len menu euro, ale aj napríklad švédske či dánske koruny, britské libry alebo srbské dináre, na každej z bankoviek nájdeme buď európske symboly, alebo národné symboly každého štátu. Briti majú kráľovnú, Srbi napríklad Nikolu Teslu, my sme mali na našich slovenských korunách Madonu majstra Pavla z Levoče či Ľudovíta Štúra. V Kambodži mali taktiež na bankovkách štátne symboly, no z nejakého dôvodu sa niektorých vzdali a nahradili ich automobilom. Kebyže je kambodžskej výroby, tak sa nečudujeme. No na bankovkách sa však objavil Nissan Juke! A dokonca nielen ten. Prečo sa to stalo?

Okrem crossoveru Nissan Juke je na bankovke aj ďalšie auto…

Zaujímavosťou je, že automobil sa na kambodžskej päťstovke neobjavuje po prvýkrát.

Papierová bankovka v hodnote 500 rielov, čo je v prepočte 11 eurocentov, obsahuje po novom obrázok automobilu, ktorý by sme na nej vôbec nečakali. Na zadnej strane sa na moste Kizuna (ležiaci v meste Kampong Cham) objavil Nissan Juke. Kontroverzný crossover ktorý buď milujete alebo nenávidíte, je aktuálne na kambodžskej päťstovke. Mimochodom, samotný most Kizuna je už dostatočne silným národným symbolom, keďže je to prvé premostenie rieky Mekong v Kambodži. Ale prečo je na ňom aj Nissan Juke? Ťažko povedať. Môžeme polemizovať o tom, že grafik, ktorý navrhoval dizajn bankovky, má slabosť pre japonské autá.  Dokonca pri väčšej miere predstavivosti prechádza na bankovke oproti Juku aj automobil podobný Toyote Camry. Asi teda grafikova láska k japonským autám nebude náhoda.

Zaujímavosťou je, že automobil sa na kambodžskej päťstovke neobjavuje po prvýkrát. Už v minulosti, konkrétne v roku 2004 vyšla z tlačiarne bankovka, na ktorej zhodou okolností cez rovnaký most prechádzalo vozidlo, ktoré v diskusiách automobiloví nadšenci označili ako Mitsubishi 3000GT. Niektorí ho zasa označili za Mitsubishi Eclipse či dokonca Porsche 911. Avšak predchádzajúci model nebol tak prepracovaný, ako je dnes Nissan Juke na kambodžskej päťstovke. Uvidíme, dokedy sa na nej udrží a kedy ho vystrieda nové auto.

Zdroj foto: https://notafilia-kp.com

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button