Technika

Tatra Force je nielen krásna, ale aj inteligentná

Tatra Force

Nová generácia vozidiel radu Tatra Force, ktorá nedávno získala ocenenie Red Dot za dizajn, prináša aj množstvo noviniek, ukrytých pod jej oceneným „kabátom“. Prechod na novú, plne elektronickú platformu, totiž znamená aj ďaleko širšie využitie moderných asistenčných a bezpečnostných asistentov. To jazdu v novej Tatre nielen uľahčí z pohľadu obsluhy, ale aj zvýši bezpečnosť ako samotnej posádky, tak aj ostatných účastníkov prevádzky. Navyše mnoho asistentov sa v krajinách EÚ, ale nielen v nich, stane v júli tohto roku povinnými…

Tatra nové technológie neustále testuje a vylepšuje…

Vozidlo Tatra Force spĺňa emisnú normu Euro VI.

V rámci vývoja novej generácie radu Force je technológiami GSR (z anglického General Safety Regulation), zahŕňajúcimi napr. stráženie jazdných pruhov, mŕtvych uhlov, alebo tzv. núdzové brzdenie, či adaptívny tempomat, osadená aj homologačná dvojnápravová verzia s novou štvordverovou kabínou. A práve toto vozidlo, v modrej farbe a s nápaditým polepom Lukáša Tanečka, sa spoločne s prototypom „vodíkovej Tatry“ zúčastnilo finálnej prehliadky porotcov súťaže Red Dot v Essene v polovici marca tohto roku. Vozidlo je v plnej konfigurácii spĺňajúcej novú EÚ legislatívu, čo znamená, že je osadené motorom v emisnej úrovni Euro VI, verzia „E“, a to v kombinácii s plne automatickou prevodovkou Allison. Kabína je navyše v maximálnej možnej obsaditeľnosti, takže je v nej celkom osem miest na sedenie v troch radoch s prostrednou dvojicou orientovanou proti smeru jazdy.

Štvordverovou dlhou kabínou, ktorá je v rade Tatra Force absolútnou novinkou, je vybavených aj niekoľko ďalších skúšobných prototypov. Popri základnom prevedení s motorom Tatra je to najmä prototyp, na ktorom sa v spolupráci s firmou Valeo a VŠB TUO Ostrava testujú systémy diaľkového a čiastočne autonómneho riadenia – ten má oranžový lak a v zadnej časti kabíny namiesto sedačiek aktuálne konštrukciu pre montáž počítačového vybavenia zberu jazdných dát. Väčšina skúšobných prototypov so štvordverovou kabínou je z praktických dôvodov osadená krátkou valníkovou plošinou pre ľahké zaťažovanie vozidla na maximálnu celkovú hmotnosť.

Zdroj: Tlačová správa Tatra Trucks a.s.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button