Automobily

Hyundai Ioniq 5 N eN1 Cup je ľahšie elektrické pretekárske auto

Hyundai Ioniq 5 N eN1 Cup

Hyundai Ioniq 5 N bude pretekať vo vyhradenej sérii. Volá sa trieda eN1 a bude pozostávať zo šprintérskych pretekov, ako aj vyraďovacích pretekov jeden na jedného. Nová pretekárska séria ohlásila triedu eN1 s modelom Elantra (Avante v Južnej Kórei) a nie je obmedzená na jedného výrobcu alebo iba na jedného predajcu pneumatík.

Prvý elektrický model Ioniq 5 N prešiel mnohými zmenami oproti cestnému autu, aby bol viac priateľský k tratiam. Na úvod sa Hyundai poriadne “odmastil”. Zatiaľ čo civilný Ioniq 5 N váži až 2230 kg, eN1 Cup Car zhodil takmer 272 kg. Váha sa približuje 1970 kilogramom napriek tomu, že má kompletnú aerodynamickú súpravu karosérie s vydutými blatníkmi a masívnym zadným krídlom.

Pretekársky elektrický Hyundai má pred sebou veľa okruhov…

Pretekárske auto si zachováva falošný zvuk motora (N e-Shift) a tímy si dokonca budú môcť vybrať svoje obľúbené zvuky.

Diéta bola dosiahnutá namontovaním kapoty z plastu vystuženého sklenenými vláknami (FRP) a polykarbonátových okien. Dostane tiež 18-palcové kované kolesá s hladkými pneumatikami a má odizolovanú kabínu s jedným škrupinovým sedadlom. Hoci bol Hyundai Ioniq 5 N eN1 Cup Car nasadený na diétu, prichádza s množstvom hardvéru, ktorý v bežnom modeli nenájdete. Hyundai inštaluje plnú bezpečnostnú klietku v súlade s FIA, masívne 18-palcové hladké pneumatiky, dusivú protipožiarnu vrstvu a vysokonapäťový vypínací systém.

Medzi ďalšie zmeny oproti cestnému Ioniq 5 N patrí nastaviteľné odpruženie s obojsmernými tlmičmi, výstražný indikátor vysokého napätia a nabíjací port premiestnený na zadnej strane. Je zvláštne, že pretekárske auto si zachováva falošný zvuk motora (N e-Shift) a tímy si dokonca budú môcť vybrať svoje obľúbené zvuky. Zachovaná zostala aj funkcia umožňujúca umelé radenie prevodových stupňov (N e-Shift). Predpríprava batérie je stále k dispozícii, rovnako ako N Grin Boost, ktorý odblokuje plný výkon na 10 sekúnd.

Duálne motory naďalej produkujú kombinovaných 641 koní ako pri cestnom modeli Hyundai Ioniq 5 N, odkiaľ tiež zdedil 84,0-kilowatthodinový akumulátor. Podrobnosti o výkone neboli zverejnené, ale zrýchlenie z 0 na 100 km/h by malo trvať približne tri sekundy, keďže štandardný elektrický hot-hatch crossover to zvládne za 3,25 sekundy s aktívnym N Grin Boost-om.

Nové pretekárske elektrické auto Hyundai Ioniq 5 N eN1 Cup uvidíme po prvýkrát v akcii 27. apríla počas úvodného kola festivalu Hyundai N 2024 na Inje Speedium, kde bude mať trieda eN1 oficiálny tréning. Celkovo je na tento rok naplánovaných 10 pretekov.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button