Cestovanie

Nebojte sa cestovať! Dubaj vás privíta doslova kráľovsky

Dubaj

V médiách počúvame z každej strany ako sa čo nesmie, nedá, nemôže. Je ťažké zorientovať sa v dennodenne meniacich sa nariadeniach. Veľa sa hovorí o tom ako sa nedá cestovať a ako je to nemožné. Opak je pravdou! Cestovanie funguje. Mnohé štáty otvárajú opäť hranice turistom a lákajú ich na výhodné ponuky ubytovania. Rovnako aj nás zlákal Dubaj. Cestovanie s PCR testom nie starším ako 72 hodín (pred vycestovaním si tento údaj radšej znovu preverte) je možné bez akýchkoľvek problémov. Odlietali sme z viedenského letiska priamym letom do Dubaja. Za necelých šesť hodín sa pred nami otvoril nový svet.

Krajina neobmedzených možností… Nie, nehovoríme o Amerike. Hovoríme o Spojených Arabských Emirátoch, konkrétne o emiráte Dubaj. Tu zažijete všetko, po čom vaše srdce túži. Jazda na dunách pri zapadajúcom slnku, lyžovanie v ski-rezorte či kúpanie sa na ľuďmi vytvorenom polostrove v tvare palmy. Za všetkým hľadajte obrovské investície šejkov, ktorí dostali Dubaj tam, kde momentálne je. My sme sa snažili počas nášho pobytu využiť čo najviac možností, ktoré tento bohatý emirát ponúka.

Za peniaze si štastie nekúpiš… Ale vystaváš Dubaj!

Pri jazde mohutnými šesťprúdovkami sem tam okolo vás prefrčí Lamborghini, Bugatti, Ferrari či iný exotický superšport s obrovským revom motora.

Pre porovnanie so Slovenskom, jeho rozloha je 1284 km2, čo je asi triapolkrát viac ako rozloha nášho hlavného mesta. Na tomto území, rozprestierajúcom sa na pobreží Perzského zálivu, žije o niečo viac ako tri milióny obyvateľov. Samozrejme spolu s turistami a biznismenmi z celého sveta je to v skutočnosti oveľa viac. Dubaj je obklopený púšťou no to, čo sa podarilo za pomerne krátku dobu dvoch desaťročí vytvoriť v jeho centre a blízkom okolí, je neuveriteľné. Luxusné hotely, mrakodrapy, unikátne automobily aké inde vo svete nenájdete, to je len malá ochutnávka toho, na čo sa v Dubaji môžete tešiť.

My sme sa ako klasickí turisti ubytovali do rezortu na “palme”. Na polostrove, ktorý bol vytvorený čisto z rozmaru a bohatstva. Na polostrove v tvare palmy, sa nachádzajú tie najlukratívnejšie nehnuteľnosti a jedny z najkrajších pláží. Prekvapením pre nás bolo, že piesok je drsnejší, ako poznáme napríklad z Karibiku. Tiež teplota mora, hoci štartovala pravá dubajská letná sezóna, bola v tomto období (február) ešte pomerne chladná. Taká chorvátska. Nám to ale nevadilo. Všetko istil hotelový bazén.

Z palmy do centra Dubaja potrebujete na prepravu auto/taxíkom zhruba pol hodinu. My sme vo veľkom využívali taxíky. Ich cena za zhruba 20 kilometrov sa pohybovala v okolí v prepočte 10 eur. Ich privolanie je také jednoduché, ako v amerických filmoch na Manhattane. Zdvihnete ruku prípadne zapískate a taxík stojí pred vami. Využiť na prepravu môžete aj mobilnú aplikáciu Careem (podobná ako Bolt či Uber) či oveľa lacnejšiu ale efektívnu mestskú hromadnú dopravu. Pri jazde šesťprúdovkami ste obklopení obrovskými stavbami hotelov, apartmánových domov či bizniscentier. Sem tam okolo vás prehrmí nejaké to Lamborghini, Bugatti, Ferrari či iné exotické superšportové auto s hlasitým revom motora.

Po príchode do centra vás všetko ohromí svojom mohutnosťou a veľkosťou. Nemáme pri tom na mysli len najvyššiu budovu sveta Burj Khalifu, ale aj okolité stavby, obchodné centrá či najväčšiu tancujúca fontána na svete pri Dubai Malle, ktorá svojou veľkosťou prekonáva aj tú v Las Vegas. Aby sme boli úprimní, tak tá v Las Vegas sa nám páčila o niečo viac. Ale samozrejme, je to len subjektívny názor. Keď už spomíname Dubai Mall, nemôžeme nespomenúť, čo v sebe ukrýva. Okrem tisícky obchodov tu nájdete aj nádherné oceanárium, ktoré ohúri nie len detských návštevníkov, ale aj dospelákov. Keď už sme začali spomínať tie najväčšie svetové “veci”, ktorými sa Dubai pýši, zhrnieme si ich v jednej vete. Najväčšie obchodné centrum, spojené s najväčšou budovou na svete, s najväčšou fontánou na svojom nádvorí v sebe ukrýva najväčšie indoorové akvárium na svete. Je to neuveriteľné, koľko svetových “naj” sa vybudovalo na pár štvorcových kilometroch.

Ak je niečo najväčšie na svete, hľadajte to v Dubaji…

Výťah na Burj Khalife vás na 124-té poschodie do výšky 452 metrov vyvezie len za jednu minútu. Zaľahne vám síce v ušiach no výhľad bude stáť za to.

Z Dubai Mallu sme sa nemohli nevybrať na cestu do oblakov a to konkrétne na Burj Khalifu, najvyššiu svetovú stavbu, ktorá meria 829,8 metra. Vybrali sme si rannú návštevu a urobili sme dobre. Trafili sme to akurát vtedy, keď ranný opar opadol a ten poobedňajší ešte nevystúpil. Naskytol sa nám tak úžasný pohľad z vtáčej perspektívy na Dubaj, ako aj na jeho priľahlé oblasti. Výťah nás vyviezol za jedinú minútu na 124-té poschodie, konkrétne do výšky 452 metrov. Tu je možné vyjsť na zasklený balkón, z ktorého sa vám nebude chcieť odísť. Turisti majú možnosť vyjsť ešte o jedno poschodie vyššie po schodoch. Tu sa nachádza darčekový obchod ako aj ďalekohľady či virtuálna realita.

Veľmi pekným miestom na fotenie je aj veža Burj Al Arab. Je to ikonická stavba hotela v tvare plachetnice. Hotel umiestnený v tejto “plachetnici” je neoficiálne označený ako 7-hviezdičkový. Aj vďaka svojej výške 321 metrov sa stala stavba ikonou novodobého Dubaja. Je položená na pláži Jumeirah Beach. Ďalšou ikonickou stavbou doslova ako z rozprávok 1000 a jednej noci je aj hotel Atlantis The Palm, ktorý je akousi pomyselnou vstupnou bránou práve na “palmový” polostrov. Pohľad na túto stavbu tak cez deň ako i v noci je naozaj úžasný. Demonštruje moc a silu peňazí. Pri ňom sa nachádza aquapark, v ktorom si opäť neprídu na svoje len deti, ale aj dospelí. Pre deti odporúčame navštíviť aj dubajskú zoo. My sme sa v nej žiaľ nezastavili, ale určite rozmýšľame nad ešte minimálne jednou návštevou Dubaja, pri ktorej si prejdeme všetky miesta, ktoré sme pre krátkosť času prejsť nestihli.

My sme sa však zamerali na iný zážitok a to na jazdu po červených dunách púšti Sharjah. Turisti majú na výber množstvo agentúr, ktoré tento výlet ponúkajú s rôznymi balíkmi ďalších zážitkov. My sme si vybrali poobedňajší turnus, v ktorom sme mali zahrnuté nie len jazdenie po dunách na obrovskej Toyota Landcruiser V6 pri západe slnka, ale aj večerné BBQ v púšti s tradičným programom. Brušný tanec či ohňová šou boli čerešničkou na záver dokonalého výletu. Piesok z topánok a ponožiek sme vyklepávali ešte po príchode domov na Slovensko ale stálo to za to.

Pre milovníkov lyžovania sú aj na púšti v Dubaji spravené podmienky na to, aby si popri letnej dovolenke a päťdesiatich stupňoch pod palmou, spríjemnili svoj pobyt na lyžiarskom svahu. Ski Centrum sa nachádza v ďalšom z obrovských nákupných centier v Mall of Emirates. Svah sme boli pozrieť len spoza skla a lyžovanie sme pre tentokrát vynechali.

Naše výlety či večerné prechádzky sme smerovali skôr do nových častí Dubaja. Neobišli sme ani časť Dubai Marina, kde sme si užili romantickú večeru obklopení luxusnými jachtami a obrovskými vysvietenými mrakodrapmi. Avšak koho by lákali viac prechádzky po o niečo staršej časti Dubaja a pomedzi stánky s orientálnymi obchodníkmi, odporúčame navštíviť časť Deira. Odporúčali nám ju aj domáci. Je síce od centra vzdialená trošku viac, no ak sa chcete pokochať obrovským trhoviskom s orientálnymi koreninami ako aj rôznymi inými artefaktami arabského sveta, určite neobíďte Grand Souk Deira.

Hoci sa hovorí o Dubaji, že je veľmi drahý, nie je to úplne pravda. Samozrejme ak sa chcete vyvážať limuzínou a jesť v tých najvyberanejších reštauráciách, pripravte si do vrecka pár tisíc dolárov. Samozrejme ak si chcete užiť dovolenku bez obmedzovania sa spolu s využitím rôznych zážitkových možností, postačí vám pár stovák navyše. Domáce jedlá sú ponúkané v množstve reštaurácií, ktoré sa nachádzajú v tých najkrajších zákutiach veľkomesta. My sme preferovali libanonskú a teda arabskú kuchyňu, v ktorej sme si užívali hummus, chlieb pita, falafel, kebbeh, labneh, taouk či rôzne sladké pokrmy. Jednoducho nebíčko v papuli. Alkohol nedostanete všade no samozrejme sú reštaurácie, kde vám ho dožičia. My sme si dali alkoholový detox a užívali sme si skôr arabskú kávu či výnimočný čaj.

Návšteva Dubaja bola naozaj jedinečná a určite nie naša posledná. Bohatstvo a sila peňazí je tu všadeprítomná až sa nám niekedy nechcelo veriť, čo všetko človek s kapitálom dokáže. Arabská pohostinnosť nás prekvapila a vynikajúce jedlo sme si užívali do sýtosti v otvorených reštauráciách. Ak máte chuť niekde v tomto období vycestovať, vrelo odporúčame Dubaj. Prídu si tu na svoje tak milovníci opaľovania sa ako aj plavci či motoristi, lyžiari, deti, ženy, muži, jednoducho všetci, ktorí sa nebudú báť kúpiť si letenku a vyraziť v ústrety zapadajúcemu púštnemu slnku.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button