RETRO

Ferrari F40 oslavuje! Na scéne je táto ikona už 35 rokov

Ferrari F40 oslavuje 35 rokov

Niekedy sa zamyslíme, či dizajnéri, dnes už ikonických, automobilov, pri svojej tvorbe rozmýšľajú, že sa ich automobil raz stane ikonou. Či im pri tvorbe toho najkrajšieho dizajnu podľa ich gusta napadne, že by sa z daného auta mohla či už hneď, alebo o niekoľko rokov, stať modla motoristov a veľmi žiadaný zberateľský kúsok. Pri pohľade na Ferrari F40 si myslíme, že od začiatku jeho príchodu na cesty v roku 1987 bolo považované za ikonický a dokonalý automobil, ktorý Enzo Ferrari v tej dobe označil ako najlepší na svete. Dnes oslavuje 35 rokov a každým dňom jeho hodnota ako aj popularita enormne rastú. Je to klenot na štyroch kolesách, ktorý môžu vlastniť len vyvolení.

Ferrari so sedemcifernou hodnotou…

Výroba Ferrari F40 prebiehala len vo veľmi krátkom období, konkrétne medzi rokmi 1987 až 1992. Aj práve preto sa ho vyrobilo len 1315 kusov.

Ferrari F40 dokázalo v roku 1987 vypáliť z nuly na stovku len za 4,1 sekundy. Jeho najvyššia rýchlosť bola 324 km/h, čo je aj na dnešnú dobu úctyhodný údaj. Čo mali o tomto aute potom povedať ľudia z osemdesiatych rokov? Jednoducho, unikát! Vďaka svojej nízkej hmotnosti a brutálnym zážitkom spoza jeho volantu doslova opantalo Ferrari F40 niekdajší motoristický svet. Niektoré zážitky boli vďaka jeho sile až desivé. Novinári sa išli roztrhať, aby si mohli sadnúť za jeho volant a otestovať ho na okruhu.

Výroba Ferrari F40 prebiehala len vo veľmi krátkom období, konkrétne medzi rokmi 1987 až 1992. Aj práve preto sa ho vyrobilo len 1315 kusov (z najskôr plánovaných len 450 kusov) z ktorých hneď v týchto rokoch niekoľko skončilo rozbitých na kompletku. Preto sa jeho hodnota v závislosti od dochovaných kusov, rokmi znásobovala. Dnes dosahujú hodnoty tohto automobilu sedemciferné hodnoty. Majú na tom vplyv aj jeho niekdajší konštruktéri a dizajnéri, hlavne Leonardo Fioravanti či Pietro Camardella z dizajnového štúdia Pinninfarina.

Srdcom nádherného športiaku z prelomu rokov osemdesiatych a deväťdesiatych je 2,9 litrový vidlicový osemvalec nadopovaný dvomi turbodúchadlami, ktorý bol naladený na výkon 478 koní s krútiacim momentom 577 Nm. Na zadný pár kolies silu motora prenášala päťstupňová manuálna prevodovka. Pretekárska verzia tohto modelu vyrábaná do roku 1995 dokonca ponúkala výkon až 598 koní. A to nebolo všetko. Vrcholové prevedenie Competizione z tohto motora vedelo vyžmýkať až 700 koní. Dosiahlo maximálnu rýchlosť 367 km/h. Ako sme už v úvode uviedli, tieto hodnoty sú aj na dnešnú dobu obdivuhodné. Ak si predstavíme, že toto auto dokáže ohúriť aj dnes, ako muselo ohúriť odbornú i širokú verejnosť vo svojej dobe? Nie nadarmo ho novinári, ako aj jeho stvoritelia, označovali za najlepšie auto na svete. Určite si to zaslúžilo.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button