Automobily

Odľahčenie mestskej premávky? Toyota má riešenie…

Toyota C+pod

Víťazom v kategórii najbizarnejšie pomenovane automobilu sa stáva… Ale nie, žartujeme. Priznať si však musíme, že model Toyota C+pod dostal naozaj prazvláštne pomenovanie. Toto malé mestské vozidlo má za úlohu odľahčiť preplnenú mestskú premávku a na čisto elektrický pohon previezť na krátke i dlhšie vzdialenosti dvojicu pasažierov. Dokonalý automobil pre zdieľanú dopravu veľkých miest.

Japonská značka stihla tento model svetu predstaviť ešte pred koncom minulého roka. Splnila tak sľub, ktorý dala pri prezentácii konceptu Ultra Compact BEV v roku 2019, z ktorého nový model vychádzal. Samotný koncept bol predzvesťou malého mestského elektro-autíčka, ktoré má zjednodušiť prejazdy preplnenými metropolami.

Dvaja pasažieri a víkendový nákup…

Aj napriek slabšiemu elektromotoru s výkonom len 9,2 kW má malý elektromobil Toyota C+pod dojazd až 150 kilometrov.

Malý mestský elektromobil Toyota C+pod meria na dĺžku len 2490 mm, na šírku 1290 mm a na výšku 1550. Je tak menší než väčšina obľúbených kei cars. Jeho hmotnosť je len 690 kilogramov a vďačí za ňu z veľkej časti plastovým panelom karosérie. Pasažieri musia v tomto autíčku už len veriť, že ich spoza zákruty nenaberie trojtonové SUV s nepozorným šoférom za volantom. Následky by boli fatálne.

Vráťme sa však k modelu Toyota C+pod. Jej pohonným ústrojenstvom je elektromotor s výkonom len 9,2 kW a krútiacim momentom 56 Nm. Energiu čerpá z lítium-iónového 9,06 kWh akumulátora. Jeho maximálna rýchlosť je 60 km/h kvôli čomu je jazda mimo mestskú premávku nebezpečná a obmedzujúca. Musí si teda vystačiť s mestskými cestami. Výrobca udáva dojazd na jedno plné nabitie až 150 kilometrov čo je na takého drobca akým je Toyota C+pod úctyhodný výkon. Nabíjanie z domácej siete trvá zhruba 5 hodín. Zaujímavosťou modelu Toyota C+pod je jeho schopnosť stať sa mobilným zdrojom energie v prípade živelnej pohromy. Domáce spotrebiče je tak možné zapojiť v tejto malej Toyote buď do zástrčky pri nohách spolujazdca alebo do hlavného nabíjacieho otvoru pod znakom na kapote.

Vnútro automobilu postačuje bezproblémovému prevezeniu dvojice pasažierov s ich víkendovým  nákupom prípadne kabelkami či malou batožinou. O luxuse či exkluzivite sa v interiéri rozprávať nemôžeme. Je strohý, jednoduchý no maximálne funkčný. Prístrojová doska ponúkne malý displej na ktorom je možné vidieť len tie najpodstatnejšie informácie ako stav batérie, rýchlosť, čas. Niečo podobné ako na displejoch motocyklov. Klimatizácia či vyhrievanie sedačiek ale chýbať nesmie. Automobil sa bude predávať s najväčšou pravdepodobnosťou len na domácom trhu a jeho cena bola stanovená v prepočte na zhruba 13 050 eur.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button