Automobily

Mansory spravilo z modelu Rolls-Royce Cullinan zlatú arabskú pokladnicu

Mansory Linea d'Arabo & Mansory Linea d'Oro

Mansory stavia Rolls-Royce Cullinan špeciálne pre vkus ľudí z Arábie a tiež ľudí, ktorí majú radi veľa zlata. Tieto dve autá sa volajú Mansory Linea d’Arabo a Mansory Linea d’Oro a ako obyčajný smrteľník to budete mať ťažké kúpiť si jedno z nich. Sú trochu pre inú ligu…

Mansory vložilo zlato aj do uhlíkových vlákien…

Všetko, čo bolo kedysi zvonku pochrómované alebo strieborné, sa teraz leskne do zlata.

Každý jeden kus je jedinečný. Niektorí túto skutočnosť veľmi uvítajú, no tam, kde sa nachádzajú dve ultraprémiové SUV, to ľudia budú vidieť celkom inak. Boli špeciálne navrhnuté na vystavenie v showroome Mansory v Dubaji. V rámci úplne nového programového radu „Atelier“. Vzťahuje sa to na všetky vozidlá, ktoré sú založené na osobných preferenciách a nápadoch zakladateľa spoločnosti Kourosh Mansory. 

A šéfovi sa to evidentne páči opulentné a zlaté. Preto si vybral modely Cullinan. Mimochodom, číslo so skutočným zlatom (a obvyklými tonami karbónu) sa už raz podarilo, v roku 2010 na Bugatti Veyron Linea d’Oro. Cullinan nie je až taký rýchly ako hypercar z Molsheimu, no ponúka viac priestoru pre čo najviac vzácneho kovu.

Všetko, čo bolo kedysi zvonku pochrómované alebo strieborné, sa teraz leskne do zlata. Vrátane monumentálnych 24-palcových kovaných diskov kolies potiahnutých gumou s rozmerom 295/30 R24. Všetky karbónové časti exteriéru sú navyše zdobené vložkami z pravého zlata. To asi tiež nebolo lacné…

Ak sa pozriete na obrázky, uvidíte, že interiér Linea d’Oro sa leskne a trblieta ako disko guľa. Je tu použitá čierna koža so zlatým lemovaním. Rovnako ako v prípade exteriéru, všetky karbónové diely v interiéri sú zdobené pravými zlatými intarziami a všetky štandardné diely, inak vyrobené v chróme alebo striebre, sú lakované zlatou farbou. V stredovej konzole a na pedáloch sú použité vložky z pravého zlata.

V princípe je prevedenie Arabo úplne rovnaké, až na to, že zlato je nahradené meďou. Ďalšia zvláštnosť druhého vozidla je, že karbónové diely nie sú pokryté skutočným zlatom, ale namiesto toho majú názov spoločnosti „MANSORY“ v medenej farbe a často sa prelínajú v arabčine.

Pre súpravu karosérie a vylepšenie výkonu tuner používa diely, ktoré prvýkrát nainštaloval na SUV Rolls-Royce v roku 2020. Vymenené sú zástery, blatníky, prahy a karbónová kapota. V12 bol posilnený zmenou elektroniky motora a novým zadným tlmičom z výkonu 571 koní a krútiaceho momentu 850 Nm na terajších 610 koní a 950 Nm. Mansory sľubuje zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 5,0 sekundy a zvýšenie maximálnej rýchlosti na 280 km/h.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button