TEST: MotocykleTesty

TEST: Honda MSX125 GROM – Extrémny mestský minibajk

TEST: Honda MSX125 GROM

V mestskej premávke ospevujeme kompaktné skútre, s ktorými sa môžete preštrikovať bez problémov kolónou a štartovať na semaforoch ako prví. Samozrejme na cestovanie tisícov kilometrov tieto stroje s menšími kubatúrami určené nie sú. Ich primárnou živnou pôdou je mesto a mestská premávky. Hoci Honda ponúka štýlové kvalitné a dokonalé mestské skútre, niekomu predsa len jazda na takomto vozidle jednoducho nepasuje. A ak dotyčný nemá vodičák na veľkú motorku a ani A2-jku, jeho možnosti sa značne zužujú. Honda však myslela aj na kategóriu jazdcov, ktorý si chcú užívať výhody jazdy na plnohodnotnej motorke no kvôli “papierom” veľké stroje jazdiť nemôžu. Aj pre nich má pripravených hneď niekoľko zaujímavých strojov, z ktorých sa pod naše zadky dostal štýlový extrémny mestský bajk Honda MSX125 GROM. Toľko zábavy, koľko nám poskytol malý GROM, sme si veru už dlho neužili.

Nezovšednie ani po rokoch…

Energický vzduchom chladený motor s objemom 125 cm3 aj napriek nižšej kubatúre dosahuje výkon 7,3 kW a krútiaci moment 10,5 Nm.

Malý drsný motocykel Honda MSX125 GROM (Mini Street X-Treme) teší mladé generácie bajkerov už osem rokov. Na trh prišiel v roku 2013 a už vtedy ponúkal veľmi nekonvenčné tvary a hlavne individuálny vzhľad. Dnes sa jeho dizajn ešte viac podarilo vylepšiť a spraviť z neho malý drsný mestský extrémny nezameniteľný a hlavne zábavný motocykel, na ktorý môže vysadnúť každý, kto má vodičák A1. Vďaka ľahko demontovateľnej kapotáži sa tu milovníkom upravených motocyklov naskytá možnosť ľahkej úpravy na želanie jednotlivých bajkerov. Jednoduché panely sú prichytené niekoľkými skrutkami, ktoré označuje efektná krikľavozelená farba. Každá úprava zo stroja Honda MSX125 GROM robí jedinečný model, aký je na svete len jeden. Samozrejme, nie že by úpravy potreboval. Už v továrenskom prevedení vyzerá veľmi dobre a vysadnúť a zablbnúť si na ňom nebudú mať problém ani skúsení bajkeri, ktorí svoju litrovicu vymenia za toto malé mestské žihadlo.


  Veľká motorka v malom tele…

  Energický vzduchom chladený motor s objemom 125 cm3 samozrejme nie je litrovica, ale aj napriek nižšej kubatúre dosahuje výkon 7,3 kW a krútiaci moment 10,5 Nm. Vďaka úspornému malému motoru jazdí so spotrebou 1,5 litra / 100 km. Čo je naozaj paráda! Vďaka emisnej norme EURO5 je okrem úsporného ešte aj ekologickým motocyklom. Pre začínajúceho motorkára, ktorý sa chce oboznámiť s fungovaním motocykla a jazdou na ňom, je to pekný odrazový mostík, ktorý váži len 103 kilogramov. Naopak skúsený motorkár dokáže na takomto motocykli “poprdkávať” mestom a užívať si bezstarostnú zábavnú pohodlnú jazdu a všade, kde malý GROM odstaví, upriami na seba zraky všetkých okoloidúcich. Prevodovka je päťstupňová manuálna, čo ešte viac umocňuje pocit jazdy na väčšom motocykli v porovnaní napríklad so skútrom. Vpredu nárazy tlmí obrátená 31-mm vidlica. Brzdy sú kotúčové s priemerom kotúčov 220 mm vpredu a 190 mm vzadu. Veľkosť odlievaných hliníkových kolies je 12-palcov. Samozrejme ani pri modeli Honda MSX125 GROM nechýba ABS.

