Automobily

Nový hybrid Dacia Jogger s výkonom 140 koní sľubuje vynikajúcu spotrebu

Dacia Jogger Hybrid

Dacia sa v posledných rokoch stáva poriadne zaujímavou značkou nie len pre tých motoristov, ktorí chcú ušetriť pri kúpe nového auta, ale aj pre firemné flotily či pre tých, ktorý chcú jazdiť šetrne a ekologicky. Posledným modelom, ktorý sa predstaví s hybridným pohonným ústrojenstvom, je Dacia Jogger Hybrid. Jej výkon bude 140 koní a vďaka hybridnej sústave ponúkne výbornú spotrebu, ktorá by sa mala pohybovať niekde v okolí piatich litrov. Okrem toho poskytne aj obrovský priestor pre prepravu rodiny či nákladu. Necháte sa zlákať novým hybridným rumunským modelom?

Hybridná Dacia Jogger je nabitá technológiami…

Nový hybridný model Jogger dostane okrem novinky pod kapotou aj zaujímavý šedý lak karosérie Shadow Grey, ktorý bude súčasťou limitovanej edície Extreme Limited.

O pripravovanom hybridnom modeli z dielne rumunskej značky Dacia sme sa už zmienili minulý rok. Priniesli sme potvrdené informácie, že hybridné pohonné ústrojenstvo ako prvý ponesie model Jogger. Prešlo len pár mesiacov a na cesty vyráža prvá 140 koňová Dacia Jogger s hybridným pohonom. Jej označenie je Hybrid 140. Je vám toto označenie nejak povedomé? Má niečo spoločné s hybridnými pohonmi z dielne francúzskeho Renaultu.

Nový hybridný model Jogger dostane okrem novinky pod kapotou aj zaujímavý šedý lak karosérie Shadow Grey, ktorý bude súčasťou limitovanej edície Extreme Limited. Srdcom hybridného pohonného ústrojenstva je spaľovací 1,6 litrový motor. Dopĺňa ho dvojica elektromotorov. Spoločný výkon sústavy je 140 koní. Elektromotory plnia rôzne funkcie. Jeden slúži na pohon auta a ten druhý je takzvaný štartér-generátor, ako je nám známe z mild-hybridov. Automobil bude jazdiť ako klasický hybrid, ktorý sa bude rozbiehať na elektrinu a počas jazdy si bude striedanie elektromotoru a spaľováku regulovať logika riadiacej jednotky.

Automobil toho ale na čisto elektrický pohon naraz veľa nenajazdí. Na čisto elektrický pohon môžete jazdiť maximálnou rýchlosťou 70 km/h. Akumulátor, ktorý je umiestnený v mieste pre rezervu, poskytne kapacitu len 1,2 kWh. Nabíja sa rekuperáciou. Objem kufra sa vďaka umiestneniu v priestore rezervy v porovnaní s klasickým spaľovacím modelom Dacia Jogger nemení. Stupeň rekuperácie bude možné nastavovať na voliči prevodovky. Rumunská značka sľubuje, že po meste sa s hybridným Joggerom budete pohybovať až v 80-tich percentách jazdy na elektrický pohon. Palivo budete šetriť až na 40 percent v porovnaní s klasickým spaľovákom. A čo spotreba? Kombinovaná na 100 km by nemala presiahnuť päť litrov, konkrétne by ste mali dosiahnuť 4,8 l/100 km. Maximálna rýchlosť automobilu v hybridnom režime je 160 km/h. Z nuly na 100 km/h to zvládne za 10,1 sekundy. Kedy a za koľko sa tento model začne predávať u nás vás budeme informovať ihneď, ako budeme mať ďalšie relevantné informácie.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button