Technika

Použité batérie sa radujú z nového života! Poháňajú rikšu Audi

Nunam - Audi Environmental Foundation

Otázka likvidácie použitých batérii z elektromobilov netrápi len environmentalistov, ale aj širokú verejnosť, ktorá stále nad elektromobilom práve kvôli odpadu z akumulátorov váha. Audi však prišlo so zaujímavou ideou, ako sa vysporiadať s použitými akumulátormi. Ponúklo im nový život v službách veselej a celkom luxusnej rikše. Vďaka nadácii Audi Environmental Foundation, ktorá od roku 2019 financuje nemecko-indický start-up Nunam, použité batérie z elektromobilov neznečistia životné prostredia, ale budú naďalej slúžiť ľuďom a starať sa o lepšie ovzdušie.

Audi podporuje zaujímavé indické eko-projekty…

Pre Indiu sú rikše štandardný dopravným prostriedkom. Ich pohon je však veľakrát veľmi nečistý.

Start-up Nuam, čo v preklade znamená niečo ako “pre budúcnosť”, vytvára produkty, ktoré zlepšujú životy ľudí v Indii. Jedným z projektov je aj elektrická rikša, ktorá vzniká za veľkej pomoci automobilky Audi. Použité akumulátory z testovacích elektromobilov Audi slúžia ako zásobníky elektrickej energie, ktoré sú nabíjané zo solárnych článkov. Nahromadená energia živý napríklad osvetlenie, ale slúži aj na nabíjanie elektrickej rikše Audi.

Pre Indiu sú rikše štandardný dopravným prostriedkom. Ich pohon je veľakrát veľmi nečistý a aj elektrické rikše sú poháňané nekvalitnými olovenými batériami, ktoré sa rýchlo vybijú a následne vyhodia na skládku, kde zamorujú životné prostredie. Preto sa Audi rozhodlo vylepšiť pohon elektrických rikší a s Nunamom stavia rikše na li-ion batérie svojej výroby. Batérie nemusia byť extra výkonné vďaka použitiu slabého elektromotora, ktorý na prepravu po mestách malou rýchlosťou úplne postačí. Audi zdieľa svoje znalosti nielen v oblasti akumulátorov ako takých, ale aj v oblasti nabíjania či navrhovania akumulátorov. Okrem rikší sa snaží Nunam s Audi vyvinúť aj nabíjačku, pomocou ktorej sa budú elektrické rikše dobíjať zo zásobníkov z použitých akumulátorov.

Hlavnou myšlienkou vývoja a výroby nielen elektrických rikší, ale aj infraštruktúry na ich prevádzkovanie je odľahčiť Indii z hľadiska znečisťovania ovzdušia vďaka redukcii množstva výfukových splodín, ako aj aspoň mierne sa zbaviť závislosti na fosílnych palivách. Samozrejme tak Audi, ako aj Nunam vedia, že je to beh na dlhú trať. Nejako však začať treba a využívanie starých akumulátorov na stavbu zásobníkov elektrickej energie či poháňanie exkluzívnej elektrickej rikše je veľmi dobrým odrazovým mostíkom pre väčšie projekty v budúcnosti.

Dnes zatiaľ existuje len trojica elektrických rikší, ktorých čaká testovanie. Po ňom poputujú do rúk troch indických žien, ktoré vďaka nim budú môcť prevážať svoj tovar na trhy bez toho, aby museli za to platiť prostredníka a teda sa im finančne uľaví. Nunam bude monitorovať výkony a dojazd rikší a zozbierané údaje bude verejne zdieľať. Cieľom je tiež motivácia iných spoločností a organizácií na celom svete, aby sa zamysleli nad tým, akým spôsobom by mohli začať využívať komponenty z druhej ruky.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button