Automobily

Nádherná luxusná vlajková loď juhokórejského giganta! Hyundai predstavuje exkluzívny Grandeur

Hyundai Grandeur

Pre fanúšikov juhokórejskej značky Hyundai je meno Grandeur známym synonymom luxusu prestíže a elegancie už od roku 1986. Pre tých, ktorí poznajú Hyundai len podľa modelov z nášho trhu, je to veľká novinka, ktorá sa však dnes predstavuje už vo svojej siedmej generácii. A tá je naozaj exkluzívna. Svojimi tvarmi prudko atakuje európsku prémiu a dokonca pri pohľade na niektorých akože luxusných európskych zástupcov prémiovej triedy, ich model Hyundai Grandeur dizajnovo prevyšuje. Vzhľad najnovšej verzie elegantnej limuzíny je výrazný no zároveň uhladený. Dokáže tak osloviť širokú škálu motoristov. Dostane sa aj ku nám?

Siedma generácia Hyundai Grandeur s odkazom predkov…

Zadný C-stĺpik oddeľuje od veľkých bočných skiel malý zadný “priezor”, ktorý však dokonale zapadá do zvažujúcej sa zadnej línie automobilu. Toto presklenie odkazuje na prvú generáciu.

Dizajnový jazyk juhokórejskej automobilky Hyundai je po príklade modelov IONIQ 5, IONIQ 6 či Staria výrazný, no zároveň uhladený. V praxi to znamená, že hoci sa novinky Hyundai radia skôr k futuristickejším automobilom, ich výzor nepobúri či neznechutí ani konzervatívnejšieho motoristu. Rovnako pôsobí aj najnovšia siedma generácia luxusnej limuzíny Hyundai Grandeur. Jeho predná časť pripomína model Staria vďaka LED svetelnej lište tiahnucej sa naprieč predným nárazníkom. Kľučky dverí sú zapustené do karosérie. Zadný C-stĺpik oddeľuje od veľkých bočných skiel malý zadný “priezor”, ktorý však dokonale zapadá do zvažujúcej sa zadnej línie automobilu. Toto presklenie dokonca odkazuje na prvú generáciu modelu Grandeur, ktorý vznikol ako preznačkované Mitsubishi Debonair. B-stĺpik je odetý do čiernej farby a pôsobí “strateným” dojmom. Zadná časť, rovnako ako aj predná, dostala horizontálny LED-kový pás svetiel, tiahnuci sa naprieč celou jej časťou. Je to veľmi pekný dizajnový, ako aj praktický, prvok, ktorý ocenia účastníci premávky hlavne v noci.

Na prvý pohľad nám pripomína československé automobily sedemdesiatych rokov, konkrétne Tatru 613, ale to je len náš subjektívny názor. Samozrejme, celý dizajn siedmej generácie modelu Hyundai Grandeur, vychádza z dizajnu jeho prvého predchodcu, modelu z roku 1986. Rázvor elegantnej limuzíny je 2885 mm a jej celková dĺžka takmer dosiahla na hranicu piatich metrov, konkrétne 4990 mm. Ďalšie technické parametre si zatiaľ juhokórejská automobilka necháva pre seba. Rovnako nevieme ani o forme pohonu, ktorý si pre tento model pripravila.

Hyundai nás však nechal nazrieť do interiéru siedmej generácie modelu Grandeur vďaka zverejneným renderom. Interiér je naozaj exkluzívny. Môže sa kľudne porovnávať s európskymi prémiovými modelmi. Stredobodom dizajnovo čistého až jednoduchého prístrojového panelu je displej, konkrétne dvojica displejov, ktoré slúžia ako digitálny prístrojový štít a obrazovka infotainmentu. Druhá menovaná preberá aj niektoré funkcie mechanických ovládačov. Samozrejme fyzické tlačidlá úplne z interiéru nevymizli a aj naďalej budú slúžiť na ovládanie základných funkcií. Potešili nás aj materiály použité v interiéri. Pri tomto modeli sa našťastie nešlo cestou obnoviteľnosti a recyklovateľnosti za každú cenu a aj preto vo vnútri auta nájdeme kožu Nappa, hliník či exotické drevo. Grandeur dostal aj zaujímavý volant, ktorého retro-dizajn odkazuje opäť na prvú generáciu limuzíny. Či sa tento automobil bude predávať aj v Európe, sa dozvieme v najbližších týždňoch. Veľmi by sme sa potešili, ak by nová vlajková loď Hyundai Grandeur zakotvila aj v našom, slovenskom, prístave značky Hyundai.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button