Automobily

Z milionárskeho výstrelku vzniklo Pagani Codalunga s príťažlivým “chvostom”

Pagani Codalunga

Automobily luxusnej športovej značky Pagani nie sú pre každého. Môžeme povedať, že ich majiteľmi sú milionári, ktorí si ich vo veľkej väčšine pridajú do zbierok unikátnych automobilov. Najnovší model Pagani Codalunga vznikol na základe žiadosti dvoch zákazníkov, ktorý chceli dostať model Huayra s dlhým zadkom, alebo zadným “chvostom”. V Pagani sa konštruktéri rozhodli, že na základe ich žiadosti postavia samostatný model Pagani Codalunga. A ten sa im skutočne podaril…

Pagani Codalunga je krajší ako Huayra…

Pagani Codalunga je v porovnaní so základným modelom Pagani Huayra o 360 milimetrov dlhší.

Horacio Pagani, dostal pred zruba dvomi rokmi zaujímavú žiadosť od dvojice svojich zákazníkov, ktorý ho kontaktovali so žiadosťou o vytvorenie modelu Pagani Huayra s predĺženou zadnou časťou, ktorú výrobcovia luxusných či športových automobilov označujú ako long-tail. Horacio Pagani poveril týmto projektom svojich konštruktérov, ktorí sa po dvoch rokoch hlásia s výsledkom. Nie je to však Huayra Long-Tail, ale novo označený model Pagani Codalunga. Svojimi tvarmi vzdáva hold športovým modelom šesťdesiatych rokov minulého storočia.

Pagani Codalunga je v porovnaní so základným modelom Pagani Huayra o 360 milimetrov dlhší. Jeho hmotnosť 1280 kilogramov je stále veľmi dobrá keď si pomyslíme, že pod kapotou sa ukrýva vidlicový dvanásťvalec s výkonom 626 kW a krútiacim momentom 1100 Nm. Ak by sme si mysleli, že predĺžený “chvost” bude automobilu skôr na škodu, budeme sa veľmi mýliť. Predĺžená zadná časť vykazuje extrémne vysokú aerodynamickú účinnosť. K nej jej dopomáha aj štvorica prepracovaných aktívnych klapiek.

Po dizajnovej stránke je zadná časť dokonale prepracovaná so zakomponovaním tradičných prvkov modelov Huayra. Dizajnéri Pagani sa s týmto dizajnom zžili až tak, že ich posledné tvrdenia dokonca vyzdvihujú viac model Pagani Codalunga a jeho krivky, ako východiskový model Huayra. Mnohých zaujíma, rovnako aj nás, koľko si dvojica majiteľov za tento “špás” priplatí. Oficiálne Pagani uviedlo, že model Pagani Codalunga bude stáť neuveriteľných 7 miliónov eur. A čo je pozitívne je skutočnosť, že nevzniknú len 2 exempláre ale až päť unikátnych modelov Pagani Codalunga s dlhým “chvostom”.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button