Automobily

Mahindra KUV100 za zhruba 15 000 eur! Kúpili by ste si toto auto?

Mahindra KUV100

Všetci poznáme skratku SUV pre „Sports Utility Vehicle“. Výrobcovia sa radi snažia vyčnievať z davu novými skratkami ako SAV. Počuli ste však už o takzvanom KUV „Kool Utility Vehicle“? (Kool je odvodenina od anglického slova Cool, ktorú si Mahindra vymyslela do označenia auta). Presne to znamená označenie kompaktného modelu KUV100 od Mahindry. Malé auto vyrábané v rokoch 2016 až 2023 je stále predávané v Taliansku.

Mahindra u nás nie je takmer vôbec známa…

Pre model Mahindra KUV100 boli na výber dva motory. Boli vyvinuté v spolupráci s juhokórejskou automobilkou SsangYong.

KUV100 je vozidlo od indického výrobcu Mahindra a je jedným z mini športovo-úžitkových vozidiel široko používaných v Indii. Patrí medzi kompaktné, trochu vysoké malé autá s mäkkým odpružením a vysokou svetlou výškou, ako sú Renault Kwid alebo Maruti Swift. Po väčšom modeli Mahindra XUV500 to bolo druhé auto indickej značky, ktoré dostalo rovnako ako jeho väčší surodenec samonosnú karosériu. Predtým značka vyrábala iba terénne vozidlá ako Scorpio a úžitkové vozidlá a montovala súpravy dielov.

Pre model Mahindra KUV100 boli na výber dva motory. Boli vyvinuté v spolupráci s juhokórejskou automobilkou SsangYong, ktorá ešte pred nedávnom patrila Mahindre. Trojvalcový benzínový motor so zdvihovým objemom 1,2 litra a maximálnym výkonom 61 kW (83 k) pri 5500 ot./min., ktorý beží medzi 3500 ot./min. a 3600 ot./min., dokáže dodať maximálny krútiaci moment 115 Nm. Má štart-stop systém a variabilné ovládanie ventilov. Výrobca uvádza spotrebu vozidla podľa indickej normy ARAI s týmto motorom 5,5 litra na 100 km.

Do roku 2020 existoval aj trojvalcový turbodiesel so zdvihovým objemom 1,2 litra a technológiou Common Rail, ktorý mal maximálny výkon 57 kW (77 k) pri 3750 ot./min a maximálny krútiaci moment 190 Nm medzi 1750 a 2250 ot./min. Motor mohol pracovať v dvoch režimoch: Power a Eco. V režime Eco má motor o niečo menší výkon a obmedzovač otáčok zasahuje skôr. Podľa výrobcu by mal v režime Eco podľa ARAI dosahovať hodnotu 3,95 litra na 100 km.

Všetky agregáty sú inštalované priečne a poháňajú predné kolesá cez päťstupňovú prevodovku. Automobili sú nezávisle zavesené na priečnych ramenách a vzperách MacPherson, zadné kolesá sú uložené na torznej náprave s vinutými pružinami. Hrebeňové riadenie pracuje s elektrickým posilňovačom, brzdový systém má protiblokovací systém s kotúčovými brzdami vpredu a bubnovými vzadu. Vozidlo jazdí na pneumatikách s rozmerom 185/65 R14.

V minulosti na Auto Expo vo februári 2018 Mahindra predstavila dokonca aj eKUV100, elektrickú verziu vozidla. Očakávalo sa, že sa začne predávať v Indii koncom roka 2018 alebo začiatkom roka 2019. Mahindra eKUV100 bol poháňaný elektromotorom s výkonom 30 kW (41 k). Výrobca udával dojazd 140 km. Ako už bolo spomenuté na začiatku, Mahindra zastavila výrobu modelu KUV100 v roku 2023, no v Taliansku to vyzerá tak, že sa tento model ešte stále predáva. Pravdepodobne predajcovia indickej značky čerpajú ešte z posledných zásob.

Mahindra však pokračuje v reklamách a akciách na model KUV100 NXT ohlásených vo februári. Cenník benzínovej KUV100 K6+ začína na 15 145 eurách. V ponuke je aj financovanie na 84 mesiacov s akontáciou 4000 eur a mesačnou splátkou 179 eur. Otázka však znie: Kúpili by ste si model Mahindra KUV100 za túto cenu? Dokázalo by vás toto mestské indické auto osloviť? Poctou pre toto malé mestské autíčko môže byť fakt, že si jeho služby pochvaľuje talianská polícia. V preplnených či úzkych uličkách oceňuje jeho kompaktnosť.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button