Technika

Špeciálne jednotky budúcnosti sa môžu tešiť na nový Plasan Wilder

Plasan Wilder

Vojenský špeciál budúcnosti predstavila izraelská firma Plasan. Jej obrnený špeciál Wilder by mal v budúcnosti pomáhať vojenským hliadkam či špeciálnym jednotkám v tých najťažších podmienkach. Vyzerá trochu ako helikoptéra bez vrtule, no dizajn nie je navrhnutý len tak. Izraelskí konštruktéri si na ňom dali obzvlášť záležať.

Plasan plánuje spraviť z Wildera autonómne vozidlo…

Srdcom obrneného špeciálu Plasan Wilder je turbodieselový motor Cummins s objemom 2,8 litra, ktorého výkon je 163 koní a krútiaci moment 420 Nm.

V časoch eskalujúcich vojenských konfliktov po celom svete sa stále viac a viac prikladá dôraz na zbrojenie a s ním spojenú výrobu vojenského materiálu. Medzi výbavy armád patria nepochybne aj armádne vozidlá. Značiek, ktoré ich po svete vyrábajú sú stovky. Rozdiel je v kvalite, cene a samozrejme vybavenosti. Armádny automobilový priemysel je jedno z najviac rozvíjajúcich sa odvetví a aj vďaka tomu sa ku nám dostávajú informácie o zaujímavých armádnych modeloch, akým je určite aj izraelský model Plasan Wilder.

Spoločnosť Plasan dodáva do automobilov tak kovové ako aj plastové technologické riešenia, ktoré robia armádne automobily tým pravým pre využitie v tých najťažších podmienkach. Plasan Wilder je obrí obrnený off-road, ktorý má svoj motor umiestnený uprostred a preto poskytuje obrovskú stabilitu. Jeho kabína vyzerá ako kabína vrtuľníku. Tento dizajn navrhol Niro Khan. Vo vnútri sa odvezú štyria vojaci, ktorých “posedenie” v útrobách špeciálu Plasan Wilder je doplnené o nálkadný priestor s nosnosťou až 800 kilogramov.

Srdcom obrneného špeciálu Plasan Wilder je turbodieselový motor Cummins s objemom 2,8 litra, ktorého výkon je 163 koní a krútiaci moment 420 Nm. Maximálna rýchlosť je 120 km/h. Vďaka osemstupňovému automatu, ktorý je spolu s pohonným ústrojenstvom umiestnený uprostred špeciálu v trubkovom ráme zavesenom na monokokovom trupe, sú roztáčané všetky štyri kolesá. Nechýbajú samozrejme ani uzávierky diferenciálov. Jeho pohotovostná hmotnosť je 3,4 tony. Kahn prirovnáva jazdné vlastnosti tohto modelu k terénnej bugine. Aj napriek jeho vyššej hmotnosti sa ovláda bravúrne. Výhodou špeciálu je obrovská palebná sila, ktorá môže byť ovládaná diaľkovo.

A tak sa postupne presúvame k výbave opancierovaného armádneho off-roadu. Opancierovanie je tvorené spojením kompozitu a priehľadných plátov spĺňajúcich normu STANAG 4569 Level II. Nepriestrelná schránka stroja je v ponuke nazvaná ako kompletovaný trup, ktorý je pripevnený k monokokovej kapsule auta. V prípade potreby je možná jeho výmena. Šoférovo sedadlo je umiestnené uprostred kabíny. Ostatní členovia posádky sedia v priestore za ním. Za špeciálom Plasan Wilder je možné ťahať príves AteMM (All Terrain Electric Mission Module). Je to vlečka, ktoré je po “vrch” naplnená elektronikou ako aj zásobami munície či iného potrebného nákladu. Izraelská spoločnosť uvažuje aj do budúcnosti a svoj automobil plánuje plne automatizovať tak, aby bol schopný autonómnej jazdy a ovládania na diaľku bez potreby posádky.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button