Automobily

Bentley Batur Convertible je veľmi drahý W12-stkový vulkán pripravený explodovať

Bentley Batur Convertible W12

Rozlúčkové turné pre motor s označením W12 pokračuje. Jedno z jeho posledných vystúpení bolo v modeli Bentley Batur. Názov pochádza z kráterového jazera v Kintamani na Bali. Pastvou pre oči, ktorú tu vidíte, je v podstate otvorená verzia modelu Batur Coupe, ktorá sa nám ukázala v roku 2022. Kabriolet je však o niečo exkluzívnejší. Vytvorených bolo len 18 exemplárov Baturu s pevnou strechou, a len 16 ľudí bude tých vyvolených, ktorí sa dostanú k najnosiemu exkluzívnemu modelu Bentley Batur Convertible W12.

Bude toto Bentley posledné s legendárnym dvanásťvalcom?

Bentley ponúka svoj limitovaný model len ako dvojmiestne vozidlo.

Hoci to stále nie je finálne Bentley so 6,0-litrovým biturbo motorom, Batur Cabrio patrí medzi posledné modely, ktoré ešte môžu ukrývať pod kapotou dvanásťvalcový motor. Rovnako ako predtým Bentley Batur Coupé, aj najnovšia limitka je to doteraz najvýkonnejšia verzia motora s výkonom 740 koní a krútiacim momentom 1 000 Nm. Dnes už legendárna pohonná jednotka bude nadobro pochovaná niekedy v lete budúceho roka. Dúfame však, že dovtedy sa ešte veci zmenia a dvanásťvalec nepovie ešte svoje posledné zbohom.

Ctihodná pohonná jednotky TSI sa v Bentley používa iba viac ako 20 rokov. Za tento čas sa do neho “vopchalo” takmer o 40 percent viac výkonu a zároveň sa jeho spotreba znížila o 25 percent. Jeho opulentný výkon sa prenáša na všetky štyri kolesá prostredníctvom 8-stupňovej dvojspojkovej prevodovky. Batur používa titánový výfukový systém od Akrapoviča vrátane obrovských koncoviek výfuku z 3D tlačiarne. 

Všetky oficiálne obrázky zobrazujú kabriolet Bentley Batur s otvorenou strechou a vieme, že ide o látkový vrch ukrytý za sedadlami. Jediným stlačením tlačidla sa zadný kus otvorí a zatvorí do 19 sekúnd. Celé sa to deje do rýchlosti 50 km/h. Výrobca luxusných áut so sídlom v Crewe sľubuje nekonečné možnosti personalizácie umožňujúce prispôsobiť si prakticky každý centimeter auta. 

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Bentley ponúka auto len ako dvojmiestne. Otvorený Continental GT pojme aj štyroch pasažierov (v prípade potreby). Na rozdiel od kupé s aktívnym zadným spojlerom prichádza nový derivát s neobmedzenou výškou nad hlavou a malým hrbolčekom spojlera vzadu. Nechýbajú ani novo navrhnuté 22-palcové disky kolies a kryt skladacej strechy, keď je otvorená.  

Prototyp č. 0, ktorý je zobrazený na prvých fotkách, má pekne oranžový lek s menom “Vermillion Gloss Satin” s lesklými prvkami z uhlíkových vlákien. Vo vnútri vidíme vložky z ružového zlata, ktoré zodpovedajú jednému alebo druhému iPhone zákazníka Batur.

Luxusný interiér s množstvom konvenčných tlačidiel, otočným panelom pre navigáciu alebo tradičnými okrúhlymi prístrojmi a analógovými hodinami veľmi pripomína Bentley Continental GT Cabrio. 

Bentley sa k cene obnaženého modelu Bentley Batur zatiaľ nevyjadrilo. Takmer 2,4 milióna eur, ktoré zaplatili zákazníci za vypredané kupé, budú pravdepodobne minimálne rovnaké, ale možno aj nedostatočné pre nové limitované modely bez strechy. Otvorená verzia modelu Bentley Continental GT Speed ​​​​začína na cene dobrých 320 000 eur a to nehovoríme o žiadnej z možností personalizácie. 

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button