Automobily

125 rokov oslávi ABT limitovanou edíciou šialeného Audi RS Q8-R

ABT RS Q8

Automobily nemeckej prémiovej značky Audi s označením RS sú už aj bez akýchkoľvek úprav poriadne ostrými strojmi. Nebola by to však dielňa ABT, keby aj v tých najagresívnejších koncernových autách nevidela potenciál na ich vylepšenie. A robí to naozaj chvályhodne. O tom svedčí aj ich dlhá história. Tento rok dokonca oslavuje už 125-te výročie. Darček si však sama sebe nedá. Pripravila ho pre svojich fanúšikov a to v podobe prepracovaného divokého modelu Audi ABT RS Q8-R, ktoré vypustí len v tematicky nastavenej 125 kusovej limitovanej edícii. Máte o túto nemeckú divočinu záujem? Odporúčame poponáhľať sa. Prevažná väčšina je už rozchytaná!

Minulý rok sme obdivovali sériový model Audi RS Q8, ktorý z osemvalca vytlačí výkon 441 kW s krútiacim momentom 800 Nm. Brutálna raketa postavená na 23-palcových športových kolesách  stovku pokorila za 3,8 sekundy čo je na takmer trojtonové auto naozaj brutálna sila. ABT však posúva hranice ešte ďalej a ako sme si už zvykli, všetko dokonalé dokáže ešte viac zdokonaliť.

125 rokov a 125 kusov v limitovanej edícii…

Cena upraveného limitovaného modelu ABT RS Q8-R je zatiaľ otázna. Nízka však nebude keď uvážime, že sériový model Audi RS Q8 štartuje na cene 130 760 eur.

ABT RS Q8-R ponúka vyladení osemvalec s výkonom až 544 kW a krútiacim momentom 920 Nm. Exotické športiaky musia mať “hlavy”, alebo skôr predné kapoty v smútku. Stovku pokorí za 3,4 sekundy a maximálna rýchlosť upraveného mastodonta dosahuje hranicu 315 km/h. Za zvýšenie výkonu vďačí model prepracovanej a preprogramovanej riadiacej jednotke, ako aj novému špeciálne skonštruovanému chladiču. Nemecký úpravca ABT sa rozhodol, že ku svojmu 125 ročnému výročiu pripraví pre svojich fanúšikov darček v podobe limitovanej edície práve z modelu ABT RS Q8-R. Pripraví si striktne obmedzenú edíciu v tematickom náklade len 125 kusov!

Okrem “základného” kitu od spoločnosti ABT si môžu záujemcovia o divoký model ABT RS Q8-R doobjednať ďalšie detaily a súčasti, ktoré spravia tento model ešte jedinečným. K dispozícii sú rozšírenia v podobe prvkov z uhlíkových vlákien, aerodynamická sada, okrúhle nerezové koncovky výfukového potrubia s priemerom 102 mm, špecifické odpruženie postavené spoločnosťou ABT či 23-palcové originálne kolesá s vlastným obutím. Cena upraveného modelu ABT RS Q8-R zatiaľ známa nie je. Čakať môžeme však celkom zaujímavú čiastku keď zoberieme do úvahy, že základný model Audi RS Q8 štartuje u nás na cene 130 760 eur.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button