Automobily

Ford Focus po facelifte. Krok k lepšiemu, ale aj k horšiemu + VEĽKÁ GALÉRIA

Ford Focus Facelift

Ford Focus štvrtej generácie bol a samozrejme stále aj je veľmi podareným automobilom, ktorý dokáže spoľahlivo previezť svojich pasažierov a k tomu aj v celkom pôsobivom balení. Na trhu je však od roku 2018 a tak ako pokročila doba, aj jeho technologická vybavenosť žiadala po obrode. Preto prichádza facelift štvrtej generácie, ktorý prináša nielen zaujímavé vychytávky, ale aj niekoľko drobností, ktoré asi motoristov nepotešia.

Nafta stále žije…

Základom ponuky je trojvalcový jednoliter EcoBoost s tromi výkonnostnými variantmi 74, 92 a 114 kW.

V poslednej dobe registrujeme tak “premakané” facelifty, že by sme ich bez problémov mohli nazvať aj novými generáciami. Podobne je to aj s modelom Ford Focus. Najvýraznejšou a hneď na prvý pohľad badateľnou zmenou je nový nárazník s upravenou maskou chladiča. Modrý ovál loga Ford sa posunul o “poschodie” nižšie. Dizajnéri sa pri facelifte snažili odlíšiť aj jednotlivé výbavy Trend, Titanium a ST-Line. Nechýba ani dobrodružnejšia verzia Active, ktorá svojim výzorom inklinuje skôr ku crossoverom. Verziu ST-Line, ako aj terénnejší Active, je možné doplniť o prémiové detaily v balíku Vignale.

Nemeckému rodinnému automobilu Ford Focus štvrtej generácie po facelifte nechýba plne diódová svetelná technika. V štandarde nájdete vpredu full-LED svetlomety, ktoré je možné za príplatok vymeniť za Dynamic Pixel LED svietenie, ktoré sa dokáže prispôsobovať jazde, ceste či ostatným situáciám. Svetlomety neoslepujú nežiadúco ani protiidúce autá, cyklistov či chodcov.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

V interiéri je azda najviditeľnejšou zmenou nástup novej generácie multimediálneho systému s označením SYNC 4, s cloudovou navigáciou a hlasovým ovládaním. Displej uprostred prístrojovky dostal uhlopriečku až 13,2-palca čo v preklade znamená, že je vo svojej triede najväčším. Tým sa samozrejme nezabudol pochváliť ani Ford. Čo však znamená nárast displeja na prístrojovke v praxi? Že sa z prístrojovky porúčajú analógové tlačidlá. A to je jeden z najväčších problémov nového faceliftu rodinného modelu Ford Focus. Teplotu či chladenie, ako aj ďalšie podstatné drobnosti si už mechanickým prepínačom nenastavíte. Zakaždým budete musieť capkať po displeji, čo spôsobí nie úplne 100%-tnú koncentráciu na jazdu. Škoda. V tomto prípade je tento krok vpred, takpovediac krokom vzad čo sa týka spokojnosti zákazníka a tiež jednoduchosti ovládania. Infotainment ďalej dokáže svoje aktualizácie stiahnuť a nainštalovať online, čo je zase veľkým plusom. Nechýbajú rozhrania Android Auto a Apple CarPlay.

Faceliftový Ford Focus štvrtej generácie dostal tiež o niečo viac asistenčných systémov. Nechýbajú vylepšené monitorovanie mŕtveho uhla, ktoré sníma vzdialenosť za vozidlom až do 28 metrov, asistent križovatiek, ktorý bráni stretu s inými vozidlami pri odbočovaní, samozrejme adaptívny tempomat či predkolízny asistent.

Čo si potenciálny budúci majitelia faceliftového modelu Ford Focus môžu zaželať pod svojou kapotou? Ford našťstie ešte nepodľahol úplne nezmyselnej elektromašinérii a stále ponúka aj spaľovacie motory. Dokonca, nechýba ani obľúbený nafťák. Začnime však po poriadku. Základom ponuky je trojvalcový jednoliter EcoBoost s tromi výkonnostnými variantmi 74, 92 a 114 kW. Prostredný výkonnostný variant môže byť spojený aj so 48V-palubnou sieťou, takže faceliftový Ford Focus bude predávaný aj ako mild-hybrid. Trojvalec je možné spojiť so šesťstupňovým manuálom ako aj sedemstupňovým dvojspojkovým automatom. Pre milovníkov nafty bude k dispozícii 1,5 litrový štvorvalec EcoBlue s výkonom 88 kW, spojený so šesťstupňovým manuálom, alebo osemstupňovým automatom. Benzínová jedenapolka či naftový dvojliter, ktoré ponúka predchodca, podľa oficiálnej správy pre faceliftový Focus plánované žiaľ nie sú. Najsilnejší variant je zastúpený vo verzii ST 2,3 litrovým štvorvalec EcoBoost s výkonom 206 kW s krútiacim momentom 420 Nm, prepĺňaný dvojcestným turbodúchadlom s anti-lag systémom. Šesťstupňový manuál môže byť doplnený o funkciu automatického dorovnávania otáčok pri podraďovaní. Za príplatok je k dispozícii aj sedemstupňovú automatickú prevodovku s preraďovaním pádlami pod volantom. Vo verzii Ford Focus ST nechýba ani elektronicky ovládaný samosvorný diferenciál či príplatkové adaptívne tlmiče. Tak čo, máte chuť na vynovený faceliftový Ford Focus? Treba sa poponáhľať, kým nám tú naftu č benzín úplne nezatrhnú.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button