Motocykle

Na aké motorky sa môžeme tešiť v roku 2023?

Motonovinky 2023

Slniečko sa pomaly ale isto prediera spopod mrakov, zima je na ústupe a my už chystáme naše dvojkolesové tátoše na novú sezónu. Nie všetci však máme svoje motorky v garáži. Mnohí z nás zvažujú, aký stroj si tento rok zadovážia. A aby sme im aj my pomohli pri hľadaní toho správneho motocykla na novú sezónu, prinášame vám zoznam noviniek, na ktoré sa budete tento rok môcť tešiť. Nájde sa tu bajk pre každého, Potrebné už len mať čo-to nasporené a nová sezóna 2023 sa môže začať!

Hoci sa niektoré novinky na našom trhu neobjavia, je dobré si ich aspoň spomenúť či ukázať, aby sme neboli prekvapení, keď ich na ceste stretneme a hneď na prvý pohľad by sme ich nevedeli zaradiť. Pozrime sa teda na novinky zo sveta motocyklov pre rok 2023 bližšie. Zoznam sme zoradili abecedne:

Aprilia RS660 Extrema

Maximálny výkon je 100 koní, s pohotovostnou hmootnosťou len 166 kilo je to skutočná raketa. Dostala výfuk od SC Project s karbónovým tlmičom a verte veru, že ju bude solídne počuť. Jej majitelia si určite zamilujú tak quickshifter, ako aj množstvo efektných karbónových prvkov, dokonale odetých v dizajne pretekárskych modelov zo seriálu MotoGP.

Ariel Ace Black Edition

Ariel nemá v pláne žiadne ďalšie novinky, avšak limitka, ktorú si pripravil pre rok 2023 je perfektná. u Ace Black Edition používa motor Honda-V4 s objemom 1237 cm3 zo starého VFR1200, ktorý je spojený so špeciálne vyrábaným a na CNC mašinách opracovaným hliníkovým rámom. Vyzerá doslova dramaticky a taký je aj jeho výkon 203 koní. Je to brutálna mašina, ktorej sa však vyrobí podľa informácií od značky len 5 kusov.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Bimota BX450

Táto špinavá Bimota je vybavená kvapalinou chladeným jednovalcovým štvortaktným motorom s rozvodom DOHC a s objemom 449 cm3, uloženým v hliníkovom obvodovom ráme. Off-roadová motorka Bimota BX450 sa môže pochváliť viacerými mapami motora, trakčnou kontrolou, 5-stupňovou prevodovkou, elektrickým štartérom či 10,7-litrovou palivovou nádržou.

BMW 1000RR

Raketa z nemeckej dielne, ktorá ponúkne výkon 209,2 koní a jednoducho nezameniteľný zážitok z jazdy. Pokročilá aerodynamika v kombinácii s brutálnym motorom s objemom 999 cm3 a hmotnosťou 193 kilo prenesie jazdca do pretekov Moto GP. Vďaka vylepšenej aerodynamike údajne dokáže dosiahnuť rýchlosť 312 km/h. Hmotnosť motorky znižujú karbónové prvky. Plusom sú aj uhlíkové krídla, ktoré zvýšia prítlak o takmer 23 kilo pri rýchlosti 296 km/h. Predný blatník dostal kanálik na chladenia bŕzd, ktorý ich dokáže ochladiť o 10 stupňov.

BMW M1000R

Litrovica so 199 kilogramami a výkonom 205 koní, ktorej srdcom je radový, kvapalinou chladený štvorvalec. Dostala aerodynamické prvky, po vzore ďalších jej súrodencov, ktoré zabezpečujú ešte lepší prítlak. Limit otáčok sa zvýšil z 12 000 otáčok za minútu na 14 600 otáčok za minútu. Prevodovka sa teraz môže pochváliť kratším štvrtým, piatym a šiestym prevodovým stupňom. Balík takzvanej “elektronickej pomoci” obsahuje režimy Rain, Road, Dynamic a Race. Stroju nechýbajú systémy ako kontrola trakcie, Pit Lane Limiter, Hill Hold Control či Brake Slide Assist.

