Motocykle

Skúter Bugatti? Jedno rozkošné retro s objemom 125 cm3 tu je! S exkluzívnou značkou však nemá nič spoločné

Jialing Bugatti 125

Jialing Bugatti 125 stojí na domácom trhu 7 980 juanov, čo je v prepočte približne 1 000 eur. Poriadne lacné Bugatti je tento retro skúter, nemyslíte? Je jeho meno v poriadku podľa zákona o ochranných známkach? Dovoľujeme si o tom pochybovať. Ale keďže je skúter v súčasnosti ponúkaný iba v Číne, táto otázka pravdepodobne výrobcu nebude zaujímať. A zaujíma ho až tak málo, že tento modelový variant skútra Bugatti dokonca nazýva „verzia Veyron“ podľa pravdepodobne najznámejšieho modelu značky športových áut VW Group. 

Jialing Bugatti 125 s výkonom 9,2 koní a rýchlosťou 80 km/h…

Výška sedadla má byť 750 mm, svetlá výška 90 mm a hmotnosť 101 kilogramov.

Okrem toho, že retro skúter s objemom 125 cm3 nesie meno slávneho športiaku, má len dve kolesá, čo je určite málo pre fanúšikov športových áut rovnakého mena. Tiež mu chýba aj superšportový výkon. Jeho vzduchom chladený jednovalec so zdvihovým objemom 124,6 cm3 produkuje len 9,2 koní pri 7 500 ot./min. a krútiaci moment 5 Nm pri 6 500 ot./min. Pri maximálnej rýchlosti 80 km/h je však koniec všetkej zábavy. A to ešte nevieme, aký veľký vplyv má na maximálnu rýchlosť hmotnosť jazdca. Predpokladáme však, že poriadny…

Originál, Bugatti Veyron, generoval zo 16 valcov výkon cez 1000 koní a pri rýchlosti nad 400 km/h vytvoril niekoľkonásobné rýchlostné rekordy. V porovnaní s rovnomenným skútrom je to niečo nepredstaviteľné. Číňania sa však nehanbili zneužiť meno supervýkonného športiaku pre svojho dvojkolesového retro-drobca. Jialing Bugatti by si v triede 125-kových skútrov mohlo dovoliť aspoň 15 koní, čo je však od reality poriadne ďaleko. Možno je to lepšie pre spotrebiteľa čo sa ceny týka, pretože namiesto ABS je vybavený lacnejším kombinovaným brzdovým systémom alebo prepojeným systémom (CBS).

Poďme však k výhodám retro-skútra Jialing Bugatti 125. Je mimoriadne praktický, v Európe sa dá jazdiť s B-čkovým vodičským preukazom. Vpredu svieti šesťuholníkový LED svetlomet a nechýba mu ani LCD-displej. Pripomína nám taliansko-čínsky skúter Lambretta. Či má Jialing Bugatti 125 Bluetooth, nevieme, no o tom si dovolíme pochybovať. Na prístrojovke sa však nachádza aspoň USB nabíjacia zásuvka.

Výška sedadla má byť 750 mm, svetlá výška 90 mm a hmotnosť 101 kilogramov. Takže toto Bugatti je celkom ľahké. Pod sedadlom sa nachádza veľká priehradka na prilbu, do ktorej sa ľahko zmestí skútrovská prilba, ale aj integrálka. Retro skúter Jialing Bugatti s objemom 125 cm3 vyzerá rozkošne. Tento fakt a jeho veľmi nízka cena – v prepočte zhruba 1000 eur, by ho mohli urobiť konkurencieschopným pre európsky trh. Pochybujeme však, či o to má výrobca vôbec záujem. Zmena názvu by v prípade príchodu do Európy bola povinná. Čínski výrobcovia ale väčšinou nemajú problém s preznačovaním. Budeme sledovať trh a informovať o tom, či sa čínsky retro-skúter s populárnym európskym menom, dostane na cesty starého kontinentu, alebo ostane na domácom trhu najlacnejším Bugatti, ktoré si môže dovoliť takmer každý.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button