RETRO

Legendárny stroj z filmu Návrat do budúcnosti oslavuje.

40 rokov DMC DeLorean

Jediný model jednej značky, ktorý si získal srdcia fanúšikov, no nikdy nebol kvalitným autom. Jeho dizajn je nadčasový spolu s použitými materiálmi na jeho zostrojenie. Reč je o ikonickom modlei DMC DeLorean, ktorého produkcia trvala len jeden rok a aj napriek tomu dnes, po štyridsiatich rokoch od prvého vyrobeného modelu, patrí medzi obľúbené zberateľské a fanúšikmi obdivované automobily. Vďaka filmu Návrat do budúcnosti (Back to the future) sa stal naprieč generáciami autom, o ktorom sníval skoro každý malý chlapec. Tento rok si pripomíname štyridsiate výročie spustenia jeho výroby, ktoré má žiaľ sladko-kyslý nádych.

Spoločnosť DMC (DeLorean Motor Company) bola založená automobilovým nadšencom, americkým inžinierom a vynálezcom Johnom DeLoreanom v roku 1981 v Belfaste v Severnom Írsku. Jej jediným modelom, ktorý sa dostal do výroby ako aj do predaja, bol práve DMC DeLorean, určený pre zákazníkov na americkom trhu. Spoločnosť existovala do roku 1983 a DeLorean sa tu vyrábal len jeden rok. Z výrobnej linky zišlo 9000 kusov. Spoločnosť žiaľ kvôli kríze zbankrotovala. Škoda. Ak by prežila, možno by na cestách jazdilo oveľa viac futuristických automobilov tejto značky, ktoré by dokázali zdvihnúť zo stoličky masy nadšencov po celom svete.

Smutná minulosť – svetlejšia budúcnosť…

Aj napriek športovému dizajnu dokázal DeLorean zrýchliť z nuly na stovku až za 8,8 sekundy a jeho maximálna rýchlosť bola len 175 km/h.

Čo je však DMC DeLorean zač? Nie je to len futuristické filmové auto, ktoré dokázalo svojich pasažierov prenášať v čase. Tento model vznikal ako ukážka vtedajšej technologickej vyspelosti automobilového priemyslu. Možno práve preto bol jeho vývoj tak náročný. Cena na vtedajšom trhu bola určená na začiatku vývoja na 12 000 USD no do predaja sa nakoniec dostal s dvojnásobnou cenovkou. Dnes by sme jeho niekdajšiu cenu mohli prirovnať k 70 000 dolárom.

V zadnej časti DeLoreanu pracoval šesťvalcový 2,85 litrový SOHC motor s výkonom 130 koní a krútiacim momentom 207 Nm z dielne Peugeot-Renault-Volvo. Už to bola jeho prvá slabina. Napriek športovému výzoru bol tento model veľmi pomalý. Aj napriek hmotnosti 1233 kilogramov nebol štvorkolesovou strelou, čo mu vytýkali nie len odborníci ale aj fanúšikovia značky. Z nuly na stovku to zvládol za 8,8 sekundy a jeho maximálna rýchlosť bola 175 km/h. Vonkajšie panely karosérie boli vyrobené z brúsenej nehrdzavejúcej ocele bez farebného nástreku a ich oprava po prípadnej kolízii bola veľmi náročná a nákladná. Tri exempláre dostali dokonca pokovanie 24-karátovým zlatom. Podvozok bol vytvorený na základe nepreskúmanej technológie ERM – Elastic Reservoir Moudling, ktorá stála veľa prostriedkov a v konečnom dôsledku sa ukázala ako nevhodná. DeLorean si ju nechal aj patentovať. Žiaľ zbytočne.

Prednosťou DeLoreanu však bol jeho nezameniteľný dizajn, ktorý navrhol sám veľký Giorgetto Giugiaro. O pohodlnú jazdu sa starali nezávisle zavesené kolesá s vinutými pružinami a teleskopickými tlmičmi. Z radu vyčnieval aj vďaka jeho veľkým dohora sa otvárajúcim krídlovým dverám pomocou dusíkom nabitými vzperami a torznými tyčami. Tie po otvorení odhalili športovo ladený interiér s istou mierou luxusu, ktorú zabezpečovalo kožené čalúnenie. Športové sedačky potiahnuté ovčou kožou len celý dizajn umocnili. Trojramenný volant v sebe obsahoval airbag. DeLorean sa totižto verejnosti prezentoval ako bezpečný automobil. Prístrojová doska vynikla vďaka “budíkom” od americkej značky Stewart-Warner. Nechýbala ani klimatizácia či kazetové stereofónne AM/FM rádio.

Bohužiaľ ani mohutná americká reklamná kampaň nezaručila spoločnosti vysoké predaje. DMC vyrobila len 9000 kusov a aj s cenovkou 25 000 amerických dolárov nezabezpečila spoločnosti dostatočnú návratnosť investície do vývoja nadčasového stroja. Firma sa v roku 1982 dostala do nútenej správ a následne zbankrotovala. Ani film Návrat do budúcnosti nedokázal zvrátiť nelichotivý osud inak veľmi zaujímavého automobilu. Z 9000 predaných kusov sa údajne po cestách premáva ešte zhruba 6500 modelov čo z DeLoreanu dnes robí hodnotný zberateľský kúsok. Jeho cena sa na aukciách v dokonalom stave pohybuje okolo hranice 49 000 libier. Samozrejme nájdu sa aj lacnejšie no v horšom stave. Originálne diely nájdete len veľmi ťažko no existujú spoločnosti, ktoré sa venujú výrobe nových dielov podľa historických šablón. Ich ceny sú však veľmi vysoké a pokiaľ si opravy nerobíte na aute sami, preplatíte aj za odborníka, ktorý sa do DeLoreanu vyzná. Každopádne mať tento skvost s nemilým osudom v garáži je určite sen mnohých automobilových nadšencov po celom svete. My k nim stopercentne patríme tiež.

Zdroj: www.delorean.com

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button