Motocykle

Pocta dvojnásobnému víťazovi Rally Dakar! BMW R nineT Gaston Rahier Tribute postavili Česi

BMW R nineT Gaston Rahier Tribute

O prerábky rôznych motoriek značky BMW po celom svete nie je núdza. Na scramblera dokáže deväťdesiatkového bavoráka preskladať kdekto. Alebo opačne Novú GS-ku prerobiť na dakarský špeciál z minulého storočia. Českí garážisti z firmy FSB Motor Works však prestavbu moderného “géesa” poňali trochu inak. Svojou prestavbou vzdali hold dvojnásobnému víťazovi Rally Dakar, Belgičanovi Gastonovi Raiherovi. Svoju prestavbu nazvali BMW R nineT Gaston Rahier Tribute a povieme vám veru, je sa na čo pozerať. Mnohí úpravcovia z garáži teraz zblednú závisťou.

BMW oslávi budúci rok storočnicu výroby motocyklov…

Celá prestavba moderného BMW GS na retro-scrambler trvala 4 mesiace. Za jej úspešným zvládnutím stoja páni Jan Urban a Ondřej Hrúza.

Gaston Raiher bol belgický motokrosový pretekár, ktorý sa stal trojnásobným majstrom sveta v kubatúre motokrosových 125-tiek v rokoch 1975 až 1977. Po úspechoch v nižších súťažiach presedlal na väčšie stroje a svoje pôsobenie vložil do diaľkových pretekov. V rokoch 1984 a 1985 sa mu podarilo vyhrať motocyklovú kategóriu Rally Dakar v sedle práve modelu BMW GS. V tej dobe sa dakarské preteky začínali v Paríži. Žiaľ tento nádejný pretekár krátko po svojich 58. narodeninách v roku 2005 prehral boj s rakovinou. Česká dielňa FSB Motor Works sa mu rozhodla vzdať hold prestavbou modernej “géesky” Scrambler, ktorá sa nezľakne žiadneho terénu. Ako základ vzali radu R nineT. Ich dielo dostalo patričný názov BMW R nineT Gaston Rahier Tribute.

Celá prestavba moderného BMW GS na retro-scrambler trvala 4 mesiace. Za jej úspešným zvládnutím stoja páni Jan Urban a Ondřej Hrúza. Požiadavka na prestavbu znela jasne. Motorka nesmie pripomínať jej základ ale pri tom má z neho zachovať čo najviac dielov. Zaujímavým dobovým detailom sú nálepky, ktoré sa v rokoch, keď Gaston Raiher pretekal, vo veľkom používali nielen na motocykloch, ale hlavne na dakarských automobiloch. Nechýbajú reklamy na Marlboro, Michelin či dokonca Playboy. Motorka dostala aj dobovú pretekársku trikolóru. A hoci má motorka BMW R nineT Gaston Rahier Tribute štartovné číslo, do pretekov sa už nepostaví. Raiherovu 101-tku nahradila stovka, ktorá má však svoj dôvod. Budúci rok oslávi firma BMW 100 rokov od začiatku výroby motocyklov a práve tento špeciál bude jedným z hlavných ťahákov osláv.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Chalani z garáže FSB Motor Works v ráme nechali vzduchom chladený dvojvalcový boxer s objemom 1,17 litra, ktorý poháňa všetky modely z rady R nineT. Poladený nijak nebol, aby dokázala upravená motorka prejsť bez problémov technickou kontrolou. Pôvodný Scrambler bol úplne obnažený až na rám. Svetlá výška vzrástla o 12 cm vďaka kitu Wunderlich a dlhšej prednej vidlici či upravenému zadnému tlmiču. Nechýbajú terénne pneumatiky obuté na 21-palcových vypletaných ráfoch. Predná maska, ako aj zadný blatník či ochranné kryty pod motorom, sú pre tento špeciál vyrábané ručne. Palivová nádrž bola zväčšená, hoci sa nikdy nepočítalo s tým, že by sa jej väčší objem mohol zísť v pretekoch. Výfuk dodala spoločnosť RP Tuning, sedlo zas spoločnosť Milita Seats. O lakovanie sa postarala dielňa Airbrush Studio a grafiku vytvorili v ProfiCute. CNC frézovanie dielov zabezpečila firma Strapina Racing. Ako môžeme vidieť, spolupráca a skĺbenie tých najlepších technikov, dizajnérov či umelcov vyšla na výbornú a model BMW R nineT Gaston Rahier Tribute sa môže hrdo ukázať svetu a pripomenúť, kto bol Gaston Raiher a čo v sedle modelu BMW GS dokázal.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button