Automobily

Renault vypĺňa medzeru novým modelom Symbioz +VEĽKÁ GALÉRIA

Renault Symbioz

V Renaulte je to ako v dopravnej špičke. Stále môžete nájsť nejakú medzeru. V prípade francúzskej značky v ponuke SUV modelov sa takáto medzera našla medzi modelmi Captur a Austral. A tak sa ju rozhodli zaplniť štýlovou novinkou. Povedzte bonjour novému modelu s menom Symbioz…

Renault myslí na všetkých zákazníkov…

Pre nový model Renault Symbioz si značka pripravila na výber sedem farieb laku karosérie.

Idiosynkratickým názvom bola už v roku 2017 vyzdobená štúdia, s ktorou má nové kompaktné SUV pramálo spoločného. Ide tu skôr o to, aby nová Dacia Duster a nedávno prepracovaný Nissan Qashqai v aliancii nestrhli všetku pozornosť na seba. Aj keď to Renault nepovie verejne, samozrejme…

Symbioz je založený na rozšírenej platforme CMF-B, ktorú využívajú aj Clio a Captur v segmente B a Arkana v segmente C.

Aké sú presné rozmery novinky?

To znamená, že Renault je zhruba na rovnakej úrovni ako Nissan Qashqai, no je o dobrých 13 centimetrov kratší ako nový VW Tiguan .

Pre nový model Renault Symbioz si značka pripravila na výber sedem farieb laku karosérie, vrátane novej farby Merkur Blue. DeZir Red (červená) je bezplatne ponúkaná v konfigurátore, ktorý obsahuje päť ďalších farieb: Mother of Pearl White, Rafale Grey, Black Pearl Black, Steel Grey a Iron Blue. Mohutný dizajn modelu Symbioz dotvárajú veľké 19-palcové kolesá vo verziách Esprit Alpine a Iconic. Všetky kolesá (18 a 19 palcov) sú nové a určené výhradne pre tento model.

Kombinácia modelov Captur a Austral…

Toto je náš prvý dojem z kokpitu Symbiozu. Vlastne aj samotný Renault hovorí, že prístrojový panel Symbiozu je štruktúrovaný podobne ako dostal jeho náprotivok v novom Capture.

Zadná lavica sa dá pozdĺžne posunúť o 16 centimetrov, takže pasažieri vzadu majú k dispozícii až 221 milimetrov miesta na kolená. Keď je zadné sedadlo v prednej polohe, objem kufra sa zväčší zo 492 na 624 litrov a až na 1 582 litrov pri úplnom sklopení zadných sedadiel (60:40).

Kufor nemá žiadny okraj, takže rovná podlaha je ľahko prístupná a ľahko sa dajú naložiť aj objemné predmety. Čo vyplýva z prvého stretnutia s modelom Renault Symbioz? Aj bez nastavovania zadného sedadla je priestor na nohy dobrý, rovnako ako priestor nad hlavou napriek panoramatickej presklenej streche. V kokpite tiež nie je takmer žiadny dôvod na kritiku. Orientovať sa v ňom je jednoduché a Renault sa úplne nezaobíde klasických tlačidiel. Displeje sú vecné a informatívne. Renault Symbioz ponúka aj 24,7 litra úložného priestoru v interiéri, z toho sedem litrov je len v odkladacej schránke.

Interiér plný technológií…

Panoramatická presklenená strecha Solarbay, ktorá sa prvýkrát použila na modeloch Rafale a Scenic E-Tech Electric, je k dispozícii aj na modeli Symbioz. Vďaka technológii „AmpliSky“ zasklenie Solarbay robí roletu zbytočnou. Ak je to potrebné, aktívny systém stmaví strešné okno v segmentoch pomocou technológie PDLC (Polymer Dispersed Liquid Crystal), v ktorej molekulárna štruktúra reaguje na elektrický prúd.

Aj vo verzii Techno má Symbioz multimediálny systém OpenR Link s integrovaným Google, ktorý je založený na Android Automotive 12. Palubný informačno-zábavný systém umožňuje káblovú a bezdrôtovú integráciu smartfónu cez Android Auto a Apple CarPlay.

Známy od Renaultu je centrálny vertikálny 10,4-palcový dotykový displej (na všetkých verziách). Okrem toho 10,3-palcový displej vodiča zobrazuje informácie o ceste vrátane navigačných pokynov. Okrem služieb Google, ako sú Mapy Google a Asistent Google, je prostredníctvom katalógu Google Play k dispozícii mnoho ďalších aplikácií (50 alebo viac v závislosti od krajiny a verzie).

Aké pohony ponúkne nový Renault Symbioz?

Renault Symbioz má spočiatku len hybridný pohon E-Tech 145, no pravdepodobne budú nasledovať ďalšie „normálne“ benzínové motory. Netreba žiaľ očakávať diesel. Kombinácia sériového a paralelného hybridného systému kombinuje dva elektromotory – 36 kW elektromotor a 18 kW vysokonapäťový štartovací generátor (HSG) – s 1,6-litrovým štvorvalcovým benzínovým motorom s výkonom 69 kW/94 k. V modeli sa bude nachádzať inteligentná viacrežimová automatická prevodovka bez spojky a 1,2 kWh batéria.

Viacrežimová prevodovka pre E-Tech Hybrid 145 má dva stupne pre elektrický pohon a štyri stupne pre spaľovací motor. Radenie prevodových stupňov je automatické. Celkovo systém umožňuje 14 kombinácií rýchlostných stupňov a pohonu.

Renault Symbioz štartuje vždy v elektrickom režime, takže vodič môže až 80 percent času jazdiť v meste plne elektricky. Na diaľnici je hnacie ústrojenstvo navrhnuté tak, aby spaľovací motor poháňal kolesá priamo, bez chodu elektromotorov, ako je tomu u bežných hybridných systémov.

Rovnako ako modeli Renault Clio a Captur, aj Symbioz má novú funkciu „E-Save“, ktorá sa aktivuje pomocou tlačidla na ľavej strane volantu. Cieľom tejto funkcie je znížiť spotrebu paliva pri zachovaní komfortu jazdy udržiavaním nabitia batérie na úrovni minimálne 40 percent.

Aká bude cena nového modelu Renault Symbioz?

Renault sa v tejto téme zatiaľ drží v ústraní. Pre hrubú orientáciu pomôže pohľad na hybridné verzie Captur, Arkana a Austral. Na slovenskom trhu dostanete tieto modely s hybridným pohonom za ceny v základe Captur – 29 600 eur, Arkana – 29 700 a Austral – 36 100 eur. A náš cenový tip? Predpokladáme cenu štartujúcu okolo 32 500 eur v základe.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button