  Bezstarostná jazda…

  Aj napriek menším rozmerom motocykla Honda MSX125 GROM je sedadlo umiestnené vo výške 761 mm. Rám je oceľový jednodielny. Rázvor kolies je tiež vcelku veľký v porovnaní s rozmerom bajku a to 1200 mm. Vďaka nádrži s objemom 6 litrov dokážete bez problémov prejsť na GROM-e do 400 kilometrov. Tento dojazd vám v pohode postačí na nielen celotýždňové dochádzanie do práce z mestského satelitu, ale aj na niekoľko “krasojázd” po meste i mimo neho. Motocykel je ľahučký, vďaka čomu sa veľmi pohodlne a bezproblémovo ovláda. Aj s ťažším bajkerom dokáže ísť rýchlosťou v okolí hranice 100 km/h. Na jazdu diaľnicou či rýchlostkou však stavaný nie je. LCD displej je jednoduchý no zároveň veľmi dobre čitateľný. Okrem rýchlosti ukazuje jazdcovi aj ďalšie informácie ako počítadlá kilometrov, otáčky, zaradený rýchlostný stupeň, hodiny a samozrejme informáciu o palive.


   A aký je náš verdikt?

   Honda MSX125 GROM je malý mestský štýlový extrémny motocykel, ktorý je vďaka svojej kubatúre určený pre všetkých držiteľov oprávnenia A1. Ak vás nebaví jazdiť na skútri do 125 cm3 a chcete nasadnúť na plnohodnotný motocykel no nie ste ochotní si robiť veľký vodičák na moto, GROM je pre vás ako stvorený. Je výborným štartovacím bajkom pre začínajúcich motorkárov. Zábavu na ňom si však užijú aj ostrieľaní motorkári, ktorí chcú vypnúť a len tak sa bezstarostne voziť mestom. Vďaka nizučkej spotrebe okolo 1,5 l/100 km a emisnej norme EURO5 je GROM nielen úsporný, ale aj ekologický motocykel. S cenovkou 3650 eur je alternatíva pre všetkých, ktorí chcú štýlové mestské približovadlo, no skútre ich neoslovili a siahnuť chcú po plnohodnotnom motocykli s nižšou kubatúrou.

   Foto & video: Marcel Szabó

   Celkové hodnotenie

   Pohodlie - 97%
   Motorizácia - 99%
   Jazda - 99%
   Variabilita - 99%
   Spracovanie - 99%

   99%

   Extrémny úsporný a ekologický bajk do mesta nielen pre začínajú-cich motorkárov

   Honda MSX125 GROM je malý mestský štýlový extrémny motocykel, ktorý je vďaka svojej kubatúre určený pre všetkých držiteľov oprávnenia A1. Ak vás nebaví jazdiť na skútri do 125 cm3 a chcete nasadnúť na plnohodnotný motocykel, no nie ste ochotní si robiť veľký vodičák na moto, GROM je pre vás ako stvorený. Je výborným štartovacím bajkjom pre začínajúcich motorkárov. Zábavu na ňom si však užijú aj ostrieľaní bajkeri, ktorí chcú vypnúť a len tak sa bezstarostne voziť mestom. Vďaka nízkej spotrebe okolo 1,5 l/100 km a emisnej norme EURO5 je GROM nielen úsporný, ale aj ekologický motocykel. S cenovkou 3650 eur je alternatíva pre všetkých, ktorí chcú štýlové mestské približovadlo.

   User Rating: 4.76 ( 4 votes)

   Plusy:

   • dravý dizajn
   • jednoduchosť
   • ovládateľnosť
   • modularita
   • možnosť jazdy s vodičákom A1

   Mínusy:

   • nenašli sme žiadne

   Cena testovaného modelu:

   • 3 650 eur

   Technické parametre:

   Hmotnosť:

   103 kg

   Výška sedla:

   761 mm

   Rázvor:

   1200 mm

   Objem palivovej nádrže:

   6 l

   Prevodovka:

   manuálna 5-stupňová

   Zdvih vpredu:

   31 mm

   Brzdy:

   Jednokotúčové s ABS

   Priemer bŕzd vpredu / vzadu:

   220 / 190 mm

   Typ motora:

   jednovalec

   Objem:

   125 cm3

   Maximálny výkon:

   7,3 kW

   Maximálny krútiaci moment:

   10,5 Nm

   Chladenie:

   vzduchom

   Matúš Paločko

   Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

   Súvisiace články

   Pridaj komentár

   Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

   Back to top button