Domáce cestyInfoTechnika

Návrat značky Tatra na Slovensko! V Trenčíne bude vyrábať armádne špeciály

Tatra Defence Slovakia

V posledných rokoch sa česká značka Tatra špecializuje na výrobu špeciálov na mieru podľa požiadaviek rôznorodých zákazníkov. Samozrejme azda najväčším záujemcom sú ozbrojené zložky. A nielen tie domáce. Práve v oblasti výroby vojenských špeciálov má pôsobiť novovytvorená Tatra Defence Slovakia so sídlom v Trenčíne. V priestoroch Ministerstva obrany, kde sídli aj historický štátny vojensko-opravárenský závod, by sa mali začať vyrábať podvozky, kabíny či niektoré typy nadstavieb.

Veľké investície a nové pracovné miesta…

Zo začiatku sa plánuje s 50-timi novovzniknutými kvalifikovanými pracovnými miestami s ďalším potenciálom rastu tak v dcérskej spoločnosti Tatra Defence Slovakia, ako aj u lokálnych dodávateľov.

Tatra Defence Slovakia je dcérskou spoločnosťou kopřivnickej Tatry. Po rokoch sa teda výroba pre Tatru vracia na Slovensko. Od päťdesiatych rokov minulého storočia mala Tatra závody v Bánovciach nad Bebravou v Bratislave či Čadci. V rámci privatizácie a chystaného rozdelenia Československa sme však v roku 1990 o všetky tieto závody Tatra prišli. Dnes sa však výroba vracia aj ku nám a je to výborná investícia. Tiež je dobré sledovať, že sa spolupráca so spoločnosťou Tatra zo slovenskej strany dostáva do nových koľají. Do budúcnosti chce česká značka investovať do slovenskej dcérskej spoločnosti milióny eur a naštartovať tak na Slovensku výrobu nákladných vozidiel Tatra určených pre ozbrojené zložky.

V časovom horizonte najbližších päť rokoch chce Tatra preinvestovať až 3 milióny eur na Slovensku, konkrétne v Trenčíne a jeho okolí, čo prinesie regiónu nielen nové pracovné miesta, ale aj posilnenie pozície silného a prosperujúceho regiónu v oblasti strojárenskej výroby. Takými slovami pozdvihol význam návratu Tatra na Slovensko Michal Baláž, zástupca Tatra Defence Slovakia.

Zo začiatku sa plánuje s 50-timi novovzniknutými kvalifikovanými pracovnými miestami s ďalším potenciálom rastu tak v dcérskej spoločnosti Tatra Defence Slovakia, ako aj u lokálnych dodávateľov vrátane výrobcov špeciálnych nadstavieb pre nákladné vozidlá. Vďaka investíciám spoločnosti Tatra by v trenčianskom regióne mohli vzniknúť stovky nových pracovných miest. Tatra totižto plánuje vybudovať na Slovensku aj sieť slovenských firiem vyrábajúcich špecializované nadstavby. Chce tiež nadviazať spoluprácu s trenčianskou Fakultou špeciálnej techniky v oblasti duálneho vzdelávania študentov. Tatra Defence Slovakia má za cieľ tiež nadviazať spoluprácu so slovenskými ozbrojenými zložkami a stať sa primárnym dodávateľom nákladných vozidiel.

„Podpora rozvoja slovenského obranného priemyslu spolu s vytváraním nových pracovných príležitostí je jednou z našich priorít. Som presvedčený, že na Slovensku sú šikovní ľudia a špecialisti, ktorých odborné kapacity sú dôležitou podmienkou pre úspešný rozvoj obranného priemyslu. Túto spoluprácu preto vítam,” doplnil náš minister obrany Jaroslav Naď.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button