Motocykle

Husqvarna Svartpilen 801 od apríla na cestách! S dvojvalcom a výkonom 105 koní

Husqvarna Svartpilen 801

Husqvarna Vitpilen 701 a Husqvarna Svartpilen 701, doteraz najvýkonnejšie modely „White Arrow“ a „Black Arrow“ (Biely šíp a Čierny šíp), boli poháňané jednovalcom motorom 690 od KTM s maximálnym výkonom najmenej 75 koní. Najnovšie verzie Husqvarna Vitpilen a Svartpilen s jednovalcovými motormi, respektíve ako verzie 401 a 125, sú známe od januára 2024. Čo ešte do ponuky chýbalo, boli výkonnejšie verzie s radovým dvojvalcovým motorom od KTM. V marci tohto roku Husqvarna ukázala nový Svartpilen 801 ako prototyp, ktorý oficiálne predstavila 19. marca 2024. Od apríla tento stroj budete mať možnosť stretávať aj na našich cestách.

Prvá Husqvarna Svartpilen s dvomi valcami…

Husqvarna Svartpilen 801 sa spolieha na osvedčenú technológiu KTM.

Práve včas, na začiatok sezóny 2024, dcérska spoločnosť KTM, Husqvarna, vykúzlila zo svojho klobúka nový “veľký šíp” – Svartpilen 801. Prvýkrát s dvomi valcami. S okrúhlym LED svetlom, ktoré je umiestnené blízko prevrátenej vidlice, nádržou s bočnými vypuklinami, zníženou zadnou časťou, “801-tka” pokračuje v dizajnovom jazyku predchádzajúcich modelov Svartpilen s ich scramblerovým vzhľadom.

Motor KTM s objemom 799 cm3 a výkonom 105 koní…

Pokiaľ ide o technológiu, Husqvarna Svartpilen 801 sa spolieha na osvedčenú technológiu KTM. Jeho rúrkový rám z chróm-molybdénu s priskrutkovanou zadnou časťou z liateho hliníka pojme bez problémov 799 cm3 radový dvojvalcový motor. Hodnoty, ktoré ponúka, zodpovedajú hodnotám súčasnej KTM 790 Duke. Pokiaľ ide o výkon, “801-tka” poskytne 105 koní (77 kW) pri 9 250 ot./min a krútiaci moment 87 Nm pri 8 000 ot./min. Z toho je jasné, že nie je úplne vhodný pre začiatočníkov. Asistent radenia s názvom Easy Shift (quickshifter) je  užívateľsky prívetivý a je dodávaný v štandardnej výbave.

Moderný scrambler s podvozkom KTM…

So zdvihom 140 milimetrov vpredu a 150 milimetrov vzadu sa zdvih komponentov odpruženia WP zhoduje so zdvihom modely KTM 790 Duke. Výhoda motocykla Husqvarna je, že sa vidlica dá nastaviť v 5 úrovniach. Nový Svartpilen 801 boduje aj ďalšími funkciami. TFT displej kompatibilný s konektivitou poskytuje informácie o rýchlosti, ako aj o 3 štandardných jazdných režimoch. Nabíjacia zásuvka USB-C umiestnená vedľa kokpitu poslúži na nabíjanie smartfónu. K dispozícii je tiež nastaviteľný ABS v zákrutách (v režimoch „Road“ alebo „Supermoto“), ako aj nastaviteľný systém kontroly preklzu, ktorý je citlivý aj na uhly náklonu. Dva 300 mm široké kotúče s radiálne pripevnenými strmeňmi od značky J.Juan, ktorá patrí pod Brembo, efektívne a bezpečne zabrzdia motocykel so suchou hmotnosťou pod 200 kg.

181 kíl bez paliva v 14 litrovej nádrži…

Hrubo štylizované gumy MT 60 RS Pirelli na hliníkových ráfikoch vás nabádajú k tomu, aby ste na nespevnenom teréne využili celý potenciál “801-tky”, ale kolesá sú len 17-palcové vpredu aj vzadu. Je to formát, ktorý jasne naznačuje preferované použitie na ceste, ako aj rozmery pneumatík, ktoré sú štandardom na naháčoch strednej triedy s rozmermi 120/70 vpredu a 180/55 vzadu. Podľa predstaviteľov Husqvarny, keď sa pozriete na váhu, mala by ukazovať 181 kilogramov – ale bez paliva, ktoré sa bude nachádzať v 14-litrovej nádrži. Pre porovnanie, KTM 790 Duke váži 174 kilogramov prázdny s rovnako veľkou nádržou a 190 kilogramov s čerstvo zaplavenou palivovou nádržou. V homologačných dokumentoch pre Svartpilen 801 je hmotnosť plnej nádrže 191 kíl. Nie je to najlepšia hodnota, ale stále relatívne ľahké pre túto triedu zdvihového objemu a výkonu.

Husqvarna Svartpilen 801 od apríla 2024…

(Virtuálna) cenovka modelu Husqvarna Svartpilen 801 pre uvedenie na trh v apríli 2024 je 10 899 eur. Ak sa vám nepáči “čierny šíp” a teda verzia scrambler s označením 801, odporúčame trochu trpezlivosti. Rakúske vrabce nesú cez hranicu fámu, že modelový variant Vitpilen 801 bude onedlho nasledovať, ako “biely šíp” bez náznaku terénnych ambícií. Zatiaľ nie je známe, kedy presne Vitpilen 801 vyjde a za akú cenu.

Scrambler Svartpilen 801 a Roadster Vitpilen 801…

Ako špióni cestovali obaja spolu, Husqvarna Svartpilen 801 a Husqvarna Vitpilen 801. Rozdiely medzi Scramblerom a Roadsterom sú zjavne obmedzené na mierne hrubší profil pneumatík pre Svartpilen – Pirelli MT 60 RS – ako aj na mierne odlišnú kapotáž, o niečo vyššie riadidlá a krátky spojlerový štít medzi LED okrúhlymi svetlometmi a TFT farebným displejom. Sériová verzia Vitpilen 801 by sa navyše mohla od čierneho Svartpilenu líšiť základnou bielou farbou.

Lepšie šance s dvomi valcami?

Celkovo sa extravagantný dizajn KISKA (nie, s bývalým prezidentom SR to chválabohu nemá nič spoločné) pre značku Husqvarna trochu utiahol do úzadia, alebo aspoň viac neprovokoval. Uvidí sa, či dva nové šípy Husqvarny, najmä s dvomi valcami, majú väčšiu šancu ako predchádzajúce jednovalcové modely. Ako prototyp bol na cestách testovaný aj ďalší model s radovým dvojvalcovým motorom, ktorým by mohlo byť Supermoto od Husqvarny alebo Supermoto od GasGas – teda z veľkej rodiny KTM. Uvidíme, či sa dočkáme aj takéhoto stroja.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button