Technika

Znovuzrodenie neslávnej legendy. Dnes by z nej bol nádherný campingový voz

Škoda 1203 Vision

Mladšie generácie si možno kultový stroj socialistickej éry asi veľmi nepamätajú. Tí však, čo boli odkázaní sa viezť v tomto najrozšírenejšom československom úžitkovom automobile, na tento zážitok asi tak rýchlo nezabudnú. O Škode 1203 kolujú rôzne príbehy no väčšina z nich veru pozitívna nie je. Kritický pohľad na kultový automobil minulého storočia chce zmeniť svojou víziou talentovaný dizajnér Škody – Daniel Hájek. Pre fanúšikov i odporcov pôvodnej Škody 1203 pripravil návrh, ktorý by tento automobil preniesol do súčasnosti. Veru pri pohľade na dokonalú vizualizáciu sme aj my premýšľali, či by sme sa nenechali zlákať a nezaparkovali si jeden exemplár aj do našej garáže.

Idea vytvorenia novodobej vízie Škody 1203 vznikla v hlave dizajnéra Daniela Hájeka pri prezeraní si zrenovovanej pôvodnej Škody 1203 pri fotení. Vtedy si uvedomil, že podobný model stával aj u jeho babky a dedka na záhrade a bol vlastne jeho prvým automobilom, na ktorom prejazdil svoje prvé metre či kilometre po poliach či lúkach ako chlapec. Interpretácia pôvodnej Škody 1203 tak nenechala na seba dlho čakať a vznikol veľmi pútavý nákres, ktorý si hneď získal svojich fanúšikov. A získal si veru aj nás.

Jedno také auto stojí na záhrade starých rodičov…

Kariéra 31-ročného českého dizajnéra je s českou automobilkou spojená od samého začiatku. V roku 2016 ešte počas štúdia nastúpil do spoločnosti ŠKODA AUTO.

Po dohode s kolegami sa rozhodol preniesť svoj návrh novej Škody 1203 na papier. Ako sám poznamenal, tento typ automobilu by značke Škoda v súčasnosti veľmi pristal. Podľa neho tento automobil dokonale stelesňuje hodnoty českej značky ako praktickosť, priestrannosť a priestor na prvky Simply Clever. Čo myslíte? Bolo by z novej vízie Škody 1203 dokonalé campingové vozidlo? Predpoklady na to má! Daniel ešte dodáva, že pre Škodovku by tento automobil mohol predstavovať aj dokonalé servisné vozidlo pre preteky Tour de France. Vedeli by sme si ho tam veru predstaviť aj my.
„Chcel som, aby z mojej štúdie síce bolo cítiť, že je to dané konkrétne auto, ale aby zároveň nešlo o prvoplánové retro riešenie. Navrhoval som moderné vozidlo s odkazom na legendu,“ opisuje filozofiu štúdie jej autor a nádejný mladý dizajnér Daniel Hájek. „Chcel som, aby to bolo nadčasové,“ dodáva.

Budúci koncept by mohol využiť platformu Volkswagenu Transporter. Autor sa tiež zamýšľa nad možnosťou, že by jeho pohonným ústrojenstvom mohol byť napríklad aj elektromotor. Vonkajší dizajn sa snaží v čo najvyššej miere odkazovať na pôvodný model. Na zadnej časti môžeme badať modernú interpretáciu zadných svetiel, ktoré kedysi 1203-ojka zdieľala so Škodou 1000 MB. Interiér automobilu by v budúcnosti mohol dostať minimalistický interiér s dôrazom na čo najlepšie využitie priestoru. Prístrojová doska je podľa návrhov horizontálne členená s výsuvnými úložnými priestormi, ktoré by pre dodávku znamenali veľkú pridanú hodnotu. V budúcom koncepte by nechýbala ani plnohodnotná konektivita so smartfónmi a ďalšie rozhrania, ktoré by napomáhali ovládať infotainment pomocou inteligentných telefónov.
Daniel svoju Škodu 1203 naskicoval guľôčkovým perom a výsledok dofarbil v počítači. „Je to môj obľúbený spôsob práce. Pero mám vždy u seba. Pri jeho využití nie je priestor pre chyby a vytvára pomerne charakteristickú stopu, takže moje skice sú o niečo iné, menej dynamické a viac ilustračné.“ dodal na záver.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button