Technika

Nová japonská raketa pre vytrvalostné súťaže WEC

Toyota GR010 Hybrid Hypercar

Japonská automobilka, konkrétne tím TOYOTA GAZOO, si pre nový ročník svetového šampionátu vytrvalostných súťaží (WEC) 2021 pripravila nový stroj do boja. Je ním hyperšportový model Toyota GR010. Vývoj nového hyperšportu prebrala divízia konštruktérov z nemeckého Kolína nad Rýnom za pomoci špecialistov na elektrické hybridné pohony z japonského centra Higaši Fudži. Nový súťažný automobil postavili po 18-stich mesiacoch vývoja, vďaka využitiu pohonu zo staršieho modelu TS050 Hybrid.

Pretekársky špeciál GR010 Hybrid používa hybridné pohonné ústrojenstvo, čo je koniec koncov čitateľné aj z jeho názvu. Hybridný agregát roztáča všetky štyri kolesá. Nápravy sú však roztáčané osobitne rôznymi pohonnými jednotkami, fungujúcimi ako hybridný celok. Zadná náprava dostáva silu z dvojito prepĺňaného 3,5 litrového šesťvalcového agregátu. Jeho sila je 680 koní. Prednú nápravu má za na starosti motor-generátorová jednotka s výkonom 272 koní. Na jej vzniku majú podiel špecialisti firiem AISIN AW a DENSO. Celkový výkon stroja je elektronicky obmedzený na 680 koní. Prenos síl na kolesá zabezpečuje špeciálna sedemstupňová sekvenčná prevodovka.

O 32% slabší ako jeho predchodca…

Tento rok má tím Toyota Gazoo veľké ambície. Na pretekoch 24-hodín LeMans chce vidieť na stupňoch víťazov obe svoje posádky.

Testovanie nového hybridného hyperšportu už odštartoval. Dvojica posádok tímu TOYOTA GAZOO už svoje nové pretekárske špeciály odskúšala a pomaly sa začala pripravovať na nové, prísnejšie pravidlá vytrvalostných súťaží. V snahe o zníženie nákladov priniesli nové predpisy nárast hmotnosti modelu GR010 HYBRID o 162 kg a zníženie jeho výkonu o 32 % v porovnaní s predchodcom TS050 HYBRID. Očakáva sa, že čas na kolo v pretekoch Le Mans, narastie približne o 10 sekúnd. Vozidlo je zároveň celkovo väčšie. Na dĺžku podrástlo o 250 mm, na šírku o 100 mm a na výšku 100 mm.

Nové predpisy, ktoré vyžadujú zníženie nákladov na stavbu prototypov, prilákali tento rok do vytrvalostných súťaží aj tie značky, ktoré by sme tu inak nevideli. V roku 2021 privítame v seriály WEC aj značky Audi, Peugeot či Porsche. V tomto roku sa ráta so šiestimi vytrvalostnými pretekmi seriálu WEC na troch kontinentoch. Seriál odštartuje v marci na 1000 miles Sebring, pokračuje šesťhodinovkou v belgickom Spa-Francorchamps, 24-hodinovými pretekmi LeMans, neskôr bude preteky hostiť Monza, a šesticu uzavrú Fuji Speedway a Bahrajn. Toyota má tento rok veľký cieľ. Chce vyhrať! A to za každých okolností. Dokonca v pretekoch LeMans chce vidieť na pódiu obe svoje posádky.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button