Technika

Kam sme sa to dopracovali? Čínske autá vyzerajú lepšie ako európska prémia

Hongqi H9 vs BMW 7

Ešte nedávno sme písali o čínskych automobiloch ako o lacných kópiách európskej prémie. Čína svoje kopírovanie odôvodňovala tvrdením, že pre stvoriteľov originálov môže byť pocta, že sa ich dokonalé produkty kopírujú. Avšak táto doba je už dávno preč a je nám ťažké to aj napísať, no čínske automobily zažili tak veľké obrodenie, že v dnešnej dobe vyzerajú oveľa lepšie ako európska prémia. A čo sa týka kvality, tak tou sa našim prémiovým značkám minimálne vyrovnávajú. Demonštráciu kvalitného čínskeho dizajnu si priblížime na porovnaní modelu Hongqi H9 a najnovšieho BMW rady 7. Ktorému by ste dali prednosť?

Hongqi H9 vs BMW 7…

Nielen podľa laickej verejnosti, ale aj z radov kritikov znejú veľmi neblahé ohlasy na dizajn novej “sedmice”.

Na čínskom trhu sme mohli v minulosti vidieť veľmi nepodarené kópie automobilov Mini, Mercedes, Land Rover. Dnes je lacným kópiám koniec. Čína je automobilovou veľmocou, ktorá dokonca svojimi dizajnmi začína predbiehať európskych prémiových konkurentov. Čo nás však zaráža je prerod čínskych automobilov po vzore európskych prémiových modelov. Opak by sme ale nečakali. Čo nás však zarazilo ešte viac je tvár nového BMW rady 7, ktoré by sme pri porovnaní s Hongqi H9 zaradili skôr medzi nepodarené čínske kópie ako medzi nemeckú prémiu.

Nielen podľa laickej verejnosti, ale aj z radov kritikov znejú veľmi neblahé ohlasy na dizajn novej “sedmice”. Jednotlivé dizajnové prvky spolu vôbec neladia a uhladený, mohutný dizajn, na ktorý sme boli zvyknutí, je žiaľ preč. Naopak čínske Hongqi H9, ktoré by sme mohli označiť za silného východného konkurenta práve nemeckého BMW rady 7, vyzerá po dizajnovej stránke oveľa lepšie, uhladenejšie, vážnejšie a ešte raz, oveľa krajšie. A to môžeme povedať nielen o zovňajšku ale aj o vnútrajšku čínskej vlajkovej lode.

Ak by sme si mysleli, že Hongqi síce lepšie vyzerá, no na našich cestách ho aj tak neuvidíme, budeme na omyle. Dokonca v uliciach nášho hlavného mesta sme už neraz stretli model E-HS9, čo je brutálne luxusné SUV, ktoré by sme dokonca označili za luxusnejšie ako Audi Q7 či dokonca BMW X7. A to už je čo povedať… Hlavne keď si porovnáme, čo za danú cenu dostaneme. A to je naozaj veľkým červeným výkričníkom pre európsku prémiu, ktorá je nielen oveľa drahšia, ale v poslednej dobe aj o poznanie menej príťažlivá, ako čínske luxusné automobily.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button