Automobily

ABT vytuningovalo Lambo Urus! Šialenosť a exkluzivita na nemecký spôsob

ABT Lamborghini Urus Scatenato

ABT Sportsline, primárny úpravca pre VW Group, skúša svoje sily s Lamborghini. Jeho aktuálnym projektom je ABT Urus Scatenato, čo sa v taliančine prekladá ako „rozpútaný“ alebo „zúrivý, divoký“. Urus Scatenato, limitovaný na 99 kusov, sľubuje, že dostojí svojmu menu a prinesie kombináciu výkonu a exkluzivity. Rovnako ako v prípade sedanov a kombi z dielne značky Audi, ABT začína s upravenými verziami SUV-čiek Lamborghini Urus orientovanými na rýchlosť a silu, pridáva výkon a robí jemné dizajnové vylepšenia. Lambo Urus Performante nie je veru žiadny šmejd či slimák, no v základe produkuje výkon 666 koní zo svojho 4,0-litrového motora V8 s dvoma turbodúchadlami. ABT však nejakým spôsobom nachádza ďalších 144 koní pomocou technológie s označením Power R.

Značka ABT je dvorný úpravca modelov Volkswagen Group…

Exteriér je tiež ošetrený karbónovými vláknami na krytoch zrkadiel, lemoch blatníkov, bočných lištách a prieduchoch na kapote.

Aby ABT pomohol nasmerovať dodatočný výkon na kolesá, vylepšuje aerodynamiku modelu Lamborghini Urus Scatenato. SUV má súdržný spojler so stredovou lamelou vpredu s upraveným zadným nárazníkom a krídlom, ktoré vylepšujú agresívny vzhľad modelu Urus a vytvárajú dodatočný prítlak. Pokračujúc v téme jemných vylepšení, uhlíkové vlákna sa používajú na celom “obale” modelu Lambo Urus. Zdobí kryt motorového priestoru, ako aj kryt motora. Vo vnútri sú dominantným dizajnovým prvkom lesklé odkryté uhlíkové vlákna. Zakrýva obloženie rámu sedadla, radenie a ďalšie časti obloženia. 

Exteriér je tiež ošetrený karbónovými vláknami na krytoch zrkadiel, lemoch blatníkov, bočných lištách a prieduchoch na kapote. Luxusné SUVcko dostalo jedinečné 23-palcové kolesá ABT High-Performance IRL. Okrem toho je výfukový systém vybavený 4-trubkovými titánovými koncovkami ABT a ponúka dokonalý zvuk, ba až rev, vďaka ktorému je osemvalec vytuningovaného Lamba Urus Sctenato počuť už zďaleka.  

Ako celok je model Lamborghini Urus Scatenato podobný koncernovému bratrancovi Audi RS Q8 Signature Edition vyvinutému spoločnosťou ABT minulý rok. Q8 zdieľa svoju platformu s modelmi Porsche Cayenne a Lamborghini Urus a využíva variáciu štvorlitrového twin-turbo osemvalca s výkonom 790 k. Je to postačujúci agregát na zrýchlenie z 0 na 100 km/h len za 3,2 sekundy. Jeho maximálna rýchlosť je 315 km/h, vďaka čomu bude výrazne rýchlejší ako sériový model RS Q8.  

Spoločnosť ABT Sportsline neposkytla ďalšie detaily a technické parametre upraveného modelu Lamborghini Urus Scatenato, no môžeme sa staviť, že zúrivá verzia modelu Urus od ABT zaznamená podobné vylepšenia ako upravené Audi RS Q8 od ABT. A ak je už sériové Lamborghini Urus Performance rýchlejšie ako Porsche Cayman GTS 4.0 testované v okolí Hockenheimu, predstavte si, čo dokáže s ďalšími 144 koňmi navyše. 

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button