Automobily

Facelift Audi Q8 a SQ8 s laserovými diaľkovými svetlami a zadnými svetlami OLED

Facelift Audi Q8/SQ8

Audi Q8 sa predáva približne päť rokov, takže je prirodzené, že značka z Ingolstadtu aktualizuje svoju vlajkovú loď v triede SUV. Dnes sú odhalené iba štandardný model a SQ8, pretože revidovaný RS Q8 príde na scénu neskôr. Napriek tomu, že je k dispozícii od roku 2018, šmrncovné športovo-úžitkové vozidlo je v roku 2023 stále svieže zvnútra aj zvonku. Napriek tomu, štyri kruhy cítili potrebu dať mu štipku nového entuziazmu a nového dychu a vypustiť ho do boja s BMW X6 z roku 2024. Zmeny začínajú vpredu, kde má teraz maska ​​chladiča osemuholníkové prvky, ktoré budú spoločné pre Q8 aj SQ8. Zaujímavé je, že nemecká luxusná značka hovorí, že zmenila impozantne veľkú korporátnu masku chladiča kupé-SUV, aby sa nielen odlíšila od áut s označením A, ale aby tiež označovala, že sedí na vrchole hierarchie. Revízia v polovici predajného cyklu zahŕňa aj robustný pár prívodov vzduchu.

Audi chce faceliftom modelov Q8 a SQ8 silnejšie konkurovať novej BMW X6-ke…

Facelift prináša tri nové metalické laky (Chili Red, Ascari Blue, Sakhir Gold) spolu s piatimi dizajnmi zliatinových diskov s rozmermi od 21 do 23 palcov.

Práve predné svetlomety predstavujú výraznejší upgrade oproti predfaceliftovanej verzii. Audi Q8 pre rok 2024 dostane vysoko svietivé LED svetlomety, ktoré možno voliteľne nahradiť maticovým LED-kami. Okrem toho sú k dispozícii aj HD Matrix LED svetlomety s laserovým svetlom pre diaľkové svietenie. Tie sa automaticky zapnú pri rýchlosti 70 km/h. Okrem toho sú tieto nové elegantné svetlomety konfigurovateľné v tom zmysle, že prostredníctvom infotainmentu je možné zvoliť štyri svetelné podpisy. Vzadu Audi modelom Q8 a SQ8 implementuje technológiu OLED do zadných svetiel, aby napodobňovala plnohodnotný ssedan A8 a menší crossover Q5. Tie sa môžu pochváliť nielen bežnými sekvenciami príchodu a odchodu z domu a dynamickými smerovými svetlami, ale aj bezpečnostným prvkom. Keď sa vozidlo za vami priblíži na 2 metre od stojaceho Q8, všetky prvky OLED sa automaticky aktivujú, aby bolo luxusné SUV lepšie viditeľné.

Facelift prináša tri nové metalické laky (Chili Red, Ascari Blue, Sakhir Gold) spolu s piatimi dizajnmi zliatinových diskov kolies s rozmermi od 21 do 23 palcov. Po nastúpení do kabíny si môžete vybrať z deviatich dekoratívnych vložiek a niekoľkých nových možností čalúnenia. Okrem toho sú v závislosti od variantu k dispozícii aj povrchové úpravy ako jemnozrnný jaseň, uhlíkový keper a hliníková lineárna strieborná sivá. V Európe bude Audi predávať faceliftový Q8 ako model 55 TFSI s 3,0-litrovým benzínovým motorom pracujúcim v Ottovom cykle. Tento šesťvalcový agregát produkuje 335 kkoí a krútiaci moment 500 Nm, čo umožňuje luxusnému SUV dosiahnuť rýchlosť 100 km/h za 5,6 sekundy a ddosiahnuť maximálnu elektronicky obmedzenú rýchlosť 250 km/h.

K dispozícii je tiež šesťvalcový 3,0-litrový dieselový motor vo forme 45 TDI s výkonom 228 k a krúťákom 500 Nm, ktorý je vhodný na šprint z 0 na 100 km/h za 7,1 sekundy a jeho najvyššia rýchlosť je 226 km/h. Prejdite na model 50 TDI a získate 282 k a 600 Nm krútiaceho momentu, čo postačí na šprint z 0 na 100 km/h len za 6,1 sekundy a maximálnu rýchlosť 241 km/h. Pokiaľ ide o SQ8 , dostane väčší 4,0-litrový benzínový motor V8 s obrovským výkonom 500 koní a krútiacim momentom 770 Nm, vďaka ktorému dosiahne rýchlosť 100 km/h len za 4,1 s. Žiaľ, dostal aj elektronicky riadenú maximálnu rýchlosť, ltorá je len 250 km/h. Táto statná osemvalcová jednotka dokáže vypnúť štyri svoje valce v priebehu milisekúnd, aby sa znížila spotreba paliva, keď tento extra výkon nie je potrebný.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

SQ8 má 21-palcové kolesá s pneumatikami 285/45, ale na výber sú aj 22- a 23-palcové varianty, vrátane novej 23-palcovej špeciálnej sady s gumou 285/35. Brzdnú silu dodávajú 400 mm predné a 350 mm zadné kotúče s prednými brzdovými strmeňmi s odznakom S v čiernej alebo červenej farbe. Rovnako ako pri bežnej Q8 dostane stály pohon všetkých kolies Quattro a osemstupňovú prevodovku Tiptronic, ktorá na SQ8 mení prevodové stupne rýchlejšie. Audi Q8 / SQ8 s faceliftom pre rok 2024 bude možné v Európe objednať koncom tohto mesiaca. Cena v Nemecku začína na 86 700 € za 45 TDI, nasleduje 50 TDI na 89 700 €, 55 TFSI na 89 900 € a SQ8 na 119 500 €.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button