Automobily

Citroën Basalt Vision debutuje ako elegantné SUV kupé

Citroën Basalt Vision (2024)

Citroën pokračuje v práci na svojej globálnej stratégii. Francúzsky výrobca teraz predstavil nový model – SUV kupé s názvom Basalt Vision. Patrí do rodiny C3 a v Južnej Amerike a Indii má byť uvedený na trh koncom tohto roka. Európa tak v prípade tejto novinky odchádza s prázdnymi rukami.

Citroën Basalt Vision je stále označovaný ako dizajnová štúdia, no podľa výrobcu je už veľmi blízko sériovému modelu. Spoločnosť tiež tvrdí, že spojila „dynamiku kupé s odolnosťou SUV“. Je tu teda dostatok svetlej výšky v spojení s elegantnou zadnou časťou. Podobá sa na konkurenčné modely Fiat Fastback alebo VW Nivus, ktoré sa tiež nachádzajú na rovnakých trhoch.

V Európe sa tento Citroën veru neohreje…

V Južnej Amerike sa hovorí, že Basalt je vybavený 1,0-litrovým trojvalcovým turbomotorom od Fiatu.

Basalt má byť veľkosťou podobný modelu C3 Aircross. To znamená, že dĺžka bude okolo 4,30 metra a rázvor náprav má byť 2,67 metra. Pre porovnanie, VW Nivus je dlhý 4,26 metra a má rázvor 2,56 metra, zatiaľ čo Fiat Fastback meria 4,42 metra s rázvorom 2,53 metra. Nový model Citroën by sa celkovou veľkosťou zaradil medzi tieto dva modely, no mal by výrazne dlhší rázvor a teda zrejme aj viac miesta v interiéri. Žiaľ, Citroënu sa zatiaľ nepodarilo zverejniť fotku interiéru.

V Južnej Amerike sa hovorí, že Basalt je vybavený 1,0-litrovým trojvalcovým turbomotorom od Fiatu, ktorý produkuje výkon 130 koní pri 5 750 otáčkach za minútu. Známy motor, ktorý nájdeme aj v modeli C3 Aircross. Prevodovka bude automatická CVT, ktorá dokáže simulovať sedem rýchlostí. Manuálnu prevodovku by sme v tejto chvíli vylúčili. V Indii však bude model dostupný s 1,2-litrovým turbo benzínovým motorom s výkonom 110 k. A tiež aj elektrická verzia.

Spočiatku bude uvedený na trh v Indii a bude tam debutovať približne v treťom štvrťroku. Podľa spoločnosti sa v roku 2024 objaví aj v Južnej Amerike. A podľa bežného harmonogramu francúzskej spoločnosti je veľmi pravdepodobné, že predaj tam začne až v poslednom štvrťroku.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button