Automobily

Šéf Polestar si dal postaviť prototyp, ktorý zaujal až tak, že ide do sériovej výroby

Polestar 2 BST Edition 270

Polestar sa stále viac a viac tlačí do popredia. Má to však ťažké. Preto každý nový koncept znamená potrebné zviditeľnenia sa. Zaujímavý príbeh však postretol prototyp Polestar 2 BST Edition 270. Tento automobil si dal vyrobiť šéf automobilky Thomas Ingenlath ako koncept Polestar 2 Experimental. Hneď potom ho vzal na festival rýchlosti do Goodwoodu a podarilo sa mu tak nadchnúť dav, že sa rozhodol ho ihneď poslať do výroby.

Limitovaný Polestar u nás najskôr ani neuvidíme…

Svetlá výška modelu Polestar 2 BST Edition 270 sa znížila na aktuálnych 121 mm. Automobil za ňu vďačí špeciálne upraveným a navrhnutým tlmičom Öhlins.

A tak, ako v roku 2021 potešil koncept Polestar 2 Experimental verejnosť na festivale v Goodwoode, tak v dnešných dňoch potešila verejnosť aj správa o jeho produkčnej verzii Polestar 2 BST Edition 270. V štandarde sa bude predávať s dvojicou elektromotorov a akumulátorom s kapacitou 78 kWh. Elektromotory poskytnú základnej verzii modelu Polestar 2 BST Edition 270 výkon 476 koní a krútiaci moment 680 Nm. Z nuly na stovku dokáže zrýchliť za 4,4 sekundy. Američania však uvádzajú údaj ešte o dve desatiny sekundy nižší. Hodnota maximálnej rýchlosti nikde v materiáloch značky nefiguruje. Preto predpokladáme, že by mohla byť rovnaká ako pri modeli Polestar 2 a to 205 km/h.

Podľa tlačovej správy sa svetlá výška modelu Polestar 2 BST Edition 270 znížila na aktuálnych 121 mm. Automobil za ňu vďačí špeciálne upraveným a navrhnutým tlmičom Öhlins, doplnkovej hliníkovej výstuhe prednej nápravy či o 20% tuhším pružinám. 21-palcové disky svojim dizajnom pripomínajú model Polestar 1. Sú obuté v pneumatikách Pirelli P-Zero s rozmerom 245/35 R21. Do pokoja zo stavu pohybu dostanú značkové brzdy Brembo.

Upravený elektrický model Polestar 2 BST Edition 270 bude k dispozícii v dvoch farebných prevedeniach. V šedom laku Thunder alebo bielom Snow. Oproti štandardnému modelu dostane Polestar 2 BST Edition 270 aj lakované prahy, lemy blatníkov či časti predného a zadného nárazníku. Nebude chýbať ani športový pruh aplikovaný na želanie, tiahnuci sa od prednej masky cez kapotu a strechu až po zadnú časť. Prípadne, ešte pre väčšie ozvláštnenie, je možné objednať si polep karosérie v saténovej farbe Battleship Gray. Interiér dostane jediné sfarbenie a to čierne Charcoal WeaveTech so zlatými detailmi.

Podľa oficiálnej správy zatiaľ nie je jasné, koľko exemplárov Polestar 2 BST Edition 270 sa dostane na cesty. Podľa amerických médií by sa však mohlo na vesty dostať 47 unikátnych Polestarov. Nemci sú vo vyjadreniach o niečo triezvejší a predpokladajú príchod 35 exemplárov. Stále sú to však ničím nepodložené odhady. Na Slovensku tento automobil s najväčšou pravdepodobnosťou nestretneme. A aká by mohla byť jeho cenovka? Polestar 2 BST Edition 270 by sa na americkom trhu mohol predávať za zhruba 77 000 dolárov. Na nemeckom trhu by to mohlo byť 74 000 eur, samozrejme v oboch prípadoch bez príplatkových karosárskych detailov.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button