TEST: Honda HR-V e:HEV – Štýlový mestský crossover, ktorý pošetrí peňaženku a nebojí sa zašpiniť
TEST: Honda HR-V e:HEV
Hybridný pohon je vynikajúcou voľbou pre všetkých, ktorí jazdia primárne v mestskej premávke, no na víkendy sa radi vyberú na výlet do hôr, či na návštevu za rodinou na opačný koniec republiky. Ako si vybrať to správne auto na takýto typ jazdenia? Honda má odpoveď! A to hneď niekoľkokrát. Hybridy značky Honda sme už testovali a vždy sme vyzdvihovali ich jazdu a hlavne spotrebu v meste. Inak nebudeme hovoriť ani o štýlovom mestskom crossovere Honda HR-V e:HEV, ktorý aj keď vyzerá navonok subtílne, vo svojom vnútri ponúkne obrovský priestor nielen pre piatich pasažierov, ale aj pre rodinu, ktorá rada naplní kufor všetkým, čo na svojom výlete potrebuje. V meste vďaka systému motor-generátora a elektrickej jazde nespotrebujete skoro nič a pri jazde na diaľnici sa spaľovací motor, ktorý je pre tento automobil mimochodom dostatočný z hľadiska hmotnosti aj účinnosti, zapne a poskytne plný výkon so spotrebou, s ktorou stále konkurujete iným, čisto spaľovacím, modelom podobných tried.
Dizajn, ktorý si každý zamiluje…
Aj keď sa nám hranatá prvá generácia páčila, musíme uznať, že pri tretej generácii spravili dizajnéri obrovský kus roboty a vytvorili nadčasový štýlový automobil.
Nová Honda HR-V e:HEV je oproti svojim predchodcom úplne iná čo sa dizajnu týka. Keď si spomenieme na prvé hranaté HR-Včko z roku 1999, posledná generácia s ním veru nemá nič spoločného. A hoci bol tento automobil obľúbeným a tiež dokazoval, že je hodný každej koruny, jeho dizajn stratil časom svoje čaro a Honda HR-V sa začala zaobľovať. Druhá generácia bola tak nejak obyčajná a nezaujímavá. Koľko HR-Včiek si z obdobia 2013 až 2022 pamätáte? Popravde mnohí ani jedno. A potom prichádza na scénu tretia generácia. Azda najkrajšia (samozrejme je to náš subjektívny názor) zo všetkých predchádzajúcich generácií. Aj keď sa nám hranatá prvá generácia páčila tiež, musíme uznať, že pri tretej generácii spravili dizajnéri obrovský kus roboty a vytvorili auto, ktoré je nielen nadčasové, ale vďaka ostro-oblým krivkám vyčnieva medzi crossovermi a tvarmi sa chce podobať coupé-SUV modelom. A tento dizajnový trend, ako môžeme vidieť nielen na našich cestách, jednoducho kraľuje. Predná mriežka chladiča vo farbe karosérie celý dizajn ešte viac zjednotí a azda najsexi je zadná časť, s líniou svetiel tiahnucou sa horizontálne naprieč celými piatymi dvermi auta. Pri prvom pohľade na model Honda HR-V e:HEV sme mali chuť vziať si ho do ruky ako model angličáka, poriadne sa s ním pohrať a vyložiť si ho do zbierky na policu. Aj keď sa nám toto prianie úplne nevyplnilo, vyhrať sme sa s crossoverom Honda HR-V e:HEV veru vyhrali a dúfame, že naše pocity dokonale odzrkadlíme v našom teste.
Priestor aj pre dlháňov…
Pri našich testovaných automobiloch vieme oceniť vnútorný priestor. A to hlavne pre to, že sme ako dlhí, tak aj širokí testeri. S dvomi metrami na výšku a stodesať kilami živej váhy je vám asi jasné, že do niektorých áut sa len tak tak naskladáme, ako sardinky do konzervy. O sedení samých za sebou ani nehovoriac. Honda je však vo vnútornom priestore kráľovnou. A to nielen vo svojom najväčšom modeli CR-V, ale aj v Jazze, Civicu a v neposlednom rade aj v testovanom modeli HR-V e:HEV. Za čo vďačí tomuto priestoru? Do veľkej miery sedačkám Magic Seats. Ich konštrukcia, sklon, hrúbka, či možnosti nastavenia otvárajú vnútro rôznym príležitostiam. Samozrejme, ako prvá je pohodlná jazda v zadnom rade sedadiel. Keď mal dvojmetrový šofér dostatok miesta za volantom, bez problémov si dokázal sadnúť sám za seba a ešte mu ostalo medzi prednou sedačkou a kolenami asi 5 cm miesta. Proste paráda.
