Automobily

Myslíte si, že všetky škaredé autá ste už videli? Tak sa pozrite na Munro Mark 1…

Munro Mark 1

Je nám ľúto, že niektoré automobily označujeme za škaredé. Predsa len, krása je veľmi subjektívna záležitosť. No žiaľ, nič iné nám pri pohľade na Munro Mark 1 nenapadlo. Jednoducho škaredé… A hoci chce byť tento britský elektrický off-road konkurentom Land Roveru Defenderu, jeho dizajnéri by sa veru mali trochu posnažiť, aby krivky tohto opulentného terénneho vozidla presvedčili milovníkov Defenderov, aby presadli práve do modelu s menom Munro Mark 1. Alebo minimálne, aby nad jeho kúpou vôbec začali uvažovať…

Munro Mark 1 je v teréne silná partia…

Jeho srdcom je jeden elektromotor, ktorý roztáča všetky štyri kolesá. Jeho výkon je 280 kW a krútiaci moment ponúkne až 700 Nm.

Britská novinka má veľmi smelé plány. Chce byť najschopnejším elektrickým off-roadom na svete. Týmpádom sa jej stvoritelia zamerali hlavne na jazdné vlastnosti a dizajn nechali v úzadí. Má sa stať elektrickým konkurentom Land Roveru Defender. Dnes zatiaľ vieme, že jeho srdcom je jeden elektromotor, ktorý roztáča všetky štyri kolesá. Jeho výkon je 280 kW a krútiaci moment ponúkne až 700 Nm. Energiu čerpá z akumulátora s kapacitou 80,1 kWh. Na jedno nabitie je schopný pracovať 16 hodín, alebo odjazdiť 270 kilometrov.

Vďaka rýchlonabíjačke s výkonom 100 kW sa dokáže nabiť z 15 na 80% za 36 minút. Pomalá 22 kW nabíjačka ho nabije z pätnásť na sto percent za zhruba tri hodiny. Aby bol v teréne minimálne porovnateľný s Defenderom, konštruktéri obdarili model Munro Mark 1 redukčnou prevodovkou, uzatvárateľným diferenciálom či pevnými nápravami. Nosnosť vozidla je jedna tona, čo je pre elektrický teréňák veľké plus. Okrem toho dokáže utiahnuť príves s hmotnosťou 3,5 tony. Celková hmotnosť sústavy, ktorú je schopný Munro Mark 1 utiahnuť, je tak až 7 ton. Svetlá výška 450 mm pod karosériou a 290 mm pod nápravami je veľmi cieľavedomá. Nájazdový uhol je 88 stupňov a odjazdový až 70 stupňov. Do jedného metra dokonca dokáže Munro Mark 1 aj brodenie. Premiéru si terénny elektrický model Munro Mark 1 pripravil na 5. decembra. V tento deň sa spúšťajú aj predobjednávky. Cena rezervácie vozu bude 500 libier. Aká bude finálna cena je zatiaľ prekvapením.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button