BMW S1000RR

Motorka dostala väčší výkon, pokročilejšiu elektroniku, vylepšený podvozok, dodatočné krídelká, ktorá poskytnú prítlak 10 kg navyše. Kontrola trakcie bola doplnená systémom Slide Control, ktorý umožňuje dva stupne “driftu”, zatiaľ čo režimy Brake Slide Assist a Slick ABS využívajú snímače uhla natočenia volantu, vďaka čomu budete môcť zákrutami preletieť ako pretekár MotoGP. Hliníkový rám má predĺžený rázvor a poskytne tak väčšiu stabilitu. Informácie bajkerovi poskytne 6,5-palcový TFT displej.

BMW R1250RS

Športovo-turistická motorka prichádza s kontrolou trakcie a krútiaceho momentu, ale aj s novým Eco režimom. Za príplatok môže byť vybavená jazdným módom Pro, ktorý umožní jazdcovi vlastné nastavenia stroja. V štandarde je ABS Pro, ako aj Dynamic Brake Control. V príplatkovej výbave nájdeme aj vyhrievané sedlo.

BMW R nine T 100

Nádherná retro-motorka, ktorá vznikla k storočnici modelu R nine T. Nechýba jej špeciálne lakovanie, množstvo chrómových doplnkov, ako aj ďalších špeciálnych detailov, ktoré k tomuto výročnému motocyklu dostanete.

CCM Heritage 71 Ti

CCM Heritage ’71 Ti je oslavným modelom, ktorý vzdáva hold 50. výročiu firmy. Je dekadentným príkladom minimalizmu a materiálového snobstva (ako o ňom hovorí výrobca). Skeletová karoséria je pripevnená k titánovému rámu, ktorý drží motor s objemom 600 cm3, s výkonom 50 koní. Je z veľkej časti tvorená z titánu, vďaka čomu má nízku hmotnosť len 136 kg.

Ducati Diavel V4

Krásny taliansky bajk sa môže pochváliť motorom V4 Granturismo s objemom 1158 cm3. Schudol 13 kilo. Jeho zvuk je brutálny vďaka špeciálnemu výfukovému systému. Jeho hmotnosť je až 236 kg aj s plnou 20 litrovou nádržou. Motorka s ňou však nemá problém vďaka výkonu 166,3 koní.

Ducati Monster SP

Ľahká štýlová športové motorka s kvapalinou chladeným dvojvalcom V-Twin s objemom 937 cm3 a ľahkým hliníkovým rámom s dvojitým nosníkom. Lakovanie motorky bolo inčpirované strojmy zo seriálu pretekov Moto GP a veru dokonale sa mu hodí. Motorka dostala špičkovú vidlicu a tlmič Öhlins 43 mm NIX30. Brzdy disponujú strmeňmi Brembo Stylema. Nechýba dostane lítium-iónová batéria, ako aj nový tlmič riadenia. Bajk si vyslúžil aj športové pneumatiky Pirelli Diablo Rosso IV.

Ducati Multistrada V4 Rally

Jeden z najobľúbenejších bajkov na svete je pre rok 2023 ešte dobrodružnejší. Jeho objem je 1158 cm3. Dostal výkon 167 koní. Okrem štandardného balíka sa bude predávať aj so špeciálnym terénnym režimom Enduro. Ponúkne systémom vypínania zadných valcov pre čo najekonomickejšiu jazdu. Nechýba mu nová obrazovka ktorá je tak širšia, ako aj vyššia. Dobrým pomocníkom pre cestovateľov bude radarový tempomat.

Ducati Panigale V4R

Takmer 240 koní! To je naozaj brutalita. Motorka je schopná dosiahnuť maximálne otáčky 16 500 ot./min (a 16 000 ot./min na každý iný prevodový stupeň). Používa o 5 kg ľahší titánový výfukový systém Akrapovič. Vylepšenia motora zahŕňajú agresívnejší profil sacej vačky, ako aj o 800 g ľahšiu suchú spojku. Odpruženie je manuálne nastaviteľné vďaka vidlici Öhlins NPX25/30 s plne nastaviteľným tlmičom Öhlins TTX36 vzadu.

Ducati Scrambler 800 Full Throttle

Najšportovejší z nových modelov Ducati Scrambler má legálny výfuk Termignoni. Ponúkne cestné ako aj iné režimy jazdy pre jazdu za mokra. ABS je samozrejme v štandarde, ako aj úplne nová 4,3-palcová TFT obrazovka. Nový podvozok so samostatným pomocným rámom je vítaným bonusom. LED osvetlenie je rovnako v štandarde, ako aj obojsmerný quickshifter. Motorka schudla o 4 kg.

Ducati Streetfighter SP2

Ducati Streetfighter V4 SP2 je v podstate V4 S s karbónovými ráfikmi (úspora 1,4 kg), strmeňmi Brembo Stylema R a suchou spojkou STM-EVO SBK. Ducati Streetfighter SP2 má svoje výkonové režimy z Panigale, nové nastavenie prístrojovej dosky, nové brzdenie motorom, nový softvér a aktualizovaný quickshifter.

Energica Experia

Elektrická motorka s výkonom 100,6 koní a hmotnosťou 260 kg. Jej prednosťou je rýchle nabíjanie, ktoré za 20 minút zvládne dobiť kapacitu z 20 na 80 percent. Z 0 na 100 percent mu to trvá menej ako hodinu. Motorke, hoci je elektrická, tak je ťažko čo vytknúť. Hrozivá bude asi len jej cena v porovnaní so spaľovacími ekvivalentmi.

Fantic Caballero 700

Retro-scrambler s výkonom 73 koní a objemom motora 689 cm3. Taliansky štýl sa snúbi s japonským motorom. Čo lepšie by ste si od takéhoto stroja mohli žiadať? Vpredu sa nachádza mohutná vidlica Marzocchi. Nechýbajú brzdy Brembo s ABS. TFT displej má uhlopriečku síce len 3,5 palca, ale na potrebné zobrazenie údajov postačí a nenarúša tak retro-vzhľad motorky.

Honda CB750 Hornet

Nová Honda Hornet dostala horkokrvný dizajn, výkonný 90-koňový motor, oceľový rám a hmotnosť 190 kg. Zadná vidlica má nastaviteľné prepätie. Medzi jej štandardné funkcie patria tri jazdné režimy, trojstupňové brzdenie motorom a kontrola trakcie a ovládanie kolies. Všetko je viditeľné a nastaviteľné na 5-palcovom farebnom TFT displeji, ktorý sa môže pochváliť mobilnou konektivitou.

Honda CBR1000RR-R Fireblade McGuinness Replica

Toto je stelesnenie tých najfantastickejších chlapčenských snov (bez báb) s výkonom 214 koní, hmotnosťou jemne nad 200 kilo a hlavne s obrovským 999 cm3 motorom. Okrem dokonalého jazdného zážitku poteší aj sfarbenie, ktoré pripomína sfarbenie motorky pri stom štarte Johna McGuinnessa v pretekoch TT Race na ostrove Man.

Honda CL500

Retro-stroj s motorom, ktorý osedlajú aj A2-jkári. Motor preberá motorka zo súrodencov z rodiny Honda CB500. Jeho výkon je 46 koní a poskytne začínajúcemu motorkárovi dokonalý štýlový odrazový mostík k vyšším kubatúram.

Honda CMX1100 Rebel

Nová touringová verzia nabitá aerodynamickou polovičnou kapotážou a pevnými puzdrami je vrcholom radu Honda CMX1100 Rebel. Je to štandardná edícia, ktorá ponúka relax a vzrušenie v rovnakej miere, ako aj jej “civilnejšie” sestry. Pre modelový rok 2023 dostala aj nové farebné prevedenie.

Honda XL750 Transalp

Azda najočakávanejšia novinka z dielne japonského motocyklového velikána. Okrem toho, že vyzerá vynikajúco, dostala aj motor s výkonom 90,5 koní. Terénne vlastnosti sú výborné a Honda aj s menším motorom chce s modelom XL750 Transalp zacieliť na najnáročnejších motorkárov. Teréne vlastnosti umocňujú aj vypletané 21-palcové predné a 18-palcové zadné ráfiky, na ktorých sú obuté terénne pneumatiky. S hmotnosťou 208 kg bude s týmto motocyklom jazda v teréne veľmi ľahkou a bezproblémovou. Jazdné režimy zdedené z modelu Africa Twin sú ľahko voliteľné na farebnom 5-palcovom TFT displeji. Nechýba kontrola trakcie ani zadné ABS.

Indian Challenger Elite

Krásna americká limitka. Vyrobí sa z nej len 150 kusov. Dostane špeciálny lak, tri jazdné režimy, tlmič Fox s elektronicky nastaviteľným zadným predpätím, novú klznú spojku na uľahčenie podraďovania a prepracované adaptívne LED svetlomety pre lepšiu viditeľnosť za každých podmienok.

Indian FTR Sport

Model FTR Sport nahrádza FTR S. Odlišuje sa len minimálne. Dostal nové sedlo ako aj nádrž. Svetlomet je obdarený minikapotážou, ktorá zakrýva dotykovú TFT-obrazovku pod ňou. Vylepšeniami prešli brzdy aj spojka. Tlmič je tiež nový v porovnaní s modelom FTR S.

Kawasaki Ninja H2 SX SE

Japonská tradičná litrovica s výkonom 197 koní poteší milovníkov brutálneho výkonu a zvuku. Je o niečo ťažšia ako konkurencia, konkrétne 267 kilogramov môže potrápiť neskúseného jazdca. Motorka dostala niekoľko vylepšení, medzi ktoré patria napríklad automatické diaľkové svetlá, adaptívny tempomat, systém detekcie mŕtveho uhla či nový 6,5 palcový TFT displej s konektivitou so smartfónmi pomocou Bluetooth. Medzi ďalšie bezpečnostné systémy prevzaté z automobilov patria funkcia varovania pred kolíziou, núdzové zastavenie, bezkľúčové zapaľovanie, LED svietenie či “Hill hold” systém pre udržiavanie motorky v kopci.

KTM 790 Adventure

Silná, ľahká, obratná. Taká, a ešte oveľa lepšia, je KTM 790 Adventure. Takmer 94 koní v sedle rakúskej terénnej hračka poteší aj náročnejšieho bajkera. Vracia sa s aktualizovanými telesami škrtiacej klapky a novým výfukovým systémom a airboxom. K dispozícii je tiež nová spojka či vidlica.  5-palcová TFT obrazovka poteší aj milovníkov novších technológií a mobilnej konektivity.

KTM 890 Adventure

Vynovený model je lepšie vybavený pre tak jazdu v teréne, ako aj jazdu na ceste. So suchou hmotnosťou 200 kg je ľahko ovládateľný. Nové sedadlo disponuje dvojitou hustotou a na jednej strane lepšie zjemňuje otrasy od nerovností a na druhej strane pevnejšie drží telo. Prístrojovka s TFT displejom je výrazne lepšie a porovnaní s predchodcom. ABS je prepojené s jazdnými režimami.

KTM 1290 Super Adventure S

Rakúsky macek dostane v roku 2023 vylepšený softvér, výkon 160 koní vďaka V-Twin motoru s objemom 1301 cm3. Nebude chýbať adaptívny tempomat, poloaktívne odpruženie WP, quickshifter, 7-palcový TFT displej samozrejme farebný s navigačným softvérom. S kompatibilným headsetom budete môcť s novou KTM-kou 1290 Super Adventure S aj telefonovať.

Mac Rex

Táto motorka je skôr veselou zábavkou na krátenie si voľnej chvíle v meste, ako nástrojom na seriózne cestovanie. Ale aj na kávu sa treba odviezť štýlovo či nie? S výkonom 52 koní a s kubatúrou 600 cm3 sa po ceste na koláč a kávu predsa len trošku zabavíte. Maximálka tohto bajku je 160 km/h. Do stavu pokoja vás opäť privedú brzdy Brembo.

Moto Guzzi V100 Mandello S

Motorka je krásne spracovaná a hlavne moderná. Nový kvapalinou chladený priečny motor V-twin s objemom 1042 cm3 a výkonom 113 k je pre tento taliansky model Moto Guzzi ideálny. Klapky na predných okrajoch nádrže sa automaticky otvárajú, aby nasmerovali vzduch okolo jazdca a spolujazdca a znížili tlak vetra o požadovaných 22 %. Výkon 113 koní môže znieť trochu diétne, ale výkon motorke veru nechýba. Posed jazdca je takmer dokonalý, sedadlo je pohodlné a kvalitne spracované.

MV Agusta Lucky Explorer 5.5

Zaujímavý motocykel vyvíjaný čínskymi technikmi z firmy QJ bude primárne určený pre bajkerov s vodičákom kategórie A2. Hovorí o tom tak jeho kubatúra 554 cm3 ako aj jeho výkon 47 koní. Rovnako ako väčší model má svetlú výšku 210 mm a solídnu 20 l nádrž. Hmotnosť je o niečo vyššia, konkrétne 220 kg. Ráfiky sú väčšie, 19/17-palcov, čo ocenia jazdci tak na ceste ako aj v teréne.

MV Agusta Lucky Explorer 9.5

Toto už je vážna motorka talianskeho výrobcu. Jej brutálny vzhľad ju predurčuje na jazdu v teréne. Používa motor s objemom 931 cm3 a výkonom 122 koní. Množstvo vnútorných úprav zahŕňa novú hlavu valcov (protibežnú), nové kľuky a piesty, ako aj nový chladiaci systém, prívod oleja, spojku, generátor či štartér. K dispozícii je veľkorysá 7-palcová TFT prístrojová doska a štandardne bude mať pripojenie Bluetooth a tempomat, ako aj 20-litrovú palivovú nádrž.

MV Agusta Superveloce 1000 Serie Oro

Talianska litrovica so sexi dizajnom a výkonom 205 koní. S hmotnosťou nasucho len 194 kilogramov je brutálnou raketou na okruhu, ale aj mimo neho. Po dizajnovej stránke nám naskakuje husia koža z tohto nádherného umeleckého diela. Dokonalo tvarované výfuky pod sedlom či retro predná časť spolu perfektne ladia. Inšpiráciu dizajnéri čerpali v pretekárskom modeli MV 500 GP z roku 1972. Krídelká z uhlíkových vlákien údajne dodávajú motorke prítlak takmer 40 kg pri rýchlosti 320 km/h. Do pokoja dostanú motocykel brzdy Brembo Stylema.

Norton Commando 961 SP

Nové Norton Commando 961 je konečne modernou inkarnáciou modelu zo sedemdesiatych rokov.  Dvojvalcový motor dostal objem 961 cm3 a výkon 77 koní. Dostal nové vačkové hriadele a ventilový rozvod ako aj vylepšené materiály. Je to jednoducho skvelé britské retro.

Royal Enfield Super Meteor 650

Ďalšia klasická hitovica indického výrobcu. Motor je použitý z modelu Interceptor a dosahuje objem 648 cm3. Jeho výkon je len 46 koní a preto je vhodný aj pre držiteľov vodičáku A2. Nechýbajú početné chrómové detaily, ale aj napríklad satelitná navigácia či retro-budíky. Kolesá sú bezdušové. Motorka stojí na liatinových diskoch. Vedeli by sme si však predstaviť, že by dostala štýlové vypletané kolesá. Radenie je ovládané v polohe nohami napred. V štandarde je motorka vybavená Full-LED-kovým osvetlením.

Suzuki GSX-8S

Na tento model sa dlho čakalo. Je to úplne nový stroj, ktorý vyzerá perfektne, vynikajúco jazdí a aj v jej tvaroch je vidieť japonský zmysel pre detail. Motocykel je poháňaný novým dvojvalcom s objemom 776 cm3 a výkonom 82 koní. Má 270-stupňový kľuku a dvojité vyvažovanie hriadele. Informácie o jazde môže bajker odčítať z 5-palcového TFT displeja, ktorý dostal denný a nočný režim. Jazdec má k dispozícii tri režimy jazdy: Active, Basis a Comfort. Nechýba mu ani obojsmerný quickshifter.

Suzuki V-Strom 800 DE

Zdieľa rovnaký motor s GSX-8S, no dostal nové výfukové potrubie, ako aj vylepšené mapovanie. Odozva plynu prešla rovnako úpravami a vďaka tomu poskytne ešte lepší pocit z jazdy. Nechýba mu ani výkon 83 koní. Motorka dostala nový režim “G” – gravel. Rám dostal silnejší priskrutkovaný pomocný rám pre väčšie zaťaženie. Odpruženie motorky je plne nastaviteľné. Predné koleso má 20-palcov, zadné 17-palcov. Nádrž poskytne objem 20 litrov.

Triumph Street Triple Moto2 Edition

Výkonný motocykel, ktorý okrem výkonu 128 koní dostal aj plne nastaviteľné tlmenie Öhlins, plus strmene Brembo Stylema. Vylepšeniami prešla spaľovacia komora či piesty. Nádherný je okrem dizajnu stroja aj jeho lak kapotáže, s ktorým sa predviedol svetu. V každom farebnom prevedení bude vyrobených len 765 očíslovaných exemplárov.

Yamaha R125

Drobná motorka, ktorá však vyzerá ako jej ostrí súrodenci. Je výborným štartom pre začínajúcich bajkerov, ktorí chcú časom presedlať na poriadne litrovice. Dostala 5-palcový TFT displej s množstvom režimov. Ponúkne aj pripojenie smartfónu. Nechýba jej ABS či quickshifter či trakčná kontrola.

Yamaha Tracer 9GT+

Kvapalinou chladený motor s objemom 890 cm3 s výkonom 117 koní poskytne vynikajúci výkon každému cestovateľovi. Tento model je prvou Yamahou, ktorá dostala adaptívny tempomat, ktorý dostal inteligentné funkcie, ktorá napomáhajú aj pri obiehaní. Prepojený brzdový systém dokáže regulovať sily a vďaka prvku GT+ automaticky spomalí rýchlosť pri krízovej situácii. Novinkou je aj 7-palcová farebná TFT obrazovka.

Zero DSR/X

Elektrická 102 koňová motorka s novým rámom, pomocným rámom a kyvným ramenom. Je navrhnutá tak, aby v teréne poskytla čo najlepšie jazdné vlastnosti. Nechýba nastaviteľné odpruženie Showa s dlhým zdvihom, off-roadové kolesá s veľkosťou 17 a 19 palcov, nová elektronika, ABS či kontrola trakcie. Energiu čerpá zo 17,4 kWh akumulátora. Na takmer 100% sa dobije za hodinu. Dojazd je pri mestskej jazde zhruba 300 km. V teréne je to o poznanie menej.

Zdroj: www-motorcyclenews-com

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button