AutomobilyTechnika

Elektrina zabíja americké muscle cars!

Dym z pretáčajúcich sa horiacich pneumatík, hurónsky rev motora a brutálna surová sila modelov Hellcat. Krásna predstava, ešte krajší zážitok. Jazda za volantom neskrotných Dodge-ov bola a aj stále je snom každého milovníka amerických svalnatých automobilov. Monštrózna 6,2 litrová V8-ička s výkonom presahujúcim 700 koní je tým najlepším, čo Dodge svetu “petrolheadov” môže ponúknuť. Podľa slov Tima Kuniskisa, CEO automobilky Dodge, však má byť revu obrovského benzínového motora koniec. Prečo? No predsa kvôli elektrine…

Ekofanatizmus sa rozširuje pomaly ale isto aj za oceánom. Doplácajú  na to aj tie najikonickejšie modely. Pre značku Dodge je to veľká rana. Práve značka Dodge predá na americkom trhu najväčšie množstvo nadupaných muscle cars, ktorých srdce predstavuje mohutná V8-ička.

Koniec revu divokého 700 koňového motora…

“Dni veľkej 6,2 litrovej kompresorom prepĺňanej véosmičky so železným blokom sú, žiaľ, spočítané

Aj keď fanúšikovia stále nechcú uveriť fámam, že sa obrovské benziňáky nahradia elektromotormi, CEO automobilky Dodge, Tim Kuniskis pre médiá odkázal:

“Dni veľkej 6,2 litrovej kompresorom prepĺňanej véosmičky so železným blokom sú žiaľ spočítané. Vieme že sa to stane. Vidíme, kam svet speje. Ale vieme aj, že ceny elektrických pohonných technológií budú klesať. A keď budú dostupné, nájde sa skupina bláznivých ľudí, ktorá tú technológiu vezme a na jej základe vyvinie automobil zameraný na výkon miesto ekonomickosti.”

Týmito slovami na jednej strane potvrdil, že obrovské motory postupne odídu zo sveta, no nahradia ich rovnako divoké a cenovo dostupné elektrické pohonné ústrojenstvá.

Kuniskis označuje prerod z benzínového obrovského agregátu na elektromotor ako Performance 2.0. Predpokladá, že k tejto zmene benzínových Hellcatov na elektrické dôjde až vtedy, kedy cena elektrifikačnej technológie spadne a elektromobilita bude dostupná pre široké masy.

Je to však veľká škoda. Len za posledných päť rokov sa predalo viac ako 50 000 kusov modelov Hellcat. Aj napriek tomu, že to nie je najlacnejšia verzia športového automobilu, má svoju veľkú fanúšikovskú základňu a pre amerického motoristu neznamená len brutálny výkon a silu, ale aj odkaz na svalnatých štvorkolesových predkov z éry kvalitných a poctivých zaoceánskych muscle cars.

Zlatá éra muscle cars tak nadobro skončí. Samozrejme svalnaté automobily nevymiznú. Obrovské benziňáky sa postupne nahradia elektromotormi. Zvuk V8-ičky si vychutnáme maximálne z reproduktorov v interiéri. Elektrický pohon však môže priniesť oveľa vyššie výkony, rýchlosti i krútiace momenty. Burn-outu sa tak teda vzdať úplne nemusíme. Bude nám však chýbať ten rev, tá sila, ten zdivený motor, ktorý obšťastňoval generácie nadšencov nie len za oceánom.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button