Kto chce Hondu HR-V e:HEV využívať viac na prácu, vyklápanie sedadiel Magic Seats mu krásne otvorí batožinový priestor a dostane ho aj po sklopení sedadiel do roviny. Lepší priestor pre náklad a jednoduchšie nakladanie či šúchanie nákladu po rovine tak uľahčí život. Ak však nechcete sedačky sklápať a pchať veci do kufra, ale potrebujete vložiť za predné sedadlá objemnejší náklad, sedadlá Magic Seats je možné vyklopiť dohora (sedaciu časť smerom k operadlu). Dostanete tak úplne nový priestor pre prevoz väčších vecí. A to nesmieme nespomenúť, že základný objem kufra je 319 litrov a po sklopení sedadiel narastie na 987 litrov. Stále pri rázvore 2610 mm a rozmeroch auta 4340 mm na dĺžku, 1866 mm na šírku a 1582 mm na výšku. Konštruktéri Hondy dostali z modelu HR-V e:HEV naozaj maximum čo sa vnútorného priestoru týka.
V meste takmer zadarmo…
Keď sme spomenuli, že v mestskej premávke automobil nespapá takmer nič, bolo to myslené skutočne. Nie obrazne. Automobil disponuje hybridným systémom, aký poznáme aj napríklad z modelu Jazz (ktorý sme mali tiež možnosť testovať). Honda vyšpekulovala hybridný pohon veľmi dobre. Spaľovací motor pôsobí primárne na pohon generátora, ktorý dodáva elektrickú energiu elektromotoru. Tu hovoríme o spotrebe jeden, dva, možno tri litre podľa rýchlosti jazdy a jazdného štýlu. Túto spotrebu očakávajte v meste. Ak ste primárne mestským jazdcom, jazdíte so spotrebami malého mestského skútra. Plný výkon motora spotrebuje auto pri jazde vo vyšších rýchlostiach, napríklad na diaľnici, kde generátor už baterku na potrebný výdaj energie neuživí. Tu sme jazdili pri povolených rýchlostiach vo okolí ôsmych litrov. Na benzínový 1,5 litrový štvorvalec úplne normálna a akceptovateľná spotreba a to aj pri troch či štyroch pasažieroch a plnom kufre. Na prvotriedkach sme sa hýbali okolo šiestich litrov v závislosti, či sme šli v Rakúsku stovkou alebo na Slovensku deväťdesiatkou. Kombinovaná spotreba počas nášho testu nepresiahla šesť litrov, čo si myslíme že v tejto dobe je veľmi silným argumentom, prečo by ste mali kúpiť práve hybridný automobil. Čo by sme možno v budúcnosti ocenili, je zväčšenie palivovej nádrže z terajších 40 litrov na aspoň 50 či 55 litrov.
Motor nie je pretekársky, ale s naloženým autom si poradí…
Srdcom hybridného pohonného ústrojenstva modelu Honda HR-V e:HEV je 1,5 litrový štvorvalec DOHC pracujúci v Atkinsonovom cykle. Spolu s elektromotorom vyprodukujú maximálny výkon hybridnej sústavy 131 koní s krútiacim momentom 253 Nm. Ako sme spomenuli, na preteky po okruhu to veru nie je, no aj pri naloženom aute motor pôsobí stále veľmi temperamentne a živo. Nezľakne sa ani viacpercentného stúpania či obiehania na prvotriedkach. Samozrejme, neohrnuli by sme nosom ani nad dvojlitrom pod kapotou, ktorý by jazdu ešte viac oživil, hlavne vo vyšších rýchlostiach. Stále zastávame názor že silnejší a výkonnejší motor je bezpečnejší a to hlavne z hľadiska obiehania na cestách prvej či druhej triedy, kde často stretneme kamióny, ktoré so slabším motorom je problém predbehnúť na relatívne krátkom úseku. Ak však chceme rozmýšľať ekonomicky, musíme sa mierne uskromniť a plne využiť potenciál 1,5 litrového štvorvalca. Silu motora distribuuje na predné kolesá bezstupňová prevodovka. Tej vytkneme to, čo vytýkame všetkým bezstupňovým prevodovkám a to je ten nepríjemný vysávačoidný zvuk pri zošliapnutí plynového pedálu. žiaľ, bezstupňovky fungujú takto hlučne a kým si na to šofér nezvykne, bude mu to dosť vadiť. Nepomáha ani lepšie odhlučnenie kabíny.
Interiér je štýlový, no zaslúžil by si viac…
Miernym mínusom vnútra crossoveru Honda HR-V e:HEV boli použité materiály. Hybridný crossover by si zaslúžil prémiovejšie dekory.
Keď už spomíname kabínu, poďme do nej nazrieť trošku viac a ukážme si, čo ponúkne majiteľovi modelu Honda HR-V e:HEV.Čo sme vyzdvihli aj pri ostatných testovaných súrodencoch z rodiny Honda, nesmieme nespomenúť aj pri modeli Honda HR-V e:HEV. Najväčšou devízou modelov Honda je rozloženie jednotlivých častí prístrojovky. Je logické, funkčné a hlavne neprepchaté. Uprostred sa nachádza dotykový displej infotainmentu, ktorý so svojou veľkosťou 9-palcov ponúkne dostatočne veľký priestor na tak zobrazovanie, ako aj ovládanie najdôležitejších funkcií automobilu, ako aj na ovládanie smartfónov či navigácie. Ikonky hlavného menu sú dostatočne veľké a dizajnovo prepracované tak, aby neodradili ani šoféra, ktorý s dotykovým displejom ešte veľa interakcií nezažil. Prístrojový panel ponúkne zasa konfigurovateľný farebný otáčkomer so stredovým displejom palubného počítača, na ktorom si viete zobraziť to, čo ku svojej ceste najviac potrebujete či vyžadujete. Miernym mínusom vnútra crossoveru Honda HR-V e:HEV boli použité materiály. Predsa len hybridný výkon, technológia budúcnosti čiastočne spojená s elektromobilitou, by si zaslúžila prémiovejšie materiály. Kľudne trebárs bambusové drevo (obnoviteľný zdroj) či eko-kožu, ktorá by posunula tento model aspoň opticky aj o triedu vyššie. Tvrdé plasty sa tomuto modelu ako aj celkovo japonskej značke jednoducho nehodia. Na druhej strane, sedačky s látkovým poťahom musíme vyzdvihnúť. Pôsobia príjemným dojmom a posed v nich je aj na stovky kilometrov v jednom smere veľmi pohodlný. Bočné časti pevne uchopia aj rozmernejšiu postavu a udržia ju v požadovanej polohe aj vo väčších náklonoch v zákrutách. Tiež musíme podotknúť, že zo sedadiel je na vozovku výborný výhľad aj napriek zníženému postoju strechy auta. Vo výhľade do strán nezavadzajú ani tenké A-čkové stĺpiky. Relatívne veľké spätné zrkadlá zas dokonale napomáhajú výhľadu do strán. Nechýba na nich ani monitorovací systém mŕtveho uhla.
Nebojí sa zísť mimo pevnej vozovky…
Vďaka svetlej výške 150 mm nemá problém vybočiť mimo svojej komfortnej zóny a teda mimo spevnenej vozovky Na ryby či na záhradku je tak ideálnym partnerom pre každého, kto rád unikne z ruchu veľkomesta do kľudu prírody. Pri voľnočasových aktivitách určite dokonale poslúži aj už vyššie spomenutý priestranný kufor. Podvozok je nastavený tak, aby dokonale pohlcoval nerovnosti mestských rozbitých ciest. Sem tam sa nám stalo, že pri rýchlejšom prejdení retardéra sme mierne nadskočili. Ale bola to naša chyba, keďže pred spomaľovákom treba spomaliť a nám sa to veru tak trošku nechcelo. Podvozok veľmi dobre zvláda aj rýchlejšie prejazdy zákrutami v ktorých automobil solídne podrží. Nežiadúce naklápanie sme tak počas nášho testu nezaznamenali. Pohodovejšej jazde na nerovnostiach napomáhajú aj vyššie pneumatiky s rozmerom 225/50 R18.
Ako sme si jazdu na hybridnom crossoveri užili my?
Model Honda HR-V e:HEV nás učil jazdiť ekonomicky a tým pádom aj ekologicky. Snažili sme sa dosiahnuť čo najlepšie spotreby v meste a tým sme získali aj taký pokoj a pohodu za volantom. Nezaujímala nás jazda plyn-brzda-plyn-brzda-klaxón-plyn-plyn-plyn, ale bežná jazda konzervatívneho šoféra, ktorý dodržuje rýchlosti a užíva si pohľad na spotrebu na displeji. Veľmi sme sa veru snažiť ani nemuseli. Honda HR-V e:HEV je naozaj veľmi ekonomická, čo koniec-koncov ukázal aj displej po našom týždňovom teste. Spotreba 5,9 litra na 100 km pri nájazde zhruba 700 kilometrov. Okrem toho sme s autom vybehli aj do prírody, na záhradu po kamenistej blatistej ceste, ako aj na výlet za rodinou na opačný koniec Slovenska. Hoci sme na diaľnici boli mierne ohučaní kvôli bezstupňovej prevodovke, ktorá naozaj dosť hučí, ako aj v iných značkách, celkový dobrý dojem z jazdy nám nepokazila. Vyšší posed poteší aj starších šoférov či ľudí s problémami s chrbticou. Do kufra sa poskladá celá rodinka, ktorá vyráža na dovolenku v Chorvátsku. Vnútorný priestor poskytne pohodlie aj štvorici dvojmetrových, ponad sto kilo vážiacich pasažierov a jednému drobnejšiemu do stredu zadnej sedačky. Dizajn auta vytŕča spomedzi konkurencie vďaka príslušnosti k triede coupé-SUV. S cenovkou testovačky 30 790 eur v strednej výbave Advance s príplatkovou, mimochodom nádhernou, bielou perleťovou metalízou, sme sa ihneď stotožnili. Určite za túto sumu dostanete viac, ako by ste očakávali. Ak máte chuť na základný model bez zbytočných príplatkových drobností, jeho cena štartuje na 27 490 eurách. Najvyššia výbava Advance Style je dostupná za 32 490 eur. Vo všetkých výbavách nájdete jeden a ten istý hybridný pohonný systém s výkonom 131 koní. Ak chcete jazdiť primárne v meste so spotrebou skútra, Honda HR-V e:HEV je tým pravým modelom pre vás. Okrem toho sa s ním nemusíte báť vybehnúť z mesta na výlet so stále slušnou spotrebou a potrebnou dynamikou.
Foto: Matúš Paločko, Video: Marcel Szabó
Spotreba 5,9 litra na 100 km pri nájazde zhruba 700 kilometrov je pôsobivá. S autom sme vybehli aj do prírody, na záhradu po kamenistej blatistej ceste, ako aj na výlet za rodinou na opačný koniec Slovenska. Hoci sme na diaľnici boli mierne ohučaný kvôli bezstupňovej prevodovke, celkový dobrý dojem z jazdy nám nepokazila. Vyšší posed poteší aj starších šoférov či ľudí s problémami s chrbticou. Do kufra sa poskladá celá rodinka, ktorá vyráža na dovolenku v Chorvátsku. Vnútorný priestor poskytne pohodlie aj štvorici dvojmetrových, ponad sto kilo vážiacich pasažierov. Dizajn auta vytŕča spomedzi konkurencie vďaka príslušnosti k triede coupé-SUV. S cenovkou testovačky 30 790 eur v strednej výbave Advance s príplatkovou, mimochodom nádhernou, bielou perleťovou metalízou, sme sa ihneď stotožnili. Určite za túto sumu dostanete viac, ako by ste očakávali.Celkové hodnotenie
Pohodlie - 90%
Motorizácia - 85%
Jazda - 80%
Variabilita - 95%
Spracovanie - 90%
88%
V mestskej a prímestskej premávke sa ukážu jeho najlepšie vlastnosti
Plusy:
- priaznivá cena
- ekonomická jazda
- vyššia svetlá výška
- veľký vnútorný priestor
- variabilný batožinový priestor
Mínusy:
- kvalita materiálov interiéru
- absencia 4×4
- menšia palivová nádrž
Cena základného / testovaného modelu:
- 27 490 eur / 30 790 eur
Technické parametre:
Pohonné ústrojenstvo: | Hybridné e:HEV |
Spaľovací motor: | benzínový štvorvalec |
Objem motora: | 1498 cm3 |
Maximálny výkon hybridnej sústavy: | 96 kW / 131 k |
Maximálny krútiaci moment: | 253 Nm |
Prevodovka: | bezstupňová |
Pohon kolies: | 2WD (predný náhon) |
Dĺžka/šírka/výška: | 4 340 / 1866 / 1582 mm |
Svetlá výška: | 150 mm |
Rázvor náprav: | 2 610 mm |
Prevádzková hmotnosť: | 1 452 kg |
Objem batožinového priestoru: | 319 l (987 l po sklopení zadného radu) |
Objem palivovej nádrže: | 40 l |
Maximálna rýchlosť: | 170 km/h |
Kombinovaná spotreba: | 5,4 l/100 km (udávaná výrobcom) |
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h: | 10,7 s |