Automobily

Mohutné SUV Toyota Century príde s úplne sklopnými zadnými sedadlami a mrazivou cenovkou

Toyota Century SUV

Po tom, čo sa Crown dočkal úpravy SUV, Toyota stavia na piedestál ešte prestížnejší model. Nový luxobarge, jednoducho známy ako Century, je japonský Rolls-Royce Cullinan a môže byť dokknca ešte exkluzívnejší ako jeho britský kvázi konkurent,  pretože predaj luxusnej Toyoty je naplánovaný len na 30 kusov za mesiac. Je oveľa luxusnejšia než akékoľvek SUV značiek Toyota a Lexus, ktoré dosiaľ poznáme z ciest. Okrem toho je tiež najdrahšie SUV, aké Toyota ponúkala. Stojí 25 000 000 JPY, čo vychádza v prepočte približne na 158 500 eur. Hranaté SUV s delenými horizontálnymi svetlami à la modely Genesis je impozantne veľké, mmeriana dĺžku 5205 mm, 1990 mm na šírku a 1805 mm na výšku. Je kratší, ale širší ako sedan Century a má len štyri miesta na sedenie namiesto piatich. Môže sa pochváliť veľkorysým rázvorom 2 950 mm a váži statných 2 570 kg.

Najdrahšia Toyota v histórii…

Srdcom nového modelu Toyota Century SUV je plug-in hybridný pohon založený na 3,5-litrovom motore V6 s CVT prevodovkou.

Nastupovanie a vystupovanie z luxusných zadných sedadiel by malo byť hračkou, pretože na C-stĺpikoch sú držadlá, elektricky vysúvateľné bočné schodíky a zadné dvere, ktoré sa otvárajú do 75-stupňového uhla. Alternatívne sú k dispozícii elektrické posuvné zadné dvere podobné minivanu – ako sa ukázalo počas prezentácie na pomerne zaujímavom variante s označením GR. Rovnako ako majestátny sedan sa model vyhýba odznaku Toyota v prospech prestížnejšieho emblému fénixa, ktorý sa nachádza vpredu a vzadu, ako aj na elegantných viaclúčových kolesách.

Základom SUV Toyota Century je všadeprítomná platforma TNGA, ale s vylepšeniami torznej tuhosti karosérie a ďalšími vylepšeniami na zvýšenie pohodlia jazdy. Toyota inštaluje číre vrstvené sklo na strane kabíny ako oddeľovača nákladného priestoru, aby ľudia relaxujúci na úplne sklopných sedadlách nepočuli žiadne zvuky vychádzajúce z nákladného priestoru. Okrem toho je tu režim Rear Comfort, ktorý po aktivácii rozdeľuje hnaciu a brzdnú silu takým spôsobom, aby nerušil cestujúcich vzadu.

Srdcom nového modelu Toyota Century je plug-in hybridný pohon založený na 3,5-litrovom motore V6 s CVT prevodovkou a pohonom všetkých kolies vďaka elektromotoru namontovanému vzadu. Vďaka kombinovanému výkonu 406 koní (303 kW) zodpovedá výkonostne napríklad koncernovému súrodencovi Lexusu TX 550h+ , ale sme si celkom istí, že niektorí by pri tomto modeli radšej privítali 5,0-litrovú V8-ičku. Model sa bude predávať u vybraných predajcov v Japonsku a Toyota plánuje rozšíriť prispôsobiteľnosť modelu na skutočne jedinečné zostavy. Nebojte sa, Century sedan zostane stále v predaji a SUV-čko ho nevytlačí z ponuky. Nám to však môže byť jedno, keďže do Európy sa nedostane. Škoda…

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button