Automobily

Lamborghini Huracan STJ je finálová verzia modelu s mohutným motorom V10

Lamborghini Huracan STJ

Lamborghini poslednou špeciálnou edíciou signalizuje zánik Huracanu a jeho motora V10. Super Trofeo Jota (STJ) je založený na modeli STO, ale vylepšil sa, aby vytvoril ultimátnu verziu. Divoká limitka, ktorá je obmedzená na 10 áut, znamená koniec príbehu pre „baby Lambo“ po desaťročí na trhu. Aj keď, takých koncov sme pri Lamborghini za posledné roky už zažili niekoľko. Preto veríme, že ešte nejaké “posledné” modely prídu.

Ak si myslíte, že má väčšiu silu, pripravte sa na sklamanie. Huracan STJ nesie vo svojich útrobách atmosférický 5,2-litrový agreát s výkonom 631 koní a krútiacim momentom 565 Nm. Výkon sa prenáša na zadné kolesá cez rovnakú dvojspojkovú, sedemstupňovú automatickú prevodovku. Nájdeme to aj niektororé hardvérové ​​zmeny oproti modelu STO, z ktorých hlavnými sú štyri nastaviteľné tlmiče odvodené z pretekárskych áut.

Limitované Lamborghini je beznádejne vypredané…

Aby limitovaný model Lamborghini vynikol a oddelil sa od menších modelov Huracan, dizajnové oddelenie Lamborghini navrhlo dve farby laku.

Štvorsmerné tlmiče sú dodávané spolu s 20-palcovými kolesami so stredovým zámkom. Pneumatiky sú značky  Bridgestone Potenza Race a sú vytvorené na mieru. Novo pridané prvky z uhlíkových vlákien v rohoch predného nárazníka sú súčasťou aerodynamického balíka, ktorý zahŕňa aj iný náklon zadného krídla.

Aby limitovaný model Lamborghini vynikol a oddelil sa od menších modelov Huracan, dizajnové oddelenie Lamborghini navrhlo dve farby laku. Tu je znázornený modrý povrch s čiernou strechou a kontrastnými červenými a bielymi akcentmi. Druhý je vyhotovený v sivej farbe a má čiernu strechu kombinovanú s červenými a bielymi detailmi. Vo vnútri kabíny je očíslovaná doska z uhlíkových vlákien „1 z 10“, ktorá označuje exkluzivitu STJ. Voliteľne môžu majitelia pridať prispôsobiteľný štítok aj na strane spolujazdca.

Huracan STJ je trochu sklamaním, keď ho porovnáte s posledným špeciálnym Gallardom. Sesto Elemento bola beštia určená len na dráhu, ktorá vďaka rozsiahlemu využívaniu uhlíkových vlákien vážila iba 999 kg. STJ znamená koniec éry, pretože signalizuje nielen zánik Huracanu, ale aj mohutného motora V10. Audi R8 sa nedávno vyradilo z výroby, takže dni úctyhodného motora 5,2 FSI už boli v koncerne zrátané.

Cena nie je spomenutá, ale to je aj tak irelevantné. Takmer pred rokom Lamborghini oznámilo, že vypredalo zostávajúcu produkciu, takže týchto 10 áut už našlo svojich budúcich majiteľov. Náhrada modelu Huracan bude odhalená koncom tohto roka, bohužiaľ bez motora V10. Namiesto toho sa očakáva použitie zmenšeného, ​​pravdepodobne preplňovaného motora, ktorý je súčasťou hybridného hnacieho ústrojenstva.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button