TEST: MotocykleTesty
Trendy

EXKLUZÍVNY TEST: Herald Classic 400 – Lacný retro-scrambler nielen pre začínajúceho motorkára

TEST: Herald Classic 400

Ak sa obzeráte po novej motorke na začínajúcu sa tohtoročnú sezónu a chcete niečo lacné, štýlové, zaujímavé s retro dizajnom, čo by “nespapalo” veľa benzínu a na čom by ste sa mohli pohodlne dostať z domu do práce, na kávu či na výlet aj za hranice republiky, máme pre vás riešenie. Dokonca aj v tom prípade, ak ste držiteľom len vodičáku A2. Herald Classic 400 je retro-ladený motocykel inšpirovaný britskými strojmi minulého storočia. S výkonom 27 koní ponúkne dostatok zábavy nielen začínajúcemu, ale aj skúsenejšiemu motorkárovi. Vďaka svojej cene na neho neminiete životné úspory a vaša manželka či manžel sa s vami určite nerozvedie, ak sa bez jej či jeho dovolenia ocitne vo vašej garáži.

Po úspechu s menšou mašinou, prichádza silnejšia

Jednovalcový, vzduchom chladený, štvortaktný motor s rozvodom SOHC ponúkne výkon 27 koní. Výkony superšportov od neho nečakajte.

Britská rodinná spoločnosť Herald sa po úspechoch s modelom Classic 125 rozhodla postaviť aj silnejšiu “klasiku” a tak sa na trhu objavila 400-vka. Priniesla samozrejme väčší výkon a s ním aj spojenú väčšiu zábavu a pôžitok z jazdy. A hoci sa Herald so sídlom v Cambridgeshire netají tým, že Classic 400 je lacným scramblerom, jeho kvalita je v pomere k jeho cene stále dostatočne vysoká, hoci samozrejme nájdeme tu niekoľko detailov, ktoré vyzerajú lacnejšie. To je však rozdiel medzi motocyklom za zhruba 5000 eur a motocyklami bezmála raz tak drahými.


  Lacný retro-scrambler má čo ponúknuť…

  Poďme sa však bližšie pozrieť na to, čo ponúka zaujímavý retro-scrambler Herald Classic 400. Jednovalcový, vzduchom chladený, štvortaktný motor s rozvodom SOHC ponúkne výkon 27 koní. Výkony superšportov od neho nečakajte. Výkon je však úplne postačujúci na jazdu mestom či prvotriedkami. Dokonca sa s ním dá ísť aj po diaľnici, no predsa len viac mu svedčia cesty prvej či druhej triedy. Prevodovka je päťstupňová manuálna. Rýchlostné stupne nám padali veľmi ľahko, čo prispelo k pohodlnosti jazdy. Na prvotriedkach sa motorka cítila ako ryba vo vode. Na diaľnici sme už začali pociťovať mierne nepohodlie, hlavne pri maximálnej povolenej rýchlosti (možno aj o trošku vyššej). Preto sme to stočili na prvotriedky a pri jazde v okolí hranice 100 km/h sme si nielen poriadne vychutnávali každý kilometer, ale aj dosahovali najpriaznivejšie spotreby paliva. Palivová nádrž má objem 12 litrov a pri spotrebe niekde medzi 3-4 l/100 km s ňou spravíte na jedno natankovanie bez problémov cez 300 kilometrov.

  Motorka pre každého jazdca…

  Sedlo je umiestnené vo výške 790 mm vďaka čomu je motorka pohodlná tak pre nižšieho ako aj vyššieho bajkera. Posed motorkára je v miernom predklone na riadidlá, čo nevadí pri kratšej jazde. Na dlhšie cestovanie to až tak pohodlná poloha veru nie je. Na dlhú jazdu nie je určené ani štýlové sedadlo, ktoré síce super vyzerá, no jeho ergonómia nie je jednoducho najlepšia pre dlhodobé sedenie. Motorka Herald Classic 400 váži len 165 kilogramov, čo ju robí atraktívnou aj pre menšie bajkerky. Nízku hmotnosť je cítiť aj pri manévrovaní, ktoré je oveľa pohodlnejšie ako pri ťažšej konkurencii. Aj napriek hrubšej vzorke pneumatík nebolo problémom Herald Classic 400 poriadne nakloniť v zákrute. Stopu držal veľmi sebavedome. Príjemnému pocitu z jazdy napomáha aj dvojica koncoviek výfuku, ktoré aj napriek sériovému prevedeniu dokážu zo seba vypúšťať hlbší rapkavejší zvuk a upozornia na vás všade, kde sa budete preháňať.

   


   Vzdáva hold britským klasickým motocyklom…

   Dizajn motocykla Herald Classic 400 opisuje už aj jeho názov. Vzdáva hold klasickým britským motocyklom minulého storočia. Jeho príslušnosť k historickým Triumphom či Royal Enfieldom je viditeľná hneď na prvý pohľad a to vďaka veľkému prednému svetlometu, chrómovým (resp. pochromovaným) okrúhlym spätným zrkadlám či dvojici okrúhlych budíkov na riadidlách. Na analógových budíkoch sa nachádza malý digitálny displej, ktorého čitateľnosť je pri vyššej rýchlosti slabšia kvôli otrasom či osvetleniu slnkom. Kvôli otrasom sme dokonca počas jednej z našich jázd prišli aj o jedno spätné zrkadlo, ktoré nám odletelo niekde medzi Bratislavou a Malackami. Ak ho nájdete, viete komu patrí. K tým späťákom máme však ešte jednu výhradu. Sú umiestnené dosť nešťastne. Takpovediac na úzko, kvôli čomu je cez nich naozaj veľmi obmedzený výhľad do strán motocykla. Klasicky pôsobia aj vypletané kolesá motorky.

   Ako hodnotíme Herald Classic 400?

   Ak by sme mali zhrnúť naše pocity z novodobej klasiky menom Herald Classic 400, s čistým svedomím môžeme prehlásiť, že sa nám táto motorka naozaj páčila. Áno, našli by sme na nej drobnosti, ktoré nás prinajmenšom prekvapili, alebo nám mierne znepríjemnili jazdu. Napríklad už vyššie spomenuté spätné zrkadlá či (ne)pohodlie pri jazde diaľnicou. Stále sa však musíme pozastaviť pri fakte, že sedíme na motocykle s cenovkou pri hranici 5000 eur. Hlavnou prednosťou je jeho retro-dizajn, ktorý je dnes v móde a tradičné značky si za neho nechávajú kráľovsky priplatiť. 27-koňový motor a možnosť jazdy len s vodičákom A2 rozširujú okruh potenciálnych nových majiteľov. Scrambler sa cíti veľmi dobre na cestách prvej triedy, pri rýchlosti medzi 90-100 km/h. Hlbší “prdkavý” zvuk výfuku upúta okoloidúcich. Retrokrivky zas potešia tak mladšie, ako i staršie generácie motoristov. Pri kaviarni, kde sa zastavíte na kávu, si ho odfotí nejeden hipster. Herald Classic 400 je úsporným štýlovým motocyklom, s ktorým neprídete o celoživotné úspory a budete zaujímaví kdekoľvek ho odstavíte.

   Foto & video: Marcel Szabó
   Text: Pavol Demjanič, Matúš Paločko

   Celkové hodnotenie

   Motorizácia - 75%
   Pohodlie - 75%
   Jazda - 75%
   Variabilita - 65%
   Spracovanie - 70%

   72%

   Lacný štýlový retro-scrambler do mesta

   Ak prihliadneme na cenu motocykla a čo za túto cenu dostaneme, musíme uznať, že aj napriek drobným detailom, ktoré nám vadili, je Herald Classic 400 výborným, ekonomickým, nenáročným motocyklom do mesta či na výlety po prvotriedkach. Osedlať ho môžu tak začínajúci ako aj skúsení jazdci, ktorí si s týmto 160 kilovým 27 koňovým retro-scramblerom užijú veľa zábavy a obdivu.

   User Rating: 4.7 ( 6 votes)

   Plusy:

   • nízka spotreba
   • retro-štýl
   • nízka cena

   Mínusy:

   • lacnejšie materiály
   • spätné zrkadlá

   Cena modelu:

   • 5500 eur

   Technické parametre:

   Objem valca:

   400 cm3

   Typ motora:

   jednovalcový, štvortaktný s rozvodom SOHC

   Výkon:

   27 k (19,7 kW)

   Prevodovka:

   5-stupňová, manuálna

   Rám:

   oceľový

   Predné odpruženie:

   teleskopická vidlica

   Zadné odpruženie:

   dve pružiny

   Predné brzdy:

   dvojdiskové

   Zadná brzda:

   disková

   Hmotnosť:

   165 kg

   Výška sedla:

   790 mm

   Objem nádrže:

   12 l

   Farebné prevedenia:

   Gloss Black, Emerald Green, Grey Metallic

   Štartér:

   elektrický

   Matúš Paločko

   Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

   Súvisiace články

   Pridaj komentár

   Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

   Back to top button