Automobily

Modernizácia BMW iX3 priniesla M Sport paket v štandarde a väčšie displeje

BMW iX3

Modernizácia čisto elektrického SUV BMW iX3 síce nebola úplne nevyhnutná, no BMW o nej už dlhší čas hovorilo. Samozrejme, každý krok vpred nielen čo sa dizajnu, ale aj výbavy týka, je pre samotný model veľkým prínosom. Polepšilo si tak aj elektrické BMW iX3. V štandardnej výbave napríklad dostalo M Sport paket či väčšie displeje v interiéri. Nielen vďaka týmto “drobnostiam” vyzerá ešte o niečo modernejšie a futuristickejšie.

Športový nádych zvonku aj vo vnútri…

Novinkou výbav je znelka, ktorú BMW iX3 vydá po stlačení tlačidla Start/Stop. Zvučku má na svedomí Hans Zimmer.

Aké novinky môžeme obdivovať na modernizovanom elektrickom SUV BMW iX3? Keď sa pozrieme na zovňajšok automobilu, zbadáme hneď niekoľko zmien. Ľadvinky podrástli a dostali nový tvar a rámik. Nemôžeme si pomôcť no nová “tvár” modelu BMW iX3 nám pripomína generáciu E53 modelu BMW X5. Žeby návrat ku koreňom? Zmenou prešli aj svetlomety. V štandarde nájdete adaptívne LED svietenie. Za príplatok budú k dispozícii aj BMW Laserlight. Pre milovníkov športových tvarov BMW bude už v základe k dispozícii M Sport Paket, vďaka čomu bude elektrické SUV vyzerať športovejšie. Dostanete v ňom športovejší predný nárazník s aktívnymi klapkami či 19-palcové kolesá. Za príplatok sú k dispozícii aj 20-palcové disky.

Vnútro modelu BMW iX3 zdobia športové sedadlá a obrovský digitálny prístrojový štít BMW Live Cockpit Professional s uhlopriečkou 12,3-palca. Rovnako veľký displej dostal aj infotainment. Okrem veľkého displeja ponúkne aj BMW Maps novej generácie. Automobil bude možné otvárať či zatvárať pomocou aplikácie Digital Key v smartfóne Apple. Zmenu polohy zažilo tlačidlo Start/Stop, ktoré je po novom umiestnené na ovládacom paneli v stredovom tuneli. BMW vložilo do štandardnej výbavy modernizovaného SUV iX3 množstvo asistenčných systémov, ktoré boli predtým za príplatok. Zákazníci tak za svoje peniaze dostanú omnoho viac.

Elektrické SUV BMW iX3 bude k dispozícii v dvoch výbavových variantoch Inspiring a Impressive. Hlavným rozdielom výbav je štýl a v druhom rade samozrejme aj obsah. Novinkou výbav je znelka, alebo lepšie povedané hudba, ktorú BMW iX3 vydá po stlačení tlačidla Start/Stop. Zvučku má na svedomí Hans Zimmer.

Pod kapotou, rovnako ako na zovňajšku či vnútrajšku, prebehli zmeny k lepšiemu. Pohonné ústrojenstvo, konkrétne elektromotor, elektronika a prevodovka, je spojené do jedného obalu. Ten je umiestnený v pomocnom ráme zadnej nápravy. Načo je to dobré? Kompaktný diel by mal jednak ušetriť priestor a tiež eliminovať zbytočné kilogramy. Tiež napomáha k čo najdokonalejšiemu rozloženiu hmotnosti automobilu. Hustota výkonu elektrického BMW iX3 by sa mala zvýšiť až o 30% oproti predchádzajúcej technológii BMW eDrive. Synchrónny elektromotor nedostal permanentné magnety, vďaka čomu sa nemeckej automobilke podarilo zbaviť sa vzácnych kovov v motore. Elektromotor dostal elektricky budený rotor. Jeho účinnosť je zhruba 93%. Je schopný točiť až 17 000 otáčok za minútu. Vďaka nemu má BMW iX3 výkon až 286 koní a krútiaci moment 400 Nm. Z nuly na stovku dokáže vystreliť za 6,8 sekundy. Mínusom je jeho maximálna rýchlosť “len” 180 km/h. Potenciál má veru oveľa väčší.

Elektromotor čerpá energiu z vysokonapäťovej batérie s najnovšou technológiou niklových článkov. Lítium-iónový akumulátor sa skladá zo 188 samostatne regulovateľných prizmatických článkov s hliníkovým obalom, ktoré sú zoskupené do desiatich modulov. K dispozícii je kapacita 74 kWh hoci hrubá kapacita je ešte o 6 kWh vyššia. Vďaka tomuto typu akumulátora dokáže BMW iX3 prejsť na jedno nabitie až 460 kilometrov. Kombinovaná nabíjačka vozidla dokáže nabíjať výkonom 7,4 kW  pri jednofázovom nabíjaní striedavým prúdom a výkonom až 11 kW pri trojfázovom nabíjaní striedavým prúdom. Dokonca pri výkonných nabíjačkách jednosmerným prúdom batéria zvládne nabíjanie s výkonom 150 kW. Z WallBoxu tak BMW iX3 nabijete na maximum za 7,5 hodiny. Rýchlonabíjačka zvládne nabíjanie z 10 do 80% za zhruba 32 minút. Desaťminútové nabíjanie dokáže predĺžiť dojazd o zhruba 100 kilometrov. Koľkokrát však počas vašej cesty môžete takéto nabíjanie, alebo rýchlonabíjanie opakovať tak, aby sa “nezavaril” akumulátor, uvidíme po prvých testoch tohto inak veľmi zaujímavého športovo vyzerajúceho elektrického SUV.Na nemeckom trhu štartuje jeho cena na čiastke 67 300 eur.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button