Automobily

Nový Rolls-Royce Cullinan vyzerá ako Stormtrooper + VEĽKÁ GALÉRIA

Rolls-Royce Cullinan

Aj to najluxusnejšie SUV na svete už potrebuje aktualizáciu. Najpredávanejší model aristokratickej značky Rolls-Royce dostáva výrazný facelift s prepracovanou prednou časťou. Nečakane odvážny prístup určite vyvolá kontroverziu. Od prvého dňa sa k aktualizovanému Cullinanu pripojí ostrejší derivát Black Badge s vylepšeným motorom V12 a výkonom 600 koní. Nepripadá vám ako Stormtrooper zo Star Wars? 

Rolls-Royce plánuje do roku 2030 kompletne elektrifikovať svoje modely…

Black Badge je predstavený s novým, pútavým koženým interiérom Duality Twill, ktorý využíva neuveriteľných 2,2 milióna stehov a takmer 18 kilometrov nite.

Opulentné SUV, ktoré sa bude volať Cullinan Series II, má prepracované predné svetlomety s rozšírenými LED dennými svetlami. Spúšťajú sa po nárazníku a dodávajú prednej maske pôsobivejší (aj keď trochu zvláštny) vzhľad. Zdá sa, že BMW Group chce so svojou luxusnou značkou podstúpiť aj dizajnové riziká. Nenachádzajú sa tu však chválabohu žiadne rozdelené predné svetlá ako pri modeli BMW X7, ale aj revízia masky aristokratického SUV-čka je rovnako kontroverzná.

Netradičný vzhľad majú nielen predné svetlomety, ale aj predný nárazník. Rolls-Royce odstránil úzke otvory na prívod vzduchu, ktoré lemujú masku chladiča. Veľká rovná plocha doslova kričí po nejakom ozdobnom páse. Inde sú prepracované spodné otvory na prívod vzduchu teraz mierne zošikmené, zatiaľ čo nadrozmerný radarový senzor je stále umiestnený pod poznávacou značkou.

Výrobca hovorí, že nový vzpriamený dizajn je paralelou na „osvetlené mrakodrapy v megamestách“, kde sa Cullinan stáva čoraz populárnejším. SUV dostane osvetlenú masku chladiča pripomínajúcu ostatné modely britskej značky ako aj niektoré modely BMW. Ďalšou novinkou sú efektné 23-palcové kolesá, ktoré sú na tomto modeli použité po prvý raz. Vonkajšie zmeny dopĺňa nový lak „Emperador Truffle“.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Podobne aj Cullinan Black Badge dostane polarizačnú úpravu. Avšak s rôznymi 23-palcovými diskami kolies. Rôzne vonkajšie akcenty – vrátane postavy Spirit of Ecstasy – pôsobia v čiernej farbe hrozivejšie. Tmavých kúskov obloženia je viac ako predtým a masívna mriežka chladiča je k dispozícii tiež v čiernej farbe.

Vnútorné usporiadanie sa oproti predfaceliftovému Cullinanu nezmenilo. Teraz sa však pod analógovými hodinami nachádza aj vyobrazený “Spirit of extasy”, takže váš šofér vie, že nejazdí len na obyčajnom BMW X7. Obloženie palubnej dosky z uhlíkových vlákien Black Badge je pokryté nie menej ako šiestimi vrstvami laku. Každý z 23 kusov je ručne leštený do vysokého lesku, ktorého príprava do dokonalosti trvá 21 dní.

Black Badge je predstavený s novým, pútavým koženým interiérom Duality Twill, ktorý využíva neuveriteľných 2,2 milióna stehov a takmer 18 kilometrov nite. Cullinan môže mať dokonca 107 000 perforácií s veľkosťami 0,8 a 1,2 milimetra. Cullinan môžete získať aj ako sedemmiestny, ak sa rozhodnete pre samostatné zadné sedadlá inštalované v nákladovom priestore. Používajú sa iba vtedy, keď luxusné SUV stojí a lemujú malý stolík na šampanské, kaviár alebo čokoľvek, čo bohatí ľudia uprednostňujú.

Štandardný Cullinan, ako aj verzia Black Badge, si zachovávajú úctyhodný dvanásťvalcový motor. 6,75-litrový V12 s dvoma turbodúchadlami však bude čoskoro zastaraný, pretože Rolls-Royce sa zaviazal, že bude do roku 2030 plne elektrický. Veríme, že od tejto nezmyselnej úvahy ešte odskočí, alebo si svoju lehotu plnej elektrifikácie ešte aspoň o dvadsať rokov posunie.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button