Technika

Mazda sa naftových motorov nemieni vzdať! So špeciálom Mazda 2 preteká na bionaftu

Mazda 2 Bio Concept

Japonská značka Mazda sa nenecháva odradiť silnou propagandou a elektrickým lobby a aj naďalej vylepšuje svoje spaľovacie motory. Do série vytrvalostných pretekov Super Taikyu Series (S-Tai) postavila dvojicu modelov so spaľovacími motormi. Na benzín bude jazdiť Mazda MX-5 a na novú generáciu bionafty Mazda 2. Mazda chce svetu ukázať, že aj so spaľovacím motorom sa dá jazdiť ekologicky.

Menej emisií a väčšia efektivita…

Japonská značka pri vytváraní svojich dvoch pretekárskych špeciálov najala aj tímy externých špecialistov, ktorí naladili automobily na čo najlepšie parametre.

Japonská séria vytrvalostných pretekov Super Taikyu Series, alebo skrátene S-Tai, píše už viac ako tridsaťročnú históriu. Zaujímavosťou je, že sa do nej môžu prihlásiť akýkoľvek jazdci. Na štarte sa tak môžu stretnúť úplní amatéri hneď vedľa zvučných mien motoršportu. Preteká sa na šiestich japonských okruhoch s certifikáciou FIA. V sérii sa preteká až v deviatich triedach. A práve do jednej z tried sa tento rok Mazda rozhodla nasadiť svoje modely Mazdu 2 Bio Concept so vznetovým motorom Skyactiv-D a športovejšiu Mazdu MX-5 s klasickým benzínovým 1,5 litrovým štvorvalcom Skyactiv-G.

Japonská značka pri vytváraní svojich dvoch pretekárskych špeciálov najala aj tímy externých špecialistov, ktorí naladili automobily na čo najlepšie parametre. Za volant bionaftovej Mazdy 2 sa posadí profesionálny automobilový pretekár. Benzínová Mazda MX-5 bude k dispozícii aj pre amatérskych jazdcov. Mazda chce svojimi dvomi pretekárskymi špeciálmi demonštrovať ,že spaľovacie motory ešte nepovedali svoje posledné zbohom. Na základe údajov zo svojho bionaftového modelu Mazda 2 sa bude snažiť vylepšovať aj motory do bežných automobilov.

Zdroj: MZ Racing Official Youtube Channel

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button