AutomobilyTechnika

Splnený sen ekologického kuriéra! Dodávka na elektrinu s dojazdom 275 km.

Citroën ë-Berlingo Van

Do tretice len to elektrické. Po príchode dvojice elektrických modelov ë-Jumper a ë-Jumpy prichádza aj tretí úžitkový van ë-Berlingo. Je dôležitým článkom elektrickej ofenzívy, ktorou francúzska značka postupne postupuje na svetové trhy. Je tiež odpoveďou na nové výzvy, ktoré sa doslova hádžu do cesty automobilom v podobe prísnych emisných noriem. Van ë-Berlingo má tak priniesť ďalšie možnosti, ako prepravovať náklad efektívne a ekologicky a to dokonca až s 275 kilometrovým dojazdom!

Úžitkový elektromobil stojí na platforme z dielne PSA, konkrétne e-CMP. Do podlahy bol zabudovaný akumulátor s kapacitou 50 kWh. Na jedno nabitie dokáže vďaka nemu ë-Berlingo Van prejsť vzdialenosť až 275 kilometrov čo je pre mestskú prepravu malých a drobných nákladov zaujímavý dojazd. Môže tak poskytnúť kvalitné služby tak kuriérskym ako i poštovým zamestnancom či rozvážačom jedál. Výhodou elektrického vanu je aj 8-ročná alebo 160 000 kilometrová záruka na kapacitu akumulátora. Tá by podľa automobilky nemala za túto dobu klesnúť pod 70%. Nabíjanie elektrického vanu ë-Berlingo je možné štandardne z bežnej domácej zástrčky, tiež pomocou wallboxu či nabíjačky s maximálnym výkonom až 100 kW. Pri použití najsilnejšej varianty nabíjačky je možné nabiť elektromobil za 30 minút až do 80% kapacity akumulátora.

Zapasuje do mesta ako uliaty…

Vďaka svojim rozmerom sa ë-Berlingo osvedčí v preplnenej mestskej premávke. Zaparkovať na blikačky takmer kdekoľvek nebude problém.

Hodnota 100 kW je spojená nie len s najsilnejším možným výkonom nabíjania elektrického Berlinga ale aj s výkonom jeho elektromotora. Ten dodá automobilu výkon už spomínaných 100 kW a krútiaci moment 260 Nm. Jeho maximálna rýchlosť je pri tom 130 km/, čo postačí aj na prepravu mimo mesto. Výhodou je že výkonnostné parametre automobilu je možné dávkovať podľa zvoleného jazdného režimu. Najslabší a najekonomickejší režim Eco optimalizuje vykurovanie a chladenie automobilu a ponúkne výkon 60 kW s krútiacim momentom 190 Nm. Silnejší Normal dodá výkon 80 kW a krútiaci moment 180 Nm. Najsilnejší režim je Power a dodáva maximálny možný výkon 100 kW a krútiaci moment 260 Nm.

Citroën ë-Berlingo Van sa bude ponúkať v dvoch veľkostných verziách. Prvá, menšia, poskytne dĺžku 4400 mm (verzia M). Druhá, väčšia verzia XL, ponúkne dĺžku 4750 mm. Do kabíny automobilu sa vmestia dvaja alebo aj traja pasažieri.  Vďaka riešeniu s menom Extenso je možné sklopiť sedadlo spolujazdca a predĺžiť tak nákladový priestor vanu na 3090 mm pri verzii M alebo 3440 mm pri verzii XL. Užitočná šírka medzi podbehmi je pri tom 1230 mm čo je dostatočne široký priestor pre pojatie rozmernejšieho nákladu. Užitočný objem elektrického vanu je rovnaký ako pri modeloch so spaľovacím motorom a teda medzi 3,3 m3 a 4,4 m3. Užitočné zaťaženie je pri tom až 800 kg s možnosťou pripojenia prívesného vozíka s hmotnosťou až do 750 kg.

Interiér automobilu je jednoduchý tak, ako sme pri úžitkových modeloch už tak nejak zvyknutí. Žiadne zbytočné vymoženosti, ktoré by úžitkový model zbytočne predražovali. Avšak predsa len tu nájdeme závan exkluzivity a to v podobe 10-palcového digitálneho štítu s head-up displejom za príplatok ako aj prostredný päťpalcový displej multimediálneho systému. Za príplatok je k dispozícii aj navigačný systém či možnosť zrkadlenia smartfónov. Citroën ë-Berlingo Van ponúkne aj širokú paletu bezpečnostných a asistenčných prvkov. Medzi tie najzaujímavejšie patria asistent rozjazdu do kopca, inteligentný parkovací asistent, parkovacia kamera, rozoznávanie dopravných značiek, automatické núdzové brzdenie, automatické prepínanie svetiel, signalizácia vybočenia z jazdného pruhu či kontrola stability pri jazde s prívesom. Cena elektrického úžitkového Citroënu ë-Berlingo Van bude zverejnená už o niekoľko týždňov.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button