AutomobilyTechnika

Znižovanie nákladov prináša zaujímavú spoluprácu

Dacia Bigster

Výmena na šéfdizajnérskom poste ruskej značky AvtoVAZ bola mierne prekvapivá no postupne začala dávať zmysel. Nový šéfdizajnér Lady Jean-Philippe Salard stojí za zrodom dizajnu Dacie Duster. Dnes prichádza prvý spoločný model spolupráce značiek Dacia a Lada a to moderne vyzerajúce SUV Dacia Bigster. Je to doslova futuristický Duster na steroidoch, ktorý by mohol predznamenať budúci vývoj a smerovanie rumunskej značky. A vyzerá naozaj parádne. Snáď sa bude Dacia tohto dizajnu držať a jej ďalšie modely budú v tomto smelom dizajne pokračovať.

Nová stratégia Renaultu, ktorú vypracoval nový generálny riaditeľ Luca de Meo, má za úlohu hlavne zníženie nákladov koncernu. Nejedná sa však len o znižovanie v Renaulte, ale aj v lacnejších značkách ako Dacia a Lada. A práve preto sa obe značky začínajú už teraz sústrediť na spoluprácu, ktorá má byť obojstranne prospešná a zaručí zefektívnenie práce ako aj celkovej organizácie výroby, vývoja, vedenia a predaja.

Lacné, kvalitné a dostupné modely pre masy…

Dacia Bigster by sa mala v postaviť na vrchol ponuky rumunského automobilového výrobcu. Oproti Dusteru samozrejme porastie aj jej cena.

Značky Dacia i Lada, aj keď sa to na prvý pohľad možno nezdá, majú toho veľa spoločného. Sú synonymami pre lacné no kvalitné, dostupné automobily určené pre masy. Kým Lada pokrýva odľahlejšie východoeurópske krajiny, Dacia je pevne etablovaná aj aj na západoeurópskych trhoch. Kľúčovým faktorom, z ktorého môžu vyťažiť obe značky, je zdieľanie techniky medzi Daciou a Ladou. Namiesto doterajších štyroch platforiem by pre obe značky mohla byť v nasledujúcich rokoch jedna spoločná, čo výrazne zredukuje náklady. Už dnes je rozhodnuté, že doterajšie platformy nahradí modulárna platforma CMF-B. Dacia už tento rok začína CMF-B využívať v novej generácii modelov Sandero a Logan.

Všetky informácie sú zatiaľ nie príliš lichotivé tak pre značky ako aj pre koncového spotrebiteľa. Aby sme však neboli len negatívni, predstavíme si aj novinku, ktorá vznikla vďaka spolupráci Dacie a Lady. Je to dokonale vyzerajúce SUV, ktoré by sa v ponuke Dacie postavilo nad, doteraz veľmi obľúbený, Duster. Je to model Bigster a od sériovej výroby ho už delí len veľmi málo. Hoci je to stále ešte len koncept, reálnosť jeho tvarov ako aj technická špecifikácia nasvedčujú tomu, že ho už čoskoro budeme môcť vidieť aj na našich cestách. Jeho cenovka samozrejme oproti Dusteru porastie.

Dacia Bigster by malo byť 4600 mm dlhé SUV s možnosťou odviezť vo svojom vnútri až sedem pasažierov. Je prispôsobené tak, že okrem spaľovacích motorov dokáže byť ponúkané aj s elektrickým pohonom. Pôsobivým detailom je aj nové logo na “nose” Bigstera. “X”-ko si môžeme vysvetliť každý po svojom. My povieme len že vyzerá extrémne tak, ako aj celkový dizajn nového Bigstera. Dokáže osloviť širokú paletu záujemcov. Dacia chystá do budúcnosti vstup do kategórie kompaktných automobilov. Tiež v záujme znižovania emisií zabojuje na poli elektromobility ako aj hybridných pohonov či LPG. Pripravovaný model Spring bude ponúkať čisto elektrický pohon. Dacia očakáva od nástupu nových modelov ako aj nových, drahších pohonných ústrojenstiev aj vyššie tržby. Hoci si za Daciu v budúcnosti priplatíme, za svoje peniaze dostaneme ešte kvalitnejší a ekologickejší automobil. A to dobrá investícia.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button