Automobily

Nissan poňal stavbu obytných vozidiel po svojom! Nájdete v nich krb, surf či knižnicu

Nissan NV350 Caravan

Japonci sa rozhodli vytvoriť koncept novej generácie obytných vozidiel, ktoré majú zaujať futuristickým prevedením a luxusným vnútorným vybavením. Ako platformu na vytvorenie svojich zaujímavých konceptov si vybrali model Nissan NV350 Caravan. Do jeho útrob vložili tak bizarné veci ako napríklad krb či luxusnú obývačku a spálňu. S takýmito modelmi nechcú zaujať len domáceho zákazníka, ale aj nadšencov karavaningu v iných krajinách sveta. Myslíte, že s takouto koncepciou by Nissan zožal vo svete úspech?

Nissan chce zaujať aj mimo vlastného trhu…

Nissan NV350 Caravan, z ktorého dvojica obytných konceptov vychádza, je na trhu od roku 2012. Nie je to nejak extra zaujímavý model.

Pri stavbe obytného vozidla sa musia dizajnéri naozaj činiť. Nielen že musia upútať dizajnom navonok, ale aj štýlovo a hlavne maximálne funkčne vybaviť interiér obytného vozidla.  A to je naozaj poriadna výzva pri predstave, že rôznych obytňákov sa na svetovom automobilovom trhu nachádzajú stovky ak nie aj tisíce, no zákazníkov je len veľmi obmedzené množstvo, ktoré sa prílišne nerozrastá. Preto sa technici, ako aj dizajnéri, musia poriadne vyhrať s dizajnom a výbavou, no hlavne s detailmi či fičurkami, ktoré ešte viac spríjemnia cestovanie a pomôžu sa cítiť obyvateľom karavanu takmer rovnako, ako keby bývali vo svojom domove.

Nissan NV350 Caravan, z ktorého dvojica obytných konceptov vychádza, je na trhu od roku 2012. Nie je to nejak extra zaujímavý model, no asi práve kvôli svojej jednoduchosti a nadčasovosti je medzi motoristami na ázijskom či americkom trhu populárny. Prvým konceptom, ktorý bol postavený na základe modelu Nissan NV350 Caravan, je Mountain Base. Predstavuje koncept moderného futuristického hotelu na kolesách. Nechýba v ňom prémiové drevené obloženie, odkladací stôl, pracovná plocha ladená materiálovo s lavicou či dokonca vstavaný digitálny krb. Obklad interiéru dostal dizajn včelieho plástu. Z vonkajšej strany dizajnéri obložili boky obytného vozidla drevom, ktoré ladí s obložením v interiéri. Nechýbajú solárne panely, off-roadové pneumatiky či prídavné svetlomety.

Druhý prototyp dostal meno MyRoom. Jeho vnútorný dizajn je minimalistický no stále veľmi zaujímavý a prémiový. Nechýba v ňom pohovka, spací priestor, knižnica, poličky a skrine, úložisko pre surf, bicykle či prenosný grill. Farby boli zvolené tak, aby potešili konzervatívnejšieho karavanistu, ktorý neobľubuje zbytočnú extravaganciu a potrpí si na čistotu a jednoduchosť. Pocit čistoty umocňuje aj geometrické usporiadanie nábytku. Vonkajšie časti automobilu sú jednofarebné, bez okázalého dreveného dekoru. Podrobnú technickú špecifikáciu spoločnosť Nissan o svojich obytných vozidlách neposkytla. Tipujeme však, že nové obytňáky budú s najväčšou pravdepodobnosťou elektromobily. Koniec-koncov na CES v Las Vegas sme mali možnosť zachytiť hneď niekoľko informácií o tom, ako sa spoločnosti vyrábajúce karavany a obytné vozidlá začali uberať novým smerom, smerom k elektromobilite. Nissan bude s najväčšou pravdepodobnosťou tento trend nasledovať. Prvými lastovičkami by mohli byť aj tieto dva zaujímavé koncepty. Uvidíme kedy a či vôbec sa dostanú na cesty